Визначні пам'ятки Мальме

Ма́льме (швед. Malmö) місто на півдні Швеції в лені Сконе. Один з найбільших портів на Балтійському морі. Третє за кількістю населення місто Швеції.

Мальме
швед. Malmö
Колаж міста
Колаж міста
Основні дані
55°36′ пн. ш. 13°02′ сх. д.
Країна  Швеція
Регіон Сконе
Район Мальме
Засновано 1275
Часовий пояс UTC+1 (Швеція)
OSM 935416 ·R (Мальме)
Міська влада
Вебсайт malmo.se
Мапа


Мальме цікаве своїми пам'ятками як середньовічними та і модерними. В середньовічній архітектурі відрізняється від інших шведських міст через вплив Данії та Німеччини.

Середньовічні пам'ятки

Церква святого Петра

Церква святого Петра була побудована у 1319 році в готичному стилі, її вежу заввишки 105 метрів можна побачити здалеку.

Церква зазнала руйнівної реконструкції приблизно в 1850 році, що знищила майже весь старий дерев'яний інтер'єр. Підлога церкви був вкрита старими надгробками, більшість з них було зламано. Між 1904 і 1906 роками зроблено спробу відновити внутрішнє оздоблення церкви.

Дерев'яний вівтар церкви Святого Петра є одним з найбільших вівтарів у Північній Європі. Орган кінця XV століття знаходиться в Музеї Мальме. У церкві безліч епітафій. Майже всі вони зроблені з каменю, коли при «відновленні» церкви в середині XIX століття згоріли всі старі дерев'яні конструкції і майже всі дерев'яні пам'ятки. Більшість збережених епітафій бере свій початок у XVII столітті і проплачені заможними бюргерами для того, щоб мати свої гробниці всередині церкви.[1]

Замок Мальме

Замок Мальме

Замок Мальме був заснований у 1434 році королем Еріком Померанським. Споруда зруйнована на початку XVI століття, і нова будівля зведена на тому ж місці у 1530 році королем Данії Крістіаном III. Історично склалося так, що ця фортеця була одним з найважливіших замків Данії. У період Середньовіччя замок був стратегічно важливим, оскільки з його допомогою здійснювався контроль за пересуванням торгових кораблів Ганзейського союзу. Тут розташовувалися казарми для солдатів і безліч гармат.

Фортеця також використовувалася як в'язниця до 1914 року. Зараз тут розміщуються музей історії, музей мистецтв, акваріум і тераріум. На території замку також знаходиться Комендантський будинок, який використовується для проведення різних виставок[2].

Лілла Торг

Лілла Торг

Лілла Торг («Маленька площа») була побудована в 1592 році, і багато її споруд датуються тим часом. Після реставрації ці будівлі створили барвистий фон для цієї площі, у період з березня по жовтень повністю набитою ресторанами під відкритим небом. Щороку з 15 грудня і до самого Різдва на площі встановлюють «Лампу, що розмовляє». Ця величезна — розміром з триповерховий будинок — настільна лампа з абажуром, яка не просто стоїть, а світиться та розмовляє шведською мовою. А після Різдва «Лампа» вирушає «кочувати» по іншим площами міста.

Визначні пам'ятки XIX- початку XX століття

Ратуша

Міська ратуша

Міська ратуша Мальме розташована на головній площі Stortorget вирішили побудувати на початку 16 століття: місто росло, старої будівлі стало не вистачати. Будівництво затягнулася, але її закінчили до 1547, а так як місто продовжувало зростати — то Ратушу потім ще кілька разів добудовували. Початкова будівля складалося з двох поверхів і підвалу. Сучасний фасад ратуші побудований в голландському стилі епохи Відродження у 1860-х роках. Архітектор Хельго Зеттерваль розробив дуже вільну інтерпретацію того, як оригінальний фасад міг би виглядати. На ньому можна побачити скульптури деяких історично відомих людей міста Мальме. Будівля непогано збереглася і всередині, і зовні.

Королівський парк

Королівський парк

Королівський парк був побудований в англійському стилі в 1869—1870 роках за проектом данського ландшафтного архітектора Ове Гансена. У 1872 році парк був відкритий, і спочатку називався Замковим парком. Король Оскар II у 1881 році відкрив там ресторан. Тому спочатку парк названий парком Короля Оскара, а потім перейменований на Королівський парк.[3]

Пільдаммспаркен

Пільдаммспаркен (Парк Вербовий ставок) — це район і парк в Мальме. Відкритий на честь Балтійської виставки 1914 року. Парк займає площу 45 гектарів.[4]

Аптека Лейонет

Міська бібліотека

Міська бібліотека Мальме відкрилася 12 грудня 1905 року в готелі Туннельн. У 1946 році бібліотека переїхала у «замок» в Регементсгатансі, який спочатку побудований для музею Мальме і розроблений архітекторами Джоном Смедбергом і Фредріком Сундбергом, які були натхненні замками Данії та Південної Швеції епохи Відродження.

Міська бібліотека Мальме складається з трьох будівель. Перша будівля — це «Календар світла», розроблений данським архітектором Геннінг Ларсеном і відкритий в травні 1997 року. Друга споруда — це замок, відновлений і знову відкритий у вересні 1999 року. Ці два основних корпуси з'єднані між собою третьою будівлею під назвою «Циліндр». У ній розташовуються вхід, інформаційна стійка, місце реєстрації та кафе-магазин.

Аптека Лейонет

Церква Святого Івана

Аптека «Лейонет» (зі швед. Lejonet — «Лев») на головній площі Мальме є одним з найвідоміших будівель міста з XIX століття. Будівля була побудована в 1896 році в стилі неоренесансу власником аптеки Джоном Тешом. Після будівництва «Лейонет» вважався однією з найкращих аптек того часу.

Церква Святого Івана

Церква Святого Івана знаходиться недалеко від залізничного вокзалу Тріангельн. Будівля побудована між 1903 і 1907 роками в кварталі для робітників в Меллевонгені за проектом архітектора Акселя Андерберга. М'які кругові форми типові для церкви в стилі модерн. Її вежа знаходиться в північно-східному кутку будівлі. Там немає ґанку, і двері ведуть прямо в неф. Інтер'єр церкви наповнений трояндами, вирізаними з каменю і дерева.[5][6][7]

Будинок Ебби

У центрі Мальме знаходиться крихітний будиночок з добре збереженим інтер'єром 1910-х років. Усередині будівля виглядає точно так само, як і на початку XX століття, коли Ебба Олссон і її сім'я туди переїхали.

Катрінеторп

У 1991 році найменший музей Мальме був відкритий для публіки. Мета будинку Ебби полягала в тому, щоб його відвідування нагадало про проживання тут сім'ї Олссон. Інтимна домашня атмосфера і численні предмети інтер'єру допомагають людям дізнатися і зрозуміти ту обстановку, у якій колись жило багато людей.

Катрінеторп

Маєток Катрінеторп, що знаходиться на околиці Мальме, був заснований у 1799 році. Місто Мальме купило ферму в 1937 році, яка здавалася в оренду до 1992 року. Потім почалися реставраційні роботи, і був розроблений план розвитку садів і парків. Зараз маєток є популярним місцем відвідування як для жителів Мальме, так і гостей з далекого зарубіжжя. Ферма використовується для проведення конференцій і вечірок і включає в себе кафе, ресторан і невеликий магазин.[8][9][10][11]

Сучасні визначні місця (кінець XX—XXI століття)

Ересуннський міст

Ересуннський міст

Ересуннський міст (швед. Öresundsbron) — міст, що відкритий у 2000 році. З'єднує Швецію з Данією і Європейським континентом. Це і міст, і тунель, призначений для автомобільних і залізничних перевезень. Довжина мосту близько 8 км від узбережжя Швеції до штучного острова Пебергольм, який знаходиться посередині протоки Ересунн. Перетин протоки завершується підводним тунелем завдовжки 4 км під назвою Дрогда-тунель. Міст обійшовся в 3,8 млрд доларів США. На добу пропускає понад 60 тисяч автомобілів. Міст має одну з найдовших вант у світі — 490 метрів. Висота найвищого пілона 204 метри. Загальна довжина моста 7845 метрів, а його вага 82000 т. По мосту прокладена двоколійна залізниця і чотирисмугова автомагістраль. Міст має вертикальний зазор 57 метрів.[12]

Turning Torso

Turning Torso — 54-поверховий хмарочос заввишки 190 м. Найвища будівля у Скандинавії. Будівля спроектована іспанським архітектором Сантьяго Калатрава і офіційно відкрита 27 серпня 2005 року. Прототипом конструкції будівлі послужила скульптура Сантьяго Калатрава «Twisting Torso» («Закручений торс»). Будівля Turning Torso поділена на дев'ять блоків, у кожному з яких — по п'ять поверхів. Блоки — це сегменти п'ятикутної форми, повернені навколо вертикального стрижня, що мають надійне закріплення сталевою структурою. В результаті, сегменти поступово повертаються за годинниковою стрілкою, і найвищий сегмент перекручений на 90 градусів щодо першого поверху. З 27 серпня 2005 року по 10 червня 2013 року було найвищим перекрученим хмарочом в світі, поступившись цим званням дубайській Вежі Кайян.[13]

Гамла Вестер

Гамла Вестер (швед. Gamla Väster) — це стара частина міста Мальме, врятована від знищення в 1970-х роках. Зараз це мальовнича і барвиста частина міста з дизайнерськими бутиками, ресторанами і художніми галереями в оточенні старовинних особняків і невеликих будинків.

Західна бухта

Західна гавань

Західна гавань (швед. Västra hamnen) — один з найбільш екологічних районів Мальме з дивовижною архітектурою. Звідси відкривається вид на протоку Ересунн і Ересуннський міст. Серед визначних пам'яток цього району — вражаючий хмарочос Turning Torso висотою 190 метрів і парк Стапельбеддспаркен (Stapelbäddsparken), який привертає увагу скейтбордистів з усього світу. Тут є безліч мальовничих місць для прогулянок, купання, пікніків, активних занять спортом та ігор на свіжому повітрі, а також затишні ресторани і кафе. У цьому районі знаходиться пристань Dockan Marina, де можуть швартуватися гостьові судна.[14]

Музей сучасного мистецтва

Музей сучасного мистецтва є одним з провідних музеїв Європи і сучасного міжнародного мистецтва. Мальме має один з найкрасивіших виставкових залів в Швеції. Музей сучасного мистецтва був відкритий 26 грудня 2009 року в тісній співпраці з міською владою Мальме, регіоном Сконе і урядом Швеції.

Станція Тріангельн

Станція Тріангельн

Станція Тріангельн була відкрита у 2010 році як частина новозбудованого Міського тунелю завдовжки 17 км, що з'єднує центральну частину Мальме і Ересунном. Станція розташована на глибині близько 25 метрів і складається з залу станції завдовжки 250 метрів, а також центральної платформи, двох прилеглих до неї залізничних колій і двох входів. Форма головного входу нагадує вхід до печери. Фактично, це ефектний портал в стилі модерн, який найкраще виглядає вночі при включеному штучному освітленні. Несуща сталева конструкція входу є невід'ємною частиною архітектурного дизайну і викладена великою трикутною плиткою з міцного скла.[15]

Музей Мальме

Цікаві музеї з різними темами, що включають ручні вироби, військову техніку, мистецтво і транспорт, розташовані в районі замку Мальме і складають так званий музей Мальме. У всіх музеях є сувенірні лавки, кафе і ще багато чого цікавого.

Музей Мальме славиться чудовою колекцією шведської меблів і виробів народних промислів, а також найбільшої в Скандинавії колекцією північного мистецтва XX століття, у той час як Міський музей (Stadsmuseum) показує виставки, присвячені світовому мистецтву і культурної історії регіону. Лицарський зал містить різні експонати епохи Ренесансу і пізнього середньовіччя, як наприклад, регалії ордена святого Кнута. У північно-західній гарматній вежі відкрита виставка гармат і блискучих збруї.

Ні насильству

На невеликій відстані на захід від музею Мальме в технологічному і морському музеї (Teknikens och Sjöfartens Hus) розташовуються літаки, автомобілі, кінний трамвай, парові двигуни і чудовий підводний човен «U3» поза головної будівлі. Підводний човен був спущений у Карлскроні у 1943 році і виведена з експлуатації у 1967 році. На верхньому поверсі чудовий експериментальний зал дає можливість дітям різного віку із задоволенням провести свій час.

У будинку коменданта (Kommendanthuset) регулярно проводяться фотовиставки.

Монумент «Ні насильству»

Також відома як «Ні насильству», бронзова скульптура шведського художника Карла Фредріка Рутерсварда зображує негабаритний 0,357 Магнум з зав'язаним стволом і дулом, спрямованим вгору. Рутерсвард створив роботу в честь свого друга Джона Леннона після його вбивства. Скульптура у Мальме є одним з 16 екземплярів, розкиданих по всьому світу.

Примітки

  1. Föredrag om S: t Petri kyrkas historia
  2. Malmöhus i Fotevikens Museums databas. Архів оригіналу за 21 серпня 2010. Процитовано 25 березня 2018.
  3. Tykesson, Tyke; Andersson, Anders (2001). «Kungsparken». i Tykesson, Tyke et al.. Guide till Malmös arkitektur. Arkitektur Förlag. sid. 54. ISBN 91-86050-540
  4. «Pildammsparken». Архівовано 10 березня 2016 у Wayback Machine. Malmo.se. Läst 4 februari 2015.
  5. Svenska Kyrkan Malmö (Swedish). Church of Sweden. Архів оригіналу за 6 січня 2015. Процитовано 6 січня 2015.
  6. Bebyggelseregistret (BBR) - Riksantikvarieämbetet (Swedish). Swedish National Heritage Board. Процитовано 6 січня 2015.
  7. Johanneskyrkan (Swedish). Malmö Municipality. Процитовано 6 січня 2015.
  8. Katrinetorp, i Carl Martin Rosenberg: Geografiskt-statistiskt handlexikon öfver Sverige, Stockholm 1882—1883
  9. Katrinetorp i Historiskt-geografiskt och statistiskt lexikon öfver Sverige i 7 band, Stockholm 1856—1870
  10. Katrinetorps gård
  11. IDstory om Katrinetorp
  12. Ересуннський міст Архівовано 29 червня 2007 у Wayback Machine. — Офіційний вебсайт
  13. Turning Torso on Emporis
  14. Västra Hamnen i Malmö
  15. Om Station Triangeln på Malmö stads webbplats. Архів оригіналу за 29 листопада 2011. Процитовано 25 березня 2018.


This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.