Вис (острів)

Вис
о. Віс

Карта
Карта острова
Географія
43°02′33″ пн. ш. 16°09′09″ сх. д.
Місцерозташування Адріатичне море
Акваторія Адріатичне море
Площа 90,26  км² 
Найвища точка 587 м
Країна
Хорватія
Регіон Сплітсько-Далматинська жупанія
Адм. одиниця Сплітсько-Далматинська жупанія
Населення 3617 (2001)
Вис
Вис (Хорватія)

 Вис у Вікісховищі

Вис (хорв. Vis, італ. Lissa, грец. Βις, дав.-гр. Ίσσα) острів в Адріатичному морі, в південній частині Хорватії, біля далматинського узбережжя. На острові розташоване однойменне місто.

Площа острова — 90,26 км ², населення — 3 617 осіб (2001 р.). Найвища точка острова — м. Хум (587 м), довжина берегової лінії — 76,6 км. Від острова Хвар відділений Виським каналом. Острів Вис — найвіддаленіший від материка серед населених островів Адріатики.

Найбільші населені пункти — міста Вис (1 960, перепис 2001 р.) на східному березі острова і Комижа (1 677, перепис 2001 р.) на західному. У місті Вис є поромна пристань, що зв'язує острів з островом Хвар і материковим містом Спліт.

Населення зайняте туристичним обслуговуванням, рибальством, виноградарством.

Історія

Францисканський монастир в м. Вис
Вид на м. Комижа

Історія острова Віс, як і інших далматинських островів, дуже давня. Саме тут на місці сучасного міста Вис в IV столітті до н. е. була заснована перша грецька колонія на Адріатиці Ісса. Звідси грецькі колонізатори почали розселятися на інші острови і на материкове узбережжя.

У III столітті до н. е. Вис разом з усією Іллірією перейшов під контроль Риму. У VIII ст. на острів, як і на решту далматинського узбережжя, прийшли слов'яни, які перемішалися з греко-римським населенням острова.

У Середні віки острів знаходився головним чином під контролем Венеції, хоча вона періодично втрачала владу над Висом, як і над іншими далматинськими островами. Після закінчення наполеонівських воєн в 1815 острів Вис разом з далматинським узбережжям відійшов Австрії.

У XIX ст. біля острова відбулися дві великих морських битви, обидві увійшли в історію як «Битва при Ліссі».

У 19181921 р.р. острів окупували італійці, після першої світової війни він став частиною Югославії. У повоєнний час на острові була побудована секретна військово-морська база, після чого його відвідування іноземцями було заборонено. Заборона була знята лише в 1989 р., за рік до розпаду Югославії, після якого острів став частиною незалежної Хорватії.

Пам'ятки

  • Вис — невелике старовинне місто. Францисканський монастир XVI ст., побудований на руїнах грецького і римського театрів, кілька церков і палаців XVI та XVII ст. .
  • Комижа — місто рибалок. Безліч рибних ресторанів, а також музей рибальства, розміщений у старовинній кріпосної вежі.
  • « Блакитна печера» (хорв. Modra špilja) — розташована на невеликому острові Бишево, який знаходиться недалеко від міста Комижа. Туристів приваблює грот, в якому завдяки ефекту заломлення світла у воді всі люди і предмети здаються залитими блакитним світлом.

Посилання

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Вис (острів)

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.