Вручення персня дожу

«Вручення персня дожу» (італ. Presentazione dell'anello al doge) — картина італійського живописця Паріса Бордоне (1500–1571), представника венеційської школи. Створена близько 1535 року. Зберігається в колекції Галереї Академії у Венеції.

«Вручення персня дожу»

Автор Паріс Бордоне
Час створення бл. 1535
Розміри 370 x 301 см
Матеріал полотно, олія
Місцезнаходження Галерея Академії (Венеція)

Історія

Картина була написана на замовлення братства святого Марка для зали Альберго і складає частину циклу, присвяченому життю цього святого. З 1815 року у колекції Галереї Академії у Венеції.

Картина — одне з нечисленних історичних монументальних полотен Бордоне, що збереглись. Картина вважається шедевром художника і є одним з найперших зразків декоративно-архітектурних побудов, що було ще незвичним для венеціанського мистецтва того часу.

Опис

Деталь

В основі сюжету лежить легенда, що бере початок у XVI ст., за якою рибак приносить дожу Венеції перстень, подарований святим Марком у доказ про диво, що сталося минулої ночі, коли святі Марк, Георгій і Теодор (за іншою версією — Миколай), патрони Венеції, разом з рибаком у відкритому морі, під час сильного шторму, розбили корабель з демонами, що направлялися до міста, аби зруйнувати його. Після перемоги святий Марк звернувся до рибака з промовою про те, що він буде захищати своє місто і надалі, а в знак доказу попрохав передати дожу Барталомео Граденіго (на полотні — Андреа Грітті) свій перстень. За переказами, перстень зберігається у ризниці базиліки.

Бордоне, використовуючи фарби холодних і яскравих тонів, змальовує сцену на фоні складних архітектурних декорацій, що нагадують по формі Палац дожів і навіяні теоретичними пошуками Себастьяно Серліо; зокрема, конструкція сходів безпосередньо запозичена з його другої книги «Трактату з архітектури». Навколо дожа зображені сенатори, а ліворуч голова і деякі члени братства святого Марка.

Література

  • «Галерея Академии. Венеция». Под ред. Лучии Импеллузо = Gallerie Dell'accademia: Venezia. — /Пер. с ит. — М. : БММ, 2006. — 160 с. — (Великие музеи мира) — 3000 прим. — ISBN 5-88353-246-2. (рос.)
  • Н. Неташвілі, Л. Чечик. ТОМ 14. // «Галерея Академії. Венеція». — К. : ПрАТ «Комсомольська правда - Україна», 2012. — P. 10. — («Великі музеї світу») — 7000 прим. — ISBN 978-966-2492-95-8. (рос.)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.