Дож Венеції

До́ж Вене́ції (вен. Doxe de Venexia, італ. Doge di Venezia) — титул і посада виборного глави (дожа) Венеційської республіки у VIIIXVIII століттях. Виник у 697, коли Венеція входила в межі Візантії. Першим дожем став Паоло Лучіо Анафесто. Імовірно перші дожі виконували функції намісників Візантійської імперії. До 1032 дожі мали практично необмежену владу в державних, військових та церковних справах. З часом обов'язки дожа дедалі більше перекладалися на венеційських чиновників. З 1268 існувала посада віце-дожа.

Форми звертання до Венеційського дожа були «Монсеньйор Дож» (Monsignor el Doxe), «Ясновельможний Принце» (Serenissimo Principe) й «Ясний пане» або «Ваша ясність» (Sua Serenità).

Повний титул дожа Венеції був: «Ясний пане, милістю Божою дож Венеції, князь Далматії і Хорватії, повелитель однієї чверті з половиною Латинської імперії»; остання титулатура (щодо Латинської імперії) перестає використовуватись в 1354 році.

Процедура виборів

Дожі обиралися з найбагатших та найвпливовіших сімей Венеції. Після цього влада дожів була обмежена введенням кількох альтернативних інститутів влади. Після 1172 глава держави обирається через складну процедуру. Комітет сорока вибирав дожа з чотирьох кандидатів, обраних зі складу Великої ради.

На виборах 1229 Комітет сорока був збільшений до сорока одного, тобто непарної кількості членів.

З 1268 і до кінця існування титулу діяла процедура вибору, що складалася з одинадцяти голосувань. З тридцяти членів Великої Ради вибиралося дев'ять. Дев'ять членів ради вибирали сорок осіб, а з цих сорока вибиралося дванадцять осіб, які у свою чергу обирали двадцять п'ять осіб. Ці двадцять п'ять відсівалися до дев'яти осіб, дев'ять вибирали сорок п'ять виборців. Після цього сорок п'ять осіб ще раз зменшувалися до групи з одинадцяти. І нарешті, одинадцять осіб вибирали сорок одного виборця, які вибирали дожа.

Заручини дожа з морем на полотні Каналетто

Подібний метод голосування був покликаний врахувати інтереси всіх сторін, і не допустити на найвищу посаду в державі ставленика якоїсь партії чи клану, людину небезпечну або нездатну утримати в руках кермо влади. Коли дож був обраний, він поставав перед народом зі словами «Це ваш дож, якщо це вас влаштовує». Після цього він складав присягу, в якій урочисто клявся діяти відповідно до законів і на благо держави.

Обов'язки дожа

Влада дожа суворо обмежувалася різного роду розпорядженнями. Бувши дожем, він не мав права з'являтися на публіці сам, не міг сам зустрічатися з іноземними государями або посланниками, не міг один розкривати офіційну кореспонденцію. У дожа не могло бути власності на території інших держав.

Зазвичай дожі управляли країною до самої смерті, хоча були випадки розжалування з поста. Доходи дожа на його посту були невеликими. Після 1501 була розроблена процедура посмертного відшкодування збитку, заподіяного дожем в період правління, наприклад внаслідок розкрадань.

Один з церемоніальних обов'язків дожа полягав у здійсненні церемонії заручення дожа з морем. Дож кидав перстень в Адріатику з державного корабля — галери, яка мала назву Бучінторо або Букентавр. Традиція з'явилася після 1000, в ознаменування завоювання Далмації 26-м дожем П'єтро II Орсеоло.

Головний убір дожа

Одяг дожа складався з шапки-ковпака особливої ​​форми, меча, пурпурової або золотої мантії, з коміром з хутра горностая та червоних черевиків, схожих з черевиками візантійських імператорів.

Щорічно у Великдень дож очолював процесію від Сан-Марко до жіночого монастиря Сан Заккаріа, де настоятелька монастиря вручала йому нову шапку (corno ducale), зшиту монахинями. Шапка мала форму рогу, була жорсткою, виготовлялася з парчі.

Скасування титулу

Титул скасований Наполеоном у 1797. Венеція потрапила в залежність від Австрії, різні форми правління були присутні після цього, але до інституту дожів Венеція більше не повернулася.

Див. також

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.