Всесвітня організація охорони здоров'я

Всесві́тня організа́ція охоро́ни здоро́в'я (ВООЗ, англ. World Health Organization (WHO)) — спеціалізована установа Організації об'єднаних націй, яка опікується проблемами охорони здоров'я у світовому масштабі. Штаб-квартиру розташовано в Женеві (Швейцарія).

Всесвітня організація охорони здоров'я
Абревіатура WHO[1], OMS[2], OMS, 世卫组织, 世衛組織, OMS[3], СУТ і ВОЗ[4]
Тип спеціалізоване агентство ООНd[5]
видавець відкритого доступуd[6][7]
міжнародна організація
Засновано 7 квітня 1948[8][9]
Сфера Громадське здоров'я
Галузь international governmental or non-governmental organizationsd[10] і human health activitiesd[10]
Країна  Швейцарія[1],  Філіппіни[7],  Єгипет,  США,  Данія,  Індія і  Республіка Конго
Штаб-квартира Женева[11]
Офіційні мови англійська[12], арабська мова[12], путунхуа[12], іспанська[12], французька[12] і російська[12]
Офіс голови Director-General of the World Health Organizationd
Керівник Тедрос Аданом Гебреісус[13]
Партнерство Wikimedia[14]
Материнська
організація
Економічна і соціальна рада ООН[15] і Організація Об’єднаних Націй[10]
Дочірня(і)
організація(ї)
World Health Organization Regional Office for Africad
Pan American Health Organizationd
World Health Organization Regional Office for Europed
Alliance for Health Policy and Systems Researchd
World Health Organization
World Health Organization Regional Office for South-East Asiad
Eastern Mediterranean Regional office of World Health Organisationd
World Health Organization Regional Office for the Western Pacificd
Міжнародне агентство з дослідження раку
International Clinical Trials Registry Platformd
Штат працівників 7000 осіб
Вебсайт who.int

Нагороди

 Всесвітня організація охорони здоров'я у Вікісховищі

Всесвітня організація охорони здоров'я
Регіональні представництва ВООЗ:
   Американське: Вашингтон, США
   Південно-Середземне: Каїр, Єгипет
   Європейське: Копенгаген, Данія
   Південно-Східне Азійське: Нью-Делі, Індія
   Західне тихоокеанське: Маніла, Філіппіни

До складу ВООЗ на 2020 рік входить 194 країни[16]. Організація має шість напівавтономних офісів та 150 звичайних офісів по всьому світу. Всі країни-учасниці організації платять щорічні внески до ВООЗ, на які організація провадить діяльність.

1945 року на конференції у Сан-Франциско вирішено створити міжнародну організацію з питань охорони здоров'я. 1946 року Міжнародна конференція охорони здоров'я, яка проходила у Нью-Йорку, схвалила Статут ВООЗ.

День набуття чинності Статуту ВООЗ 7 квітня 1948 р. — вважають Днем заснування цієї організації і щорічно відзначають як Всесвітній день здоров'я[17].

Структура та функції

Всесвітня асамблея охорони здоров'я (ВАОЗ) — найвищий керівний орган ВООЗ, щорічно у травні проводить сесії, зазвичай у Женеві. Виконавча рада (комітет)— виконавчий орган ВООЗ — до складу якої входить 34 технічно кваліфіковані члени[18]. Виконавча рада проводить свої сесії двічі на рік[18]. Члени Комітету обираються строком на три роки. Основна сесія Комітету, на якій узгоджується порядок денний майбутньої сесії Асамблеї охорони здоров'я та приймаються резолюції для представлення Асамблеї охорони здоров'я, проводиться в січні, а інша, менш тривала сесія, проводиться в травні, відразу ж після Асамблеї охорони здоров'я, для розгляду адміністративних питань.[16]

Генеральний директор ВООЗ до 2017 року — доктор Маргарет Чен (КНР), обрана на другий термін строком з 1 липня 2012 р. до 30 червня 2017 року[19]. З 1 липня[20] новим генеральним директором ВООЗ став доктор Тедрос Аданом Гебреісус, який був міністром охорони здоров'я Ефіопії у 2005—2012 р.[21][22][23]

Головна мета ВООЗ — сприяння забезпеченню охорони здоров'я населення усіх країн світу. Текст Статуту ВООЗ можна коротко сформулювати як «Право на здоров'я». ВООЗ координує міжнародне співробітництво з метою розвитку й удосконалення систем охорони здоров'я, викорінення та зменшення тягарю інфекційних захворювань, в тому числі, боротьби з поширенням СНІДу, впровадження у світових масштабах імунізації від тяжких інфекційних хвороб, координації фармацевтичної діяльності країн-членів тощо. Впродовж останніх років завдяки зусиллям ВООЗ питання охорони здоров'я стали пріоритетом у політичному порядку денному світу. Їх почали обговорювати на найважливіших політичних форумах, до цієї галузі залучають нові фінансові ресурси.

Функції ВООЗ поділяють на дві категорії: нормативна діяльність (здійснює переважно штаб-квартира) та технічне співробітництво (здійснюють регіональні та державні бюро). З метою повнішого врахування регіональних пріоритетів у галузі охорони здоров'я та забезпечення тіснішого зв'язку з потребами національних систем охорони здоров'я головну діяльність ВООЗ здійснюють її шість регіональних бюро та представництва ВООЗ у країнах.

До Європейського регіону ВООЗ входять 53 країни[24], у тому числі й Україна. Європейське регіональне бюро (ЄРБ) ВООЗ, розташоване у Копенгагені (Данія), упродовж 2000—2010 років очолював Регіональний директор Марк Данзон (Франція). З 1 лютого 2010 р. Регіональним директором є Жужанна Якаб (угор. Zsuzsanna Jakab) з Угорщини, у якої з 1 лютого 2015 триває другий п'ятирічний термін перебування на посаді[25].

2009 року до Постійного комітету Європейського бюро ВООЗ обрали представника України — професора Олесю Гульчій.

Глобальні кампанії

Глобальні кампанії з охорони здоров'я мають значний потенціал для підвищення обізнаності та покращення розуміння щодо питань, пов'язаних зі здоров'ям, орієнтовані для мобілізації підтримки на самих різних рівнях — від окремих спільнот до всього світу.

Протягом календарного року Всесвітня організація охорони здоров'я проводить багато кампаній, зокрема — відзначає низку всесвітніх днів, пов'язаних з конкретними проблемами і станом здоров'я — від хвороби Альцгеймера до зоонозів.

Особливу увагу ВООЗ приділяє семи дням і одному тижню, які, на вимогу держав-членів ВООЗ, визнані офіційними глобальними кампаніями охорони здоров'я:

Щорічно 10 жовтня відзначається також Всесвітній день психічного здоров'я, який внесено ООН до переліку міжнародних днів ООН.[27]

Критика

ВООЗ бере участь у боротьбі з пандемією коронавірусної хвороби Covid-19, яка спалахнула в грудні-січні 2019—2020 років, а в середині квітня інфікувала щонайменше 2 млн людей[28]. Деякі з лідерів-країн, зокрема Дональд Трамп на посаді президента США, з березня 2020-го почав критикувати діяльність організації, звинувачуючи її в поганому інформуванні світової спільноти щодо небезпек вірусу, упередженість на користь Китаю та масштабів його поширення[29].

Так, 15 квітня 2020-го Трамп прийняв рішення про припинення фінансування організації з боку США. 2019 року ВООЗ отримала від США $400 млн, що склало 15 % її бюджету, згідно рішення Трампа, буде заморожено фонди ВООЗ, що є агенцією ООН на термін 60-90 днів для аналізу її діяльності[30].

Позицію Трампа підтримав австралійський прем'єр-міністр Скотт Моррісон, зокрема щодо підтримки організацією рішення Китаю про повторне відриття ринків з продажу живих диких тварин, яких забивають там же для споживання у їжу.

Натомість глава парламенту ЄС Жозеп Боррель не погодився з цим рішенням, заявивши, що для нього немає жодних причин[31]. Китай виділив на роботу ВООЗ 20 млн $ у березні та додатково виділяє 30 млн у квітні 2020-го[32].

Остаточний вихід США з ВООЗ було заплановано на 6 липня 2021 року[33].

ВООЗ та Україна

Співробітництво України з ВООЗ — одна з важливих складових її міжнародного співробітництва з метою забезпечення конституційного права кожного громадянина України на охорону здоров'я, медичну допомогу та медичне страхування (стаття 49 Конституції України). Особливого значення таке співробітництво набуває в умовах світу, що глобалізується.

Україна — член ВООЗ з 1948 р. (3 квітня 1948 р. приєдналась до Статуту ВООЗ). З 1950 по 1991 рік — період неактивного членства України у цій організації через перебування у складі СРСР. Поновила своє членство у 1992 році одночасно з відновленням незалежності.

 • Дата набуття Україною членства: 1948 (членство поновлено у 1992)
 • Підстава для набуття членства в міжнародній організації: Підписання Угоди Урядом УРСР — 22.07.1946, приєднання до Статуту ВООЗ -07.04.1948
 • Статус членства: Повноправний член
 • Характер фінансових зобов'язань України: Сплата щорічного членського внеску, погашення заборгованості
 • Джерело здійснення видатків, пов'язаних з виконанням фінансових зобов'язань: Загальний фонд Державного бюджету України
 • Вид валюти фінансових зобов'язань: Долар США, Швейцарський франк
 • Обсяг фінансових зобов'язань України на 2017 рік: 229 930,00 дол. США та 217 974,00 шв. фр.
 • Обсяг невиконаних Україною у попередні роки фінансових зобов'язань: 23 755 532 дол. США
 • Центральний орган виконавчої влади, відповідальний за виконання фінансових зобов'язань: Міністерство закордонних справ України;
 • Представництво в Україні: Бюро співробітника ВООЗ: Київ, вул. Боричів Тік, 30.[34]

Підходи ВООЗ, згідно з якими здоров'я розглядають водночас як ресурс і мету розвитку та ключ до процвітання, відповідає принципам державної політики України у соціально-економічній галузі. Основні завдання ВООЗ та стратегічні напрямки їх реалізації відповідають інтересам України, більшість загальних пріоритетів організації збігається з пріоритетами, визначеними Урядом України.

Співробітництво України з ВООЗ здійснюється переважно через Європейське регіональне бюро відповідно до рамкових (2-річних) угод, що укладені між Україною та ЄРБ. В угодах визначені пріоритетні напрямки співробітництва, на які скеровують кошти, що виділяють з основного бюджету ВООЗ на підтримку заходів на рівні країни.

Україна зацікавлена у використанні потенціалу та накопиченого ВООЗ міжнародного досвіду, а також залученні через її канали міжнародної допомоги для розв'язання проблем, у першу чергу, на таких напрямках: туберкульоз та ВІЛ/СНІД; пташиний грип, рак, серцево-судинні захворювання та цукровий діабет; тютюнопаління; здоров'я матері і дитини; безпека продуктів харчування; психічне здоров'я; безпека крові.

Заходи, що здійснюють у рамках співробітництва України з ВООЗ, узгоджуються з її національними пріоритетами та стратегіями у галузі охорони здоров'я, враховують специфіку ситуації у цій галузі в країні та особливості національної системи охорони здоров'я.

1991 року за рекомендаціями ВООЗ (ООН), Україна першою з колишніх радянських республік скасувала кримінальне покарання за статеві стосунки між чоловіками (с. 122, ч. 1, КК УРСР).

Див. також

Примітки

 1. http://www.unbrussels.org/world-health-organization-who/
 2. https://web.archive.org/web/20210829204533/https://www.geneve-int.ch/fr/organisation-mondiale-de-la-sant-oms-1
 3. https://www.who.int/es/about
 4. https://www.who.int/ru/about
 5. Funds, Programmes, Specialized Agencies and OthersОрганізація Об’єднаних Націй.
 6. Саттон К., Субер П. Society Open Access Research (SOAR) Catalog — 2007.
 7. Directory of Open Access Journals — 2003.
 8. About WHOWorld Health Organization Archive.
 9. Acerca de la OMSВсесвітня організація охорони здоров'я.
 10. 20th Century Press Archives — 1908.
 11. About WHOВсесвітня організація охорони здоров'я.
 12. Multilingualism and WHOВсесвітня організація охорони здоров'я.
 13. http://www.who.int/dg/tedros/biography/en/
 14. https://wikimediafoundation.org/news/2020/10/22/world-health-organization-and-wikimedia-foundation-expand-access/
 15. http://www.un.org/en/ecosoc/about/pdf/ecosoc_chart.pdf
 16. Руководство ВОЗ. Всемирная организация здравоохранения (ru-RU). Процитовано 28 жовтня 2018.
 17. History. www.who.int (англ.). Процитовано 16 квітня 2020.
 18. Executive Board. World Health Organization (en-GB). Процитовано 28 жовтня 2018.
 19. http://www.who.int/dg/en/index.html
 20. Биография д-ра Тедроса Адханома Гебрейесуса. Всемирная организация здравоохранения (ru-RU). Процитовано 28 жовтня 2018.
 21. Election process for the WHO Director-General 2017. WHO.
 22. W.H.O. Elects Ethiopia’s Tedros as First Director General From Africa. The New York Times. MAY 23, 2017.
 23. Новий очільник ВООЗ заявив, що домагатиметься загального медичного страхування. УНІАН. 25 травня 2017.
 24. Европейское региональное бюро. Всемирная организация здравоохранения (ru-RU). Процитовано 28 жовтня 2018.
 25. Zsuzsanna Jakab, WHO Regional Director for Europe Архівовано 11 червня 2018 у Wayback Machine. (англ.)
 26. WHO global health days
 27. (рос.)Офіційна сторінка сайту ООН «Международные дни»
 28. Коронавирус карта мира онлайн. Мировая карта распостранения Covid-19. monitorcovid19.com. Процитовано 16 квітня 2020.
 29. Час-Тайм. Трамп зупиняє фінансування ВООЗ – подробиці, реакції (укр.). Процитовано 16 квітня 2020.
 30. Трамп припиняє фінансування ВООЗ, закидаючи їй упередженість на користь Китаю. VOA (укр.). Процитовано 16 квітня 2020.
 31. В ЄС прокоментували рішення Трампа призупинити фінансування ВООЗ. Новинарня (укр.). 15 квітня 2020. Процитовано 16 квітня 2020.
 32. Китай виділить 30 млн доларів ВООЗ. РБК-Украина (рос.). Процитовано 23 квітня 2020.
 33. Стало відомо, коли США офіційно вийдуть з ВООЗ. РБК-Украина (рос.). Процитовано 8 липня 2020.
 34. Єдиний державний реєстр міжнародних організацій, членом яких є Україна станом на 01.01.2017. Архів оригіналу за 9 вересня 2017. Процитовано 10 вересня 2017.

Джерела та література

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.