Вулиця Героїв Крут (Львів)

Ву́лиця Героїв Крут вулиця в Сихівському районі Львова, місцевості На Помірках, що є уявним продовження вулиці Мишуги, а також утворює перехрестя з вулицями Тернопільською, Литвиненка, Віденською та Стуса.

Вулиця Героїв Крут
Львів
Місцевість На Помірках
Район Сихівський
Назва на честь київських курсантів і козаків «Вільного козацтва» — учасників бою під Крутами
Колишні назви
Ґданська, Данціґерґассе, Гданська, Дружби
польського періоду (польською) Gdańska
радянського періоду (українською) Гданська, Дружби
радянського періоду (російською) Гданская, Дружбы
Загальні відомості
Протяжність 385 м
Координати початку 49°48′55″ пн. ш. 24°02′19″ сх. д.
Координати кінця 49°48′49″ пн. ш. 24°02′36″ сх. д.
Поштові індекси 79034[1]
Транспорт
Рух двосторонній
Покриття асфальт
Будівлі, пам'ятки, інфраструктура
Державні установи ЛФ ДПВіНДІ «Укренергомережпроект»
Навчальні заклади HBK «Школа-садок „Софія“»
Поштові відділення ВПЗ № 34 (вул. Тернопільська, 9)[1]
Забудова двоповерховий польський конструктивізм 1930-х років, барачна двоповерхова 1950-х років, чотириповерхова 1960-х років, сучасна 2010-х років[2]
Комерція готель «Комфорт»
Підприємства НТЦ «Галенерго»
Зовнішні посилання
У проєкті OpenStreetMap пошук у Nominatim
Мапа

Назва

До 1921 року вулицю названо на честь міста Гданськ вулиця Гданська. Так вулиця називалася до 1963 року, тоді її було перейменовано на вулицю Дружби. 1993 року вулиця названа на честь київських курсантів і козаків «Вільного козацтва», що загинули 1918 року у нерівному бою під Крутами з чотиритисячним військом російської Червоної гвардії під проводом есера Михайла Муравйова вулиця Героїв Крут[3].

Історія

За Польщі, на розі сучасних вулиць Героїв Крут та Литвиненка знаходився фільварок Миколая Красуцького, який від 1881 року називався Красучин. У 1910 році, на місці фільварку Красуцького, архітектори Фердинанд Касслер та Александер Остен запланували створити дільницю вілл. Вони створили план міста-саду у вигляді прямокутника з великою круглою площею-сонцем у центрі, від якого розходилися шість вулиць-променів, де планувалось споруджувати вілли та дво- і триповерхові будинки, оточені садами. До початку першої світової війни встигли спорудити лише кілька будиночків в межах сучасних вулиць Тернопільської (зокрема № 15) та Героїв Крут (№№ 6, 6-А)[4].

Забудова

В архітектурному плані вулиці переважає чотириповерхова забудова початку і середини 1960-х років — так звані «хрущівки», а є декілька будинків, збудованих в стилі польського конструктивізму 1930-х років та радянської барачної двоповерхової забудови 1950-х років[2].

  •  1-А. Цю адресу має науково-технічний центр «Галенерго». Також тут міститься львівська філія Державного проєктно-вишукувального та науково-дослідного інституту «Укренергомережпроект», що займається комплексним проектування електромережних об'єктів, стратегічним планування розвитку енергетики, здійсненням науково-дослідних, проектних та інжинірингових робіт в області створення систем управління в електроенергетиці.
  •  1-В. п'ятиповерховий готель «Комфорт» на 77 номерів з рестораном, розрахованим на 80 осіб. Біля готелю розташований приватний паркінг[5].
  •  11-Б. 48-квартирний житловий будинок з підземним паркінгом, збудований житловою компанією «Будінвест» та зданий в експлуатацію у 2012 році. З півночі новобудова межує зі сквером, з півдня та сходу — ділянками житлової забудови вулиці, із заходу — територією HBK «Школа-садок „Софія“».
  •  27. У 19682007 роках в цьому приміщенні містилася Львівська загальноосвітня середня школа № 80 з поглибленим вивченням іспанської мови. У 2004 році навчальний заклад став асоційованим членом шкіл ЮНЕСКО, у ньому вивчалися 4 предмети за авторською програмою доктора психологічних наук Н. А. Побірченко «Орієнтир», учні опановували економіку у рамках програми Національної Ради з економічної освіти (США). У 2007 році СЗОШ № 80 стала навчально-виховним комплексом «Школа-садок „Софія“». Нині в навчальному закладі, крім обов'язкових предметів, вивчають фінансову грамотність та християнську етику[6]. У початковій школі, що знаходиться в будинку на вул. Мишуги, 13-А, учні мають змогу додатково вивчати англійську та польську мови, а також на базі початкової школи у 2009 році було відкрито дві дошкільні групи[7]. Від 1978 року тут діє народний музей етнографії та побуту, який сьогодні використовується для впровадження музейної педагогіки у навчальний процес, та музей історії школи, створений у 1991 році. У музеї представлена колекція творів народного мистецтва з різних областей України, давні предмети побуту, твори сучасних народних художників[8]. Також при школі діє учительський ансамбль «Калинове намисто», який у 2003 році став народним[6].

На вул. Героїв Крут, 9-А, планується будівництво багатоквартирного житлового будинку з вбудованим паркінгом[9].

Примітки

Джерела

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.