Укрпошта

Акціонерне товариство «Укрпошта»
Тип Акціонерне товариство
Форма власності публічна компанія і акціонерне товариство
Галузь поштовий зв'язок
Спеціалізація пошта
Гасло Головна пошта країни
Засновано 2 лютого 1994
Штаб-квартира 01001, Київ, вул. Хрещатик, 22
Ключові особи генеральний директор Смілянський Ігор Юхимович
Чистий прибуток $ 5,8 млн. (за 2020)[1]
Співробітники 63856 (в середньому за 2020 рік)[1]
ukrposhta.ua
 Укрпошта у Вікісховищі

Акціонерне товариство «Укрпошта» (АТ «Укрпошта») державне підприємство поштового зв'язку, підпорядковане Міністерству інфраструктури України, національний оператор поштового зв'язку.

Підприємство забезпечує надання універсальних послуг поштового зв'язку, перелік яких і відповідні тарифи затверджуються Національною комісією з питань регулювання зв'язку, а також має виключне право на видання, введення в обіг та організацію розповсюдження поштових марок, маркованих конвертів і карток, а також виведення їх з обігу в Україні.

До складу підприємства входить 29 філій (Генеральна дирекція, 25 регіональних дирекцій, ГНЦ «Зелена Буча», Дирекція оброблення та перевезення пошти, Інформаційно-розрахункова дирекція та Автотранспошта), корпоративне видання «Поштовий вісник».

В 2016 «Укрпошта» переслала понад 700 мільйонів одиниць міжнародних відправлень. Майже половину доходу підприємства становлять фінансові послуги. Фінансові послуги станом на початок 2017 становлять 46 % загальних доходів «Укрпошти», яка є лідером в Україні з доставки пенсій, рахунків і прийняття платежів. Водночас підприємство щороку втрачає значну частину клієнтів-пенсіонерів через те, що не має можливості надавати ці послуги якісно і, на відміну від банків, працює лише з готівкою[2].

«Укрпошта» є третім роботодавцем України. У її складі 11 700 поштових відділень, понад 1 млн квадратних метрів приміщень[2].

В останні роки (2017) частка підприємства на ринку посилок скоротилася до майже 20 %,[2], але «Укрпошта» разом із «Новою поштою» є лідерами на ринку доставки та електронної комерції України[3].

Історія

Печатка, використовувана на деяких марках Укрпошти

2 лютого 1994 на підставі рішення Кабінету Міністрів України було створено Українське об'єднання поштового зв'язку «Укрпошта» як окрема державна структура у результаті реформування галузі зв'язку (розподілу на поштовий та електрозв'язок). На той момент до її складу увійшли 26 поштамтів, 54 міських та 483 районні вузли поштового зв'язку, 11875 сільських відділень, 98 пересувних відділень, 204 пункту поштового зв'язку. У липні 1998 року об'єднання було реорганізовано в УДППЗ «Укрпошта» (Українське державне підприємство поштового зв'язку «Укрпошта») згідно з Програмою реструктуризації Укрпошти, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 04 січня 1998 р. за № 1. 

З 1999 Українське державне підприємство поштового зв'язку «Укрпошта» перетворено в унітарне підприємство, що засноване на державній власності та належить до сфери управління Міністерства інфраструктури України. У тому ж році введено і нову 5-ти значну систему поштової індексації України.

6 липня 2015 урядовий комітет з питань розвитку інфраструктури і екологічної політики підтримав рішення провести реорганізацію «Укрпошти», яка передбачала створення публічного акціонерного товариства на базі підприємства (розпорядження Кабінету Міністрів України від 17.07.2015 № 728-р «Про перетворення Українського державного підприємства поштового зв'язку «Укрпошта» у публічне акціонерне товариство» та наказ Мінінфраструктури від 11.11.2015 № 465 «Про реорганізацію Українського державного підприємства поштового зв'язку «Укрпошта» у публічне акціонерне товариство»). Процес корпоратизації підприємства проходив у чотири етапи: підготовчий, інвентаризація, оцінка майна, яке включено до статутного капіталу, та завершальний.

З 1 березня 2017 року набрав чинності наказ міністра інфраструктури Володимира Омеляна від 16 лютого 2017 року про припинення діяльності Українського державного підприємства поштового зв'язку «Укрпошта» та створення публічного акціонерного товариства «Укрпошта» за зразком найкращих європейських поштових компаній, таких як Deutsche Post, Austria Post або PostNL. Також згідно з наказом буде створено Наглядову раду у складі 7 членів, 5 з яких є незалежними директорами. Кандидати на посаду незалежних членів будуть обиратися через конкурсний відбір, порядок проведення якого визначається Кабміном.

Згідно з новим статутом компанії, держава в особі Мінінфраструктури є засновником і єдиним акціонером «Укрпошти». Проте акції підприємства повністю належать державі, тому що Укрпошта знаходиться в списку стратегічних підприємств країни. Міністерство здійснюватиме функції з управління корпоративними правами держави, з кількістю акцій 6518597 шт. номінальною вартістю 1000,00 грн. кожна та загальною номінальною вартістю 6 млрд 518 млн 597 тис. грн[4]

12 квітня 2017 ПАТ «Укрпошта» провела ребрендинг компанії[5]. На заміну крилатому конверту, новим логотипом було обрано поштовий ріжок, який трансформується у значок геолокації — пін. Нова концепція бренду була безкоштовно розроблена рекламною агенцією «Saatchi&Saatchi».

У 2017, за даними Національного агентства з питань запобігання корупції, 32 працівники «Укрпошти» отримували зарплату розміром понад 1 мільйон гривень. Так, генеральний директор Ігор Смілянський отримав за 2017 3 958 541 грн. з/п, перший заступник генерального директора з фінансів Олександр Чернявський отримав понад 6 517 867 грн., а перший заступник генерального директора — керівник операційного блоку «Укрпошти» Олександр Перцовський — 6 096 051 грн. з/п[6][7]. Це при тому, що у 2017 році отримала 203 млн грн. чистого збитку проти 158 млн грн чистого прибутку в 2016 році. За підсумками січня-червня 2018 року «Укрпошта» отримала чистий збиток у розмірі 536,7 млн грн, що на 48,4 % більше, ніж за аналогічний період 2017 року[8].

З 1 березня 2018 компанія розпочинає поетапне оновлення послуг кур'єрської доставки. Стартує масштабна програма розвитку кур'єрської доставки зі столиці, а в подальшому буде масштабована на всі обласні центри країни. Від 1 квітня запланований запуск у Львові, Одесі, Харкові та Дніпрі. Потім і в усіх інших обласних центрах. Задля перезапуску послуги Укрпошта поповнила автопарк 131 спеціалізованим авто, які будуть доставляти та забирати відправлення клієнтів, позбавивши їх потреби відвідувати відділення та економлячи їхній час. Загалом, протягом 2017 року Укрпошта придбала 279 нових авто, а це більше ніж за попередні 5 років. 25 лютого Укрпошта продемонструвала зразки автомобілів нового автопарку компанії просто неба на Хрещатику у столиці України в Києві.[9]

До кінця 2020 в Укрпошти з'являться пересувні відділення в Київській області. Будуть працювати близько 500 мобільних відділень в 6 областях країни: Київська, Чернівецька, Черкаська, Закарпатська, Одеська, Херсонська.[10]

Діяльність

Генеральна дирекція Укрпошти (01001, Київ, вул. Хрещатик, 22)

Діяльність АТ «Укрпошта» регламентується Законом України «Про поштовий зв'язок» від 4 жовтня 2001 року, іншими Законами України, а також нормативними актами Всесвітнього поштового союзу, членом якого Україна стала у 1947 році. Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 10.01.2002 № 10-р «Про національного оператора поштового зв'язку» на організацію «Укрпошта» покладено виконання функцій національного оператора поштового зв'язку України[11].

Укрпошта бере активну участь у роботі міжнародних організацій, що працюють на терені поштового зв'язку: Всесвітнього поштового союзу — з 1947 року, Асоціації поштових операторів Європи «PostEurop» — з 1994 року. Українська пошта співпрацює з поштовими адміністраціями країн-членів ВПС на двосторонній основі та бере участь у міжнародних проектах ВПС таких, як обмін електронними поштовими переказами через Міжнародну фінансову систему ВПС, моніторинг якості пересилання пріоритетної міжнародної письмової кореспонденції, постійний контроль якості служби, обмін електронними повідомленнями з іншими поштовими операторами через інформаційну мережу Post*Net ВПС, використання Інтернет-базованої інформаційної системи ВПС для прискореної обробки рекламацій. Використання інформаційних систем у міжнародному обміні приносить бонуси УДППЗ «Укрпошта» з боку промислово розвинутих країн під час розрахунків за міжнародний обмін.

Починаючи з 1994 року Україна постійно представлена у керівних органах ВПС. Чотири рази була обрана членом Адміністративної Ради ВПС — на Сеульському (1994 р.), Пекінському (1999 р.), Женевському (2008 р.) та Дохінському (2012 р.) Конгресах; під час Конгресів ВПС у Бухаресті (2004 р.) та Досі (2012 р.) була обрана до Ради поштової експлуатації ВПС. Двічі виконувала обов'язки заступника Голови Адміністративної Ради (1994—1999 роки та 2008—2012 роки) та члена Управляючого комітету Адміністративної Ради. На сьогодні Україна є членом обох керівних органів ВПС — Адміністративної ради та Ради поштової експлуатації, очолює Групу «Регламентація та стандарти» Комісії 5 «Поштові фінансові послуги», є членом багатьох робочих груп.

У 2011 році «Укрпошта» отримала сертифікати ВПС, які дозволяють здійснювати сертифікацію системи управління якістю міжнародної пошти та надавати консультації з питань підвищення якості міжнародної поштової служби в інших поштових адміністраціях.

Послуги

Поштова марка до 20-річчя Укрпошти, 2014 р.
Поштова скринька «Укрпошти» у Донецьку
Поштове відділення «Укрпошти», пр. Металургів, м. Кривий Ріг

Укрпошта сьогодні — це понад 13 тисяч поштових відділень по всій території країни, з них близько 10 тисяч — у сільській місцевості. Укрпошта надає споживачам 50 видів послуг, серед яких універсальні послуги поштового зв'язку (пересилання простих і рекомендованих поштових карток, листів, бандеролей, секограм, а також посилок без оголошеної цінності масою до 10 кг), а також рекламні та фінансові послуги, послуги з передплати та розповсюдження періодичних друкованих видань, виплата пенсій та інші комерційні послуги. Доставляючи споживачам пошту, пенсії, періодичні видання АТ «Укрпошта» виконує важливу соціальну місію держави.

Штат працівників підприємства — понад 98 тисяч працівників (з них понад 41 тисяча — листоноші) щороку здійснюють обробку та доставку споживачам майже 300 млн поштових відправлень, 17,5 млн посилок та відправлень з оголошеною цінністю, 22 млн переказів, доставляють понад 120 млн пенсій та безпосередньо доставляють пошту до 15 млн абонентських поштових скриньок.

Крім того, АТ «Укрпошта» розповсюджує за передплатою та вроздріб 1 млрд примірників видань, а також видає мільйонними тиражами стандартні поштові марки, художні поштові марки і блоки, конверти, листівки. Щороку видання мільйонними тиражами стандартних поштових марок, понад 35 сюжетів художніх поштових марок і блоків, 60 сюжетів художніх маркованих конвертів та 70 сюжетів немаркованої продукції. Забезпечують виконання цієї роботи філіали підприємства (обласні, міські та спеціалізовані дирекції)

Підприємство надає такі послуги:

 • Пересилання внутрішніх поштових відправлень, поштових карток, листів, бандеролей, секограм, посилок.
 • Пересилання міжнародних поштових відправлень, поштівок, листів, сектограм, бандеролей, відправленнь з оголошеною цінністю, пакетів, мішків та посилок.
 • Випуск та розповсюдження філателістичної продукції, випуск «Власних марок»
 • Супутні послуги поштового зв'язку
  • знайдення та/або зазначення поштового індексу
  • наклеювання марок, вкладення паперу у конверт, ксерокопіювання, ламінування, скануванняб зберігання, написання адреси, заповнення супровідної документації, розшук поштових відправлень, приймання заяви, упакування, послуги з митного оформлення.;
  • зважування, тарифікація листів і бандеролей, відправниками яких є юридичні особи
  • ремонт маркувальних машин; абонементних скриньок, шаф та абонентських поштових скриньок;
  • надання у користування абонементних скриньок;
  • повідомлення — запит про вручення поштових відправлень (поштових переказів);
 • Передплата та розповсюдження періодичних видань
 • Кур'єрська доставка
 • Фінансові послуги: поштові та грошові перекази, виплата і доставка пенсій, грошової допомоги, страхування, депозити, кредити
 • Електронний квиток
 • Рекламні послуги
 • Друк та конвертування
 • Оренда майна, конференц-послуги
 • «Адміністративні послуги: спрощений доступ через пошту»
  • Послуги у сфері соціального та пенсійного забезпечення, видача довідок про доходи, призначення державної соціальної допомоги, виплата компенсацій, становлення статусу та видача посвідчення «Дитина війни», громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та видача посвідчення, «Батьків та дитини з багатодітної сім'ї», «Ветеран праці», послуги у сфері державної реєстрації актів цивільного стану
   • Проставляння апостиля на офіційних документах про державну реєстрацію актів цивільного стану
  • Послуги у сфері державної реєстрації юридичних та фізичних осіб-підприємців

Обсяги послуг

Укрпоштою у 2009 році отримано загальних доходів на суму 4,7 млрд грн., з них 2,5 млрд грн. — від послуг зв'язку, що на 25 % перевищує показник 2008 року. Чистий прибуток Укрпошти склав 30,3 млн. грн.

Протягом 2009 року капітально відремонтовано понад 100 об'єктів поштового зв'язку, впроваджено 95 пересувних відділень поштового зв'язку, які обслуговують 580 населених пунктів, підключено до комунікаційної мережі підприємства 450 об'єктів поштового зв'язку, організовано 98 нових робочих місць для надання послуги з продажу електронних ваучерів та поповнення рахунків абонентів рухомого (мобільного) зв'язку, до АС «Електронний переказ» підключено 145 нових робочих місць[12].

Фінансова звітність та результативність

Рік Валовий прибуток

в грн.

Валовий прибуток

тис. $ за курсом на кінець року

Фінансовий результат

до оподаткування

в грн.

Фінансовий результат

до оподаткування

тис. $ за курсом на кінець року

Чистий прибуток

(збиток)

в грн.

Чистий прибуток

(збиток)

тис. $ за курсом на кінець року

2006[13] - // - - // - 41 518 тис. 8 221.39 22 972 тис. 4 548.91
2007[14] 194 931 тис. 38 600.20 32 260 тис. 6 388.12 17 139 тис. 3 393.86
2008 233 975 тис. 30 386.36 55 403 тис. 7 195.2 32 185 тис. 4 179.87
2009 р[15]. 234 049 тис. 29 311.08 66 785 тис. 8 363.81 31 858 тис. 3 989.73
2010 310 873 тис. 39 046.06 65 461 тис. 8 221.99 32 174 тис. 4 041.10
2011 253 948 тис. 31 784.02 26 287 тис. 3 290.07 12 201 тис. 1 527.10
2012[16] 330 319 тис. 41 326.04 66 649 тис. 8 338.42 28 709 тис. 3 591.77
2013[17] 325 227 тис. 40 688.98 56 962 тис. 7 126.49 27 244 тис. 3 408.48
2014[18] 263 438 тис. 16 706.49 15 203 тис. 964.13 - 4 150 тис. -263.18
2015[19] 282 828 тис. 11 784.50 53 040 тис. 2 210,00 40 826 тис. 1 701.08
2016[20] 292 720 тис. 10 765.37 - 188 006 тис. -6 914.30 -161 470 тис. -5 938.38
2017[21] 179 154 тис. 6 383.04 -219 440 тис. -7 818.38 -177 480 тис. -6 323.40
2018[22]. 427 487 тис. 15 439.26 -626 994 тис. -22 644.70 -507 871 тис. -18 342.40
2019[23] 1 180 886 тис. 49 855,44 499 213 тис. 21 076,11 405 357 тис. 17 113,64
2020[1] 1 407 872 тис. 49 792,82 207 296 тис. 7 331,53 164 923 тис. 5 832,90

Скандал з приводу заробітної плати керівництва Укрпошти

Станом на Листопад 2018 рік Генеральний директор "Укрпошти" отримував зарплату в 744 тис.грн. щомісячно.[24]

Станом на січень 2020 року Генеральний директор Укрпошти отримує зарплату в 1,9 млн.грн щомісяця.[25]

Див. також

Примітки

 1. Фінансова звітність (МСФЗ) АТ «Укрпошта» 31.12.2020.
 2. Віктор Бондар (21.02.2017). Реформування. Нова модель!. Голос України.
 3. Віталій Яницький. Развитие «Укрпошта» станет драйвером для «Нова пошта». http://retailers.ua. Процитовано 05.07.2017.
 4. Корпоратизація "Укрпошти" стартує 11 листопада. Процитовано 5 березня 2017.
 5. Укрпошта презентувала свій оновлений бренд. Укрпошта. Процитовано 5 травня 2017.
 6. Декларації: Перцовський Олександр Семенович від НАЗК
 7. У 2017-му році 32 керівника «Укрпошти» одержали зарплату понад 1 млн грн кожен
 8. «Укрпошта» збільшила збиток на 48 % УНІАН
 9. Як виглядатиме оновлена кур’єрська доставка від Укрпошти, що запрацює 1 березня. http://uprom.info/. Національний промисловий портал. 25 лютого 2018. Процитовано 25 лютого 2018.
 10. Укрпошта на колесах поїде на Київщину. kyivone.com (укр.). Процитовано 25 серпня 2020.
 11. відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 10.01.2002 № 10-р
 12. 25 січня 2010 р., Прес-служба Державної адміністрації зв'язку
 13. Звіт про діяльність 2007 р.
 14. Річний звіт УДППЗ «Укрпошта».
 15. Звіт про фінансові результати (Звіт про сукупний дохід) 2009 рік.
 16. Звіт про фінансові результати (Звіт про сукупний дохід) 2012 рік.
 17. Звіт про фінансові результати (Звіт про сукупний дохід).
 18. Звіт про фінансовий результат 2014 рік.
 19. Звіт про фінансовий результат 2015 рік.
 20. Звіт про фінансовий результат за 2016 рік.
 21. Фінансова звітність (МСФЗ) АТ «Укрпошта» 31.12.2017.
 22. Фінансова звітність (МСФЗ) АТ «Укрпошта» 31.12.2018.
 23. Фінансова звітність (МСФЗ) АТ «Укрпошта» 31.12.2019.
 24. Директор "Укрпошти" отримує шалену зарплату в той час, як листоноші – тисячу гривень - Новини news. 24 Канал (укр.). Процитовано 27 грудня 2020.
 25. “Анатомія” зарплати Смілянського: завдяки чому “набігає” майже 2 млн. www.ukrinform.ua (укр.). Процитовано 27 грудня 2020.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.