Вулиця Кирпоноса (Чернігів)

Вулиця Кирпоно́са — вулиця в центрі Чернігова, що простягається від вул. Єлецької до вул. Ринкової. Названа у 1978 році на честь радянського військового діяча Михайла Кирпоноса. Складається з колишніх вулиць Олександрівської (північна частина) і Всеволодської (південна частина), з 1919 по 1978 рр. носила назву 25-го жовтня.

Вулиця Кирпоноса
Чернігів
Вид на вулицю Кирпоноса від вулиці Князя Чорного
Вид на вулицю Кирпоноса від вулиці Князя Чорного
Район Новозаводський район
Назва на честь Михайла Петровича Кирпоноса
Колишні назви
Олександрівська, Всеволодська, 25-го Жовтня
Загальні відомості
Протяжність 800 м
Транспорт
Автобуси 10, 16, 22, 33, 38, 39, 44
Тролейбуси 1, 2
Рух односторонній
Покриття асфальт
Будівлі, пам'ятки, інфраструктура
Державні установи Чернігівський відділ Державної фіскальної служби
Медичні заклади Дитяча стоматологічна поліклініка
Забудова малоповерхові будинки ХІХ-XXІ ст.
Організації Чернігівський відділ НБУ
Парки Сквер імені М. М. Попудренка
Зовнішні посилання
У проєкті OpenStreetMap пошук у Nominatim
Мапа

Історія

ХІХ століття

Територія сучасної вулиці Кирпоноса ще за Давньоруської доби входила до складу Передгороддя і була густо заселена. Про це свідчать результати археологічних досліджень. Так у 1983 році на перехресті з вул. Князя Чорного були виявлені та досліджені рештки стародавніх міських укріплень, зведених у Х–ХІ ст. Поряд знаходилися житла та господарчі будівлі містян. Неподалік зафіксували частину кладовища, яке почало формуватися з західного боку Чернігова ще за язичницьких часів[1].

Магістраль виникла після розробки плану забудови міста 1786 року. Тоді вона проходила по краю Красної площі біля Театрального скверу (нині сквер ім. Попудренка), через що була поділена на дві вулиці — Олександрівську і Всеволодську. Олександрівська вулиця отримала назву через прилягання до Олександрівської площі (нині центральний ринок), на якій закінчувалась. На цій площі влаштовувались торги і ярмарки, тому на вулиці Олександрівській розташувались стоянка диліжансів і кілька контор мір і ваги. Трохи нижче йшли житлові будинки. В одному з них, за № 20а, у 18561861 та 18621865 роках жив відомий російський письменник Гліб Успенський. У будинку № 30 на початку 1918 р. містився штаб Замоскворіцького червоногвардійського загону[2], пізніше, з 1922 року — губернська Надзвичайна комісія (ВЧК). На перехресті з вул. Магістратською знаходився будинок магістрату (нині будівля чернігівської регіональної контори НБУ) і будівля Державного банку (нині міськвиконком)[3]. Будинок магістрату збудували у 1806 р., у 1886 році до нього надбудували другий поверх. У ХХ столітті будинок був повністю перебудований і став триповерховим[2].

Південніше від Театрального скверу йшла вулиця Всеволодська, яка була забудована житловими будинками. У підвалі будинку № 6 у квартирі підмайстра губернської типографії Я. Кадина під час революції 1905–1907 рр. була обладнана підпільна друкарня міської органцізації РСДРП[2].

ХХ століття

У 1919 році Олександрівську вулицю перейменували на вул. 25-го Жовтня, а трохи згодом до неї приєднали Всеволодську вулицю.

Хоча під час Германсько-радянської війни центральна частина Чернігова була майже повністю зруйнована бомбардуваннями, на вулиці Кирпоноса і сьогодні зберігаються залишки історичної забудови. Цікаво, що на Олександрівській вулиці збереглися аж три споруди, де у різні часи працювали банківські установи. Це зведений у 1806 році міський магістрат, де 19 листопада 1875 року почав діяти міський громадський банк, так званий будинок Маркельса (№ 30), у якому 1 вересня 1895 року розмістилося Чернігівське відділення Державного банку і, нарешті, споруда сучасної міської ради, яка була зведена у 1914 році спеціально для нього[1].

Зберігся на колишній Всеволодській вулиці (зараз Кирпоноса № 6) одноповерховий житловий будинок де була типографія РСДРП. Цікаво, що неподалік, на розі з Богоявленською вулицею, знаходилося поліцейське управління. Ця, зведена у 1860 році, двоповерхова цегляна споруда існує і сьогодні, але зараз це вже не поліція, а міська прокуратура[1]

На жаль, не все збереглося до нашого часу. Будинок колишнього Олександрівського училища, заснованого у 1888 році, в якому у 1920-тих роках розмістили Індустріальний технікум, був знищений під час війни[2]. Нині на місці цієї будівлі зведено будинок бібліотеки.

З 1978 року вулиця 25-го Жовтня носить ім’я Героя Радянського Союзу Михайла Петровича Кирпоноса.

Джерела

  1. Вулиці Чернігова. Кирпоноса - 23 Марта 2010 - "Чернігів Стародавній" вітає Вас!. naiz1.pp.net.ua. Процитовано 2 січня 2016.
  2. Чернігівщина: Енциклопедичний довідник / за ред. А. В. Кудрицького — К., Українська Радянська Енциклопедія, 1990. — С. 309
  3. Руденок В. Улица Кирпоноса // ВАЛ. — 18 травня 2000. — № 20 (119). — С. 7
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.