Вулиця Семашка (Маріуполь)

Ву́лиця Сема́шка — невелика вулиця в історичному районі Кальміуського району.

Вулиця Семашка
Маріуполь
Місцевість Колона
Район Кальміуський район
Назва на честь Миколи Семашка
Загальні відомості
Протяжність 610 м
Координати початку 47°08′18″ пн. ш. 37°36′06″ сх. д.
Координати кінця 47°08′23″ пн. ш. 37°35′39″ сх. д.
Транспорт
Покриття асфальт
Зовнішні посилання
У проєкті OpenStreetMap пошук у Nominatim
На карті
На карті населеного пункту
Мапа

Назва і розташування

Вулиця Семашка розташована в Кальміуському районі міста Маріуполь. Розташована на невеликій відстані від проспекту Бойка в північному напрямку і йде паралельно йому, хоча значно поступається проспекту власною довжиною.

Вулиця Семашка має всього шістсот десять (610) метрів довжини[1]. Вулиця виникла стихійно і забудовувалась частинами в різні періоди історії міста. На сході межує з Іллічівською лікарнею, а на заході із сучасними спорудами управлінням заводу імені Ілліча. Обидва заклади, великий завод і лікарня, суттєво вплинули і на забудову вулиці, і на її історію, і на відсутність ділянок землі для її подальшого розвитку.

Невелика вулиця отримала назву на згадку про Миколи Семашка (18741949), радянського і комуністичного діяча, більшовицького комісара охорони здоров'я з 1918 до 1930 року[1]. Він не мав ніякого відношення до провінційної лікарні в приморському місті. Але більшовики оголосили, що історія починається з жовтневого перевороту 1917 р. Наявність лікарні, вибудованої задовго до перевороту 1917 року і зовсім не ними, була використана комуністичною владою для надання вулиці імені більшовицького комісара охорони здоров'я[1]. На згадку про М. О. Семашка названо також одну з вулиць в місті Київ.

Історія

Школа за проектом архітектора В. О. Нільсена, 1912 р., нині ОШ № 21, Маріуполь.

Наприкінці 19 століття була забудована особняками і житловими будинками лише мала частина майбутньої вулиці зі сходу, що прилягала до лікарні. Почали забудовувати вулицю і з західного боку, де постав народний будинок культури для простих робітників заводу. Це був перший в Маріуполі подібний заклад, вибудований в стилі сецесія і відкритий для відвідин 1905 року.

Тут почали формувати за часів до перевороту 1917 р. невелике поселення, де були побудовані:

  • перший в Маріуполі «Народний будинок» для дозвілля пролетаріату (відкритий 1905 року)[2],
  • Варгановські казарми для робітників,
  • церква Петра і Павла при заводі «Нікополь» (висвячена 1901 року)[2],
  • особняк директора заводу,
  • церква біля ринку (зруйнована),
  • лютеранська церква (зруйнована),
  • амбулаторія (відкрита 1897 року)
  • лікарня,
  • сквер (в поруйнованому стані),
  • приватний кінотеатр(зник)
  • церковна школа,
  • Освітня школа при заводі «Нікополь», Маріуполь (1912—1914 рр., арх. Нільсен Віктор Олександрович, нині школа № 21[3])
  • цвинтар зі склепами (нинішня вул. Заозерна (Маріуполь), склепи доби капіталізму знищені) тощо.

«Народний будинок» для дозвілля пролетаріату за часів СРСР перетворений на Будинок культури імені Карла Маркса. Порожня ділянка поряд з ним була забудована у передвоєнний період житловими будинками у чотири поверхи за проектом маріупольського архітектора М. Й. Нікаро-Карпенко [1]. Саме тоді вулиця і отримала назву Семашка та набула вуличного вигляду на всьому її протязі. Неузгодженість розпланування в цьому районі відбилася тим, що вулиця, обмежена лікарнею і заводом, історичним сквером на півдні, Катерининською залізницею на півночі, остаточно втратила перспективи для подальшого розвитку.

Цегляні чотириповерхівки були спалені німецькими військами під час примусового відступу у 1943 році. Чотириповерхівки на вулиці Семашка були аврально відновлені в повоєнний період і відведені під житло[1]. В будинку № 15 після пожежі 1943 року частково зберігся перший поверх. Його відремонтували і віддали під школу для дітлахів району. Школа там працювала до 1950 року, коли дітей перевели у відновлену після війни і пожежі споруду освітню школу № 21[1].

Неподалік (окрім старої лікарні) розташовані відома в районі аптека та оптика, редакція газети «Ильичевец», історичний сквер, Іллічівський ринок, залізнична платформа Заводська Площадка, старовинний цвинтар, шосе до передмість Волонтерівка, Сартана, Приморськ.

Див. також

Примітки

  1. Газета «Ильичёвец» від 20 березня 2014 року.
  2. Газета «Ильичёвец» від 23 травня 2013 року.
  3. Старий Маріуполь. Історія Маріуполя. (рос.)

Джерела

  • Газета «Ильичёвец», 20 березня 2014 року.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.