Вій

Вій — персонаж української демонології, що володіє довгими й густими віями (повіками), через які нічого не бачить. Коли нечиста сила піднімає вії, його погляд вбивчий і руйнівний. Найповніше описаний та популяризований Миколою Гоголем в однойменній повісті.

Вій
Вій в оточенні нечистої сили
Частина від слов'янська міфологія

Образ Вія

У Вія довгі важкі вії чи повіки, які він не може сам підняти, тому зазвичай сліпий. Коли його слуги з нечистої сили піднімають їх вилами чи гаками, Вій вбиває того, на кого погляне, його погляд може зруйнувати хату. В етнографії висловлюється припущення про те, що саме з цим образом пов'язані повір'я «про недобрі очі та зурочення, згідно з якими від злого погляду все гине чи псується»[1].

Вій має паралелі з іншими фольклорними й міфічними персонажами: святим Кас'яном, «шолудивим Бунякою», Солодовієм Буніо. Всіх їх об'єднує спільна риса — довжелезні вії, брови чи повіки, та вбивчий, руйнівний погляд. Також в народних переказах Західної України ці риси приписувались Юді після того, як він зрадив Христа. На Поліссі в подобі страшної жінки з довгими віями уявлялася Смерть[2].

Миколою Гоголем Вія було популяризовано через однойменну повість, де він постає як приземкуватий, клишоногий дід з довжелезними повіками, тіло якого залізне. Вій присипаний землею, важко ступає, постійно спотикаючись, його оточує різноманітна нечиста сила[3].

Трактування образу

Вієві, як і різній іншій нечистій силі, приписувалася сліпота, що вказує на його стосунок до потойбічного (загробного) світу[2]. Також можливо, що Вій це дух вітру, — з ним пов'язували смерчі та вихори[4]. Згідно з окремими етнодослідженнями, прообразом Вія був половецький хан Боняк, «шолудивий Буняк», який 1096 року здійснив напад на Київ[5].

Разом з тим існує думка, що Вія як окремого персонажа не існувало до Гоголя. Так, російська лінгвістка Олена Левкієвська доводила в 1998 році, що письменник вигадав Вія, видавши його за персонажа народних вірувань, при цьому змішавши різні народні мотиви. На це вказує зокрема надмір ознак, типових для істот іншого світу, та згадка серед слуг Вія гномів (які є персонажами західноєвропейської мітології). Слуги Вія більше нагадують алегоричних демонів з картин Босха, ніж персонажів народної демонології. Також у Гоголя не погляд Вія вбиває головного персонажа Хому, а Хома сам гине від власного страху[6].

Український філолог-науковець Володимир Звиняцьковський припускає, що образ Вія справді не «прописаний» Гоголем як народний міф, а є плодом його власної словотворчості, заснованої на знанні етимології слова «війє» – ярмо, яке не можна з себе зняти[7].

Вій у мистецтві

Також український виробник жувальних гумок NEPTUN виробляв серію гумок з наклейками під назвою «Вій» з зображеннями монстрів[11].

Примітки

  1. Пономарьов, А. П. (1993). Українська минувшина: ілюстрований етнографічний довідник. Київ. с. 220.
  2. Анисов, Л.М. (1995). Славянская мифология. Энциклопедический словарь. Эллис Лак. с. 90–91.
  3. Вій — Микола Гоголь, повний текст твору. www.ukrlib.com.ua. Процитовано 24 лютого 2019.
  4. Ґейштор Александр. Слов'янська міфологія / Пер. з польськ. — К. : ТОВ «Видавництво „Кліо“», 2014. — С. 178. — ISBN 978-617-7023-22-6.
  5. Народні вірування, демонологія, космогонія. Г. Скрипник, О. Курочкін (Українська минувшина, етнографічний довідник) - Мистецька сторінка. storinka-m.kiev.ua. Процитовано 24 лютого 2019.
  6. Левкиевская, Е. Е. (1998). К вопросу об одной мистификации, или гоголевский Вий при свете украинской мифологии. Studia mythologica Slavica 1. Ljubljana; Piza. с. 307—315.
  7. 1. Гоголь, М.В. Вечори на хуторі біля Диканьки; Миргород / М.В. Гоголь; упоряд. тексту , авт. ст. та прим. В.Я. Звиняцьковський; іл. С.Г. Якутовича. — К.: Либідь, 2008. — 488 с. — С. 428.
  8. Вий — Оперы — Репертуар — Одесский Национальный Академический театр Оперы и Балета. opera.odessa.ua. Процитовано 19 липня 2019.
  9. КОНЦЕРТ ФОРТЕПІАННОГО ДУЕТУ. ЮРІЙ КОТ та ІРИНА АЛЕКСІЙЧУК (м.Київ) — Запорізька обласна філармонія. www.filarmonic.zp.ua (uk-ua). Процитовано 19 липня 2019.
  10. Біографія Сергія Ярунського. ukrnotes.in.ua. Процитовано 19 липня 2019.
  11. Портал коллекционеров вкладышей, обёрток, наклеек от жевательной резинки. wrappers.ru. Процитовано 24 лютого 2019.

Джерела

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.