Військова хитрість

Військова хитрість -  поняття військового мистецтва і міжнародного гуманітарного права, під яким мається на увазі сукупність бойових прийомів, що змушують ворога, діяти необачно, або вводять його в оману, чи дозволяють отримати несподівану перевагу над ворогом [1].  При цьому формалізований термін "військова хитрість" докрінно відрізняється від терміна віроломства. Військова хитрість на відміну від "віроломства", не порушує жодних законів війни та  норм міжнародного права, оскільки військова хитрість не зловживає довірою протилежної сторони, на яку вона направлена.  Військова хитрість є нормою звичаєвого міжнародного права, цей термін з'явився давно і містився ще в Кодексі Лібера та Брюссельській декларації і кодифікованому в Гаазькому положенні. Вона також закріплена у Додатковому протоколі I. Норма, що дозволяє військові хитрощі, міститься у багатьох військових статутах та настановах [2].

Суть

З воєнної точки зору "військова хитрість" є творчим використання командним складом і штабами неочікуваних для противника способів підготовки та ведення військових дій, спрямованих на вирішення військових завдань з малими втратами, в найкоротший час.  Іноді термін військова хитрість може використовуватися як еквівалент терміну «військове мистецтво» у вузькому його значенні.  У розмовної промови під ним часто мають на увазі тривіальний «обман ворога», однак у військовій справі його смисловий зміст набагато ширший, тому що область семантичних значень слова «хитрість» лише частково перетинається зі значеннями слова «обман» ( створення помилкових уявлень про що-небудь, введення в оману і т.п.).  Крім цього значення під хитрістю маються на увазі майстровитість, винахідливість, хитромудрість, витонченість, майстерне вміння досягти бажаних результатів і т. е. Як наслідок, "військова хитрість" розглядається як нешаблонна складова військового мистецтва, що проявляється в ході підготовки до військових  їх ведення.

Варто зазначити, що "військова хитрість", як елемент мистецтва, є проявом розумового та інтелектуального потенціалу особового складу (рядового та командного), який реалізується в оригінальних, прагматичних і  нестандартні підходах до досягнення поставлених цілей оптимальним чином [3].  З цього боку "військова хитрість" характеризується такими особистими якостями військовослужбовців, як інтелект, здатність прогнозувати розвиток подій, наявність бойового досвіду та вміння отримувати з нього уроки, здатність мислити творчо, приймати оригінальні рішення та втілювати їх у життя.

Приклади військових хитрощів

У Військовому статуті Великобританії згадуються такі приклади законних військових хитрощів: раптові напади; засідки; помилкові атаки, відступи чи втечі; імітація затишшя; переміщення невеликих сил у великих опорних пунктах; спорудження заводів, мостів тощо, які не передбачається використати; передача хибних сигнальних повідомлень, відправлення хибних повідомлень і газет для того, щоб їх перехопив ворог; використання ворожих сигналів, паролів, що передаються по радіо кодованих та інших позивних, а також команд; проведення помилкових військових навчань по радіо на частоті, що легко перехоплюється, коли на місцевості відбуваються значні пересування військ; симуляція переговорів із неіснуючими військами чи підкріпленням; зміна розташування орієнтирів; спорудження хибних аеродромів та макетів літальних апаратів; встановлення макетів гармат чи танків; закладка навчальних мін; зняття нагрудних знаків із форми; переодягання людей з одного підрозділу у форму кількох різних підрозділів для того, щоб військовополонені та загиблі створювали враження присутності більших сил; подача хибних сигналів із землі, щоб сприяти викиду повітряного десанту чи предметів постачання у ворожому районі чи змусити літальний апарат приземлитися у ворожому районі.

Найвідоміші випадки застосування військової хитрості в історії

Друга сирійська кампанія Рамсеса ІІ, Битва при Кадеші

Перед Битвою під Кадешем між Єгипетським і Хетським царствами, фараон Єгипта Рамсес ІІ був обманутий кочівниками-бедуїнами шасу, які були таємними союзниками хетів. Коли він перебував під Кадешем, маючи при собі лише з'єднання Амона і особисту гвардію, бедуїни своїми розповідями переконали фараона в тому, що хетти знаходяться в 200 кілометрах від Кадеша, близько Алеппо. Після довгого маршу по пустелі Рамсес розбив табір і став чекати інших сил.

Хетти, що знаходилися зовсім недалеко, перейшли річку, що відділяла їх від єгиптян, і атакували з'єднання Ра, які вже підходили до табору. Послідувала масштабна битва що закінчилася фактично нічиєю і великими втратами сторін [4].

Троянська війна, Штурм Трої

Згідно історичних свідчень під час Троянської війни греки довгий час не могли взяти Трою, потім вирішили піти на хитрість побудувавши величезну скульптуру коня на колесах в середині якого переховувався невеликий загін греків, греки подарували скульптуру троянцям а вночі з коня вийшов загін який допоміг грекам штурмувати Трою [5].

Битва при Гавгамелах

Підчас битви при Гавгамелах між Македонським царем Олександром Македонським і між царем Персії  Дарієм ll, Олександр Македонський на початку битви дав наказ своїй кінноті на лівому фланзі бігти паралельно ворогу вправо а піхоті наказав взяти за попони коней і бігти за кіньми. Перси не чекали на такий зухвалий маневр і самі почали намагатися дзеркально повторити побудову війська Олександра але в них це погано вийшло піхота втратила стрій і в цей момент Олександр особисто повів в бій кращій свій підрозділ щоб завдати удару саме в те місце де був Дарій, але розпорошені підрозділи персів не витримали потужного удару і македонські війська прорвалися до Дарія, який почав тікати. Військо персів побачило що цар тікає, прийшло в паніку. До того ж Перська армія не могла керуватися ніким іншим крім царя, втративши царя перська армія по суті перестала існувати як організована сила [6].

Друга Пунічна війна, Облога Сиракуз (214—212 до н. е.)

Підчас облоги Сиракуз військами Давнього Риму війська Сіракуз по розпорядженню Архімеда застосували дзеркала з бронзи для того щоб спалити римські кораблі і крани для того щоб їх перевертати, але все ж дослідниками береться під сумнів достовірність можливості підпалити  судно в бою за допомогою сонячних променів, вірогіднішою вважається версія що дзеркала сліпили атакуючих. Після двох років спроб штурму римлянам таки вдалося взяти місто але не в останню чергу дякуючи зрадникам серед жителів міста[7].

Римсько-германські війни, Битва в Тевтобурзькому лісі

Підчас битви в Тевтобурзькому лісі армія германських племен зробила засідку вздовж дороги, вона замаскувалася в лісових насадженнях, в засідку потрапила римська армія. В ході атаки германці знищили 3 римські легіони [8].

Арабські завоювання, Битва при Пуатьє

Перед битвою між військами Омеядського Халіфату і Франкської держави, командувач військами франків майордом Карл Мартел (Карл "Молот") розуміючи чисельну перевагу військ Халіфату і те що його військо складається з кінноти, розмістив свою переважно піхотну армію в лісі це дало перевагу піхоті і надало маскування переміщенням франкських підрозділів. Після початку вирішальної битви, Карл Мартел направив підрозділ в табір арабів в якому зберігалися награбовані арабами цінності і раби, підрозділ захопив табір звільнив рабів і почав вивозити цінності. Коли до військ Халіфату дійшли відомості про грабунок награбованих цінностей значна кількість арабських бійців вийшла з битви та попрямувала до табору, відхід частини бійців до табору зчинив паніку і розбрат в мусульманському таборі, в результаті це призвело до розгрому військ Халіфату і спасінням Європи від наступу мусульман.[9].

Похід князя Олега на Царгород

Великий князь Київської Русі Олег під час походу на Царгород, після невдалих спроб взяти місто наказав прикріпити колеса до кораблів і їхати до Царгорода, побачивши це візантійці здалися [10].

Помста княгині Ольги древлянам

У «Повісті временних літ» описано, як у далекому 946 році княгиня Ольга використала голубів у військовій справі. Після повстання древлян, війська Київської Русі під командуванням княгині Ольги оточили столицю древлян Іскоростень. Ольга для примирення наказала дати з кожного древлянського двору по три голуба та три горобця. Древляни швидко зібрали від двору по три голуби та по три горобця і послали їх до Ольги з поклоном. Ольга дала наказ роздати птахів війську і прив'язати до кожної птиці сухий трут. Коли почало сутеніти, запалили трути і відпустили птахів. І ті понесли вогні до рідних гнізд. Загорілися голубники, клітини, сараї та сіновали. І не можна було вгамувати пожежу - горіли всі двори відразу. Після цього війська Ольги легко взяли Іскоростень [11].

Брюггська утреня

Зранку 17 травня 1302 року фламандські жителі Брюге почали організоване повстання проти французького окупаційного гарнізону, дзвін сповістив про початок повстання, повстання відбулося дуже злагоджено і несподівано французький 3 тисячний окупаційний гарнізон добре підготовлений до традиційних  битв, нічого не зміг протиставити несподіваній запеклій атаці простих містян, опір гарнізону посеред міських будівель не мав успіху, бій завершився майже повним знищенням французького гарнізону[12].

Московсько-кримська війна (1570—1572), Молодинська битва

Під час наступу війська кримських татар, підсиленого турецькими яничарами на Москву. Дізнавшись про похід, московське командування своєчасно зосередило біля переправ через  Ока в районі Серпухова, 40—45-тисячну армію на чолі з М. І. Воротинським. Навесні було вжито необхідних заходів з організації розвідки та будівництва загороджувальних споруд. 26 липня військо Девлет-Герая вийшло до Оки та форсувало її. Після запеклого бою з частинами московських сил татарське військо рушило до Москви по Серпуховській дорозі. 28 липня передовий полк московської армії наздогнав військо хана, атакував і розгромив кримський ар'єргард, внаслідок чого чого Девлет-Гірей змушений був призупинити похід на Москву. 30 липня біля села Молоді  розгорнулась битва, у якій московське військо вдаваним відступом змусило татар потрапити під нищівний вогонь артилерії, зосередженої в гуляй-городі. Вирішальну роль в битві зіграв обхідний маневр Великого полку московської армії. В момент штурму головними силами татар гуляй-городу, Великий полк зайшов їм в тил, після чого почалась одночасна контратака московських військ з фронту та тилу, внаслідок якої противник зазнав важких втрат та кинувся втікати. В ході переслідування московські війська повністю знищили 2 татарські заслони. До Криму добрались тільки 5 тисяч чоловік. [13].

Хмельниччина, Битва під Пилявцями

21-23 вересня 1648 року сталася велика битва під Пилявцями. Польське військо розташувалося у укріпленому таборі. Після стрімкої атаки Богдан Хмельницький розпочав навмисне відступ, прагнучи виманити супротивника з табору. Піддавшись на цей прийом, поляки почали переслідування. Хмельницький заздалегідь виділеними та потайними полками завдав сильного удару у фланги бойового порядку поляків. Бій тривав до вечора. Втративши велику кількість убитих, польське військо змушене було відступити. Богдан Хмельницький організував їхнє переслідування. Після цього польське військо потрапило під удар із засідки сильного загону Максим Кривоноса. Внаслідок цього удару та удару з тилу польські війська були майже повністю знищені. Хмельницький захопив великий обоз, 80 гармат противника, його прапори та багато іншого майна [14].

Хмельниччина, Битва під Вінницею

У 1651 році Іван Богун вів бої на Брацлавщині проти загонів Калиновського та Лянцкоронського. У боях під Вінницею в березні 1651 року Богун вперше найбільш масштабно проявив свої здібності воєначальника. Залишивши частину свого війська у місті, Іван Богун з рештою вирушив на зустріч польському магнату Лянцкоронському з добірною шляхетською кіннотою. Після нетривалої сутички козаки в удаваній паніці почали відступати до укріпленого по той бік Бугу монастиря, таким чином заманивши в ході бою коронною кінноту на Південний Буг, де крилаті гусари потрапили до завчасно підготованої пастки (козаки перед боєм прорубали в кризі ополонки, притрусивши їх сіном та прикрили снігом, щоб не було видно). Сам Лянцкоронський ледве врятувався від такої смерті [15].

Радянсько-українська війна, Бій під Крутами

Під час бою під Крутами, добровольцями було розібрано  частину залізнодорожнього покриття що вело на Київ, тому незважаючи на те що фронт УНР було прорвано за один день, але через розібраний залізнодорожний шлях, наступ більшовиків на Київ зупинився на 4 дні [16].

Друга світова війна, Норвезька кампанія

Вермахт щоб захопити Норвегію пішли на хитрість, норвезькі військові і техніка були загружені в цивільні судна, які в якості цивільних кораблів підплили до найважливіших німецьких портових міст, але в ніч з 9 на 10 квітня 1940 року судна несподівано висадив військовий десант який почав захоплювати норвезькі міста. До 11 годин ранку німці вже захопили норвезькі міста НарвікТронхейм і Берген. Серйозні бої точились за Осло, яке встигли залишити король Гокон VII з родиною, уряд і більшість парламенту, евакуювавшись до розташованого за 50 км Ельверума [17].

Друга світова війна, Шифрувальники навахо

Шифрувальники навахо (навахо Diné Bizaad yee Nidaazbaa'ígíí) це група індіанців племені навахо, які в роки Другої світової війни працювали в американській армії радистами-шифрувальниками. Вони передавали донесення по рації та телефону рідною мовою. Брали участь у всіх основних операціях морської піхоти США в Тихому океані в 1942-1945 [18].

Війна у В'єтнамі, Тетський наступ

Тетський наступ це операція, сил Північного В'єтнаму і В'єтконга проти військ США і Південного Вєтнама на півдні В'єтнаму в ході Війна у В'єтнамі. Була надзвичайно несподіваною і дуже масованою, наступ почався в свято Тет одне з найбільших свят В'єтнаму. Війська США і союзників були застигнуті зненацька. Незважаючи на великі втрати атакуючих першої хвилі близько 50-60 тисяч вбитих, тетський наступ завдав досить значних втрат військам США і союзників (більше 9 тисяч вбитих), що значною мірою сприяло появі пацифіських настроїв в США, що привело до виводу військ США з В'єтнаму. Зокрема Світ облетіли кадри на яких бійці В'єтміня намагалися захопити посольство США в Південному В'єтнамі. [19].

Війна Судного дня

Війна почалася з неочікуваної для ізраїльтян атаки єгипетських та сирійських військ під час єврейського свята Йом-Кіпур (Свято судного дня). Армії Єгипту і Сирії перетнули лінії припинення вогню на Синайському півострові та Голанських висотах і розпочали наступ в глиб території Ізраїлю. За рахунок несподіванки єгиптяни прорвали лінію оборони ізраїльтян лінію Лінію Бар-Лева на міцність якої ізраїльтяни покладали великі надії, єгипетські війська почали наступ в глиб Синаю, ізраїльські підрозділи відступали на схід Синаю. Але успішний початок не допоміг арабам виграти війну, за кілька днів Ізраїль провів мобілізацію і зібрався з силами. Після цього ізраїльські війська зупинили просування арабських військ, а потім почали повертати втрачені території [20].

Примітки

  1. Лобов В. Н. Военная хитрость
  2. Норма 57. Военные хитрости
  3. Военная хитрость в современном бою
  4. Битва при Кадеші
  5. [https://w.histrf.ru/articles/article/show/troianskii_kon ТРОЯНСКИЙ КОНЬ]
  6. [https://www.jnsm.com.ua/h/1001P/ ЦЕЙ ДЕНЬ В ІСТОРІЇ: Битва при Гавгамелах]
  7. [https://armflot.ru/drevnij-rim/1986-osada-sirakuz-kak-rimskie-legionery-stali-zhertvami-grecheskogo-geniya Осада Сиракуз. Как римские легионеры стали жертвами греческого гения]
  8. Вар, верни легионы!
  9. Битва при Пуатье (732 год)
  10. Війна Олега з греками. Похід Олега на Константинополь. Похід Олега по «Повісті временних літ»]
  11. Життєвий шлях та політична діяльність княгині Ольги. Бібліографічний покажчик
  12. [http://www.hrono.ru/sobyt/1300sob/1302brugge.php «Брюггская заутреня»]
  13. [https://histrf.ru/read/articles/bitva-pri-molodiakh-kak-guliai-ghorod-pieriemolol-krymskoie-voisko Битва при Молодях: как Гуляй-город перемолол крымское войско]
  14. [http://samlib.ru/a/aleksandr_walerxewich_girin/russian_military_cunning.shtml ВОЕННАЯ ХИТРОСТЬ]
  15. Оборона Вінниці 1651 року: факти і міфи
  16. [https://www.jnsm.com.ua/h/0129M/ Бій під Крутами]
  17. [http://www.naval-history.net/WW2CampaignsNorway.htm NORWAY including the NORWEGIAN CAMPAIGN 1940]
  18. [https://www.forumdaily.com/uk/kak-voennye-shifrovalshhiki-navaxo-pridumali-shifr-kotoryj-nevozmozhno-vzlomat/amp/ Як індіанці навахо придумали військовий шифр, який неможливо]
  19. Тетское наступление
  20. [https://timenote.info/ru/events/Chetvjortaja-arabo-izrailskaja-vojna-(vojna-Sudnogo-dnja-Oktjabrskaja-vojna) Четвёртая арабо-израильская война («война Судного дня», Октябрьская война)]
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.