Газель-дама

Газе́ль-дама, або газе́ль саха́рська (Gazella dama також Nanger dama) — вид парнокопитних ссавців родини бикових (Bovidae). Найбільш популярні і різноманітні вони в Африці (від назви найбільшої Африканської пустелі і пішло друге найменування виду), але історична батьківщина газелі-дами, все-таки, Передня Азія.

?
Газель-дама

Gazella dama mhorr
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Ссавці (Mammalia)
Інфраклас: Плацентарні (Placentalia)
Ряд: Парнокопитні (Artiodactyla)
Підряд: Жуйні
Родина: Бикові (Bovidae)
Підродина: Антилопові (Antilopinae)
Рід: Nanger
Вид: Газель-дама
Gazella dama
(Pallas, 1766)

Ареал розповсюдження
Підвиди
  • G. dama dama[2]
  • G. dama mhorr
  • G. dama ruficollis
Синоніми
*Nanger dama
Посилання
Вікісховище: Category: Gazella dama
Віківиди: Gazella dama
EOL: 129508
ITIS: 625091
МСОП: 8968
NCBI: 67940

Ареал

Газель-дама населяє савани, степи, сухі і світлі ліси і навіть пустелі Центральної, Передньої і Середньої Азії, а також Африки.

Опис

Газель-дама — витончена, довгонога і легка антилопа з граційно піднятою головою, увінчаною чорними ліроподібними рогами, досить тонкими і довгими (35 см у самців і близько 20 см у самиць) з поперечними кільцеподібними потовщеннями. Але крихкість газелі-дами оманлива. Ці витривалі і сильні тварини легко долають величезні відстані і складні умови життя в пустелях і напівпустелях.

Газель-дама у холці заввишки до 120 см, довжина її тіла складає в середньому 165 см (хвіст невеликий — 25-35 см). Вага дорослої тварини близько 80 кг.

Основне забарвлення сірувато-пісочне або коричневе, боки світліші, а ноги, черево і цятка на горлі білого кольору. На голові, так званий лицьовий візерунок, що складається з переважаючого білого кольору і коричнюватих, як темних, так і світлих смуг.

Живлення

Газель-дама вегетаріанка. Її улюблені місця харчування — чагарникова савана і відкритий низькотравний степ, де виростають різноманітні трави родини злакових. Але раціон газелі-дами тільки злаками не обмежується. Листя, трав'янисті рослини і молоді пагони чагарників входять в щоденне меню цієї антилопи.

Розмноження

Статева зрілість у газелі-дами настає до 2 років. Період спарювання — з листопада по січень, але в тропічних широтах чіткого періоду гону немає, і іноді самиця може вже через 4-5 місяців після народження дитинчати, знову почати виношувати. Вагітність триває 5,5 місяців. Хоча частіше самиця газелі-дами приносить одне дитинча на рік, багатоплідні вагітності (2-3 і вкрай рідко 4 дитинчати) теж бувають. Дитинча живиться материнським молоком до 5 місяців, а далі переходить на підніжний корм і веде самостійне життя.

Соціальна поведінка

Територія статевозрілого самця в діаметрі не перевищує 300 метрів. У період спарювання він ревно охороняє свою територію і гарем з 7-8 самиць, але в інший час газелі-дами пасуться невеликими групами, як правило, самки і самці окремо. Тільки в посушливі періоди газелі збираються у великі стада, що налічують сотні голів.

Примітки

  1. Newby, J., Wacher, T., Lamarque, F., Cuzin, F. & de Smet, K. (2008) Gazella dama: інформація на сайті МСОП (англ.) 11 May 2006 Database entry includes justification for why this species is critically endangered
  2. Nanger dama, MSW3
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.