День Гідності та Свободи
День Гі́дності та Свобо́ди — свято в Україні, що святкується щороку 21 листопада на честь початку двох революцій: Помаранчевої революції (початок 22 листопада 2004 року) та Революції Гідності (акція студентів та громадських активістів розпочалася 21 листопада 2013 року). Є наступником свята Дня Свободи, що святкувалося 22 листопада на честь Помаранчевої революції у 2005—2011 роках, поки не було скасоване указом президента Віктора Януковича[1]. 13 листопада 2014 року Президент України Петро Порошенко підписав указ, згідно з яким в Україні 21 листопада святкується День гідності та свободи[2].
День Гідності та Свободи | |
---|---|
Засновано | 13 листопада 2014 |
Дата | 21 листопада |
Встановлення
Встановлене «з метою утвердження в Україні ідеалів свободи і демократії, збереження та донесення до сучасного і майбутніх поколінь об'єктивної інформації про доленосні події в Україні початку XXI століття, а також віддання належної шани патріотизму й мужності громадян, які восени 2004 року та у листопаді 2013 року — лютому 2014 року постали на захист демократичних цінностей, прав і свобод людини і громадянина, національних інтересів нашої держави та її європейського вибору…» згідно з указом Президента України Петра Порошенка № 872/2014 «Про День Гідності та Свободи» від 13 листопада 2014 року[2].
Одночасно зі встановленням Дня Гідності та Свободи указом № 871/2014 Президент скасував святкування «Дня Соборності та Свободи» та відновив «День соборності України». Святкування «Дня Соборності України» та «Дня Свободи» президент Віктор Янукович скасував у 2011 році, запровадивши замість них «День Соборності та Свободи України».[3]
Відзначення
2014
Зовнішні відеофайли | |
---|---|
2014 | |
Порошенка освистали родичі героїв Небесної сотні | |
Порошенка освистали родичі загиблих на Майдані | |
Всім Героям Небесної Сотні буде присвоєне звання Героя України — Президент |
Перша річниця Революції гідності була певною мірою конфліктною через ситуацію між частиною громадськості і владою.
У Києві родичі героїв Небесної сотні освистали Президента України Петра Порошенка в ході покладання главою держави квітів, висловивши обурення безкарністю винних у вбивствах на Майдані[4][5][6]. Невдовзі Порошенко прийняв рішення присвоїти загиблим звання Героїв України[7].
В Одесі на День гідності спроба активістів розбити наметове містечко під будівлею обласного УВС по вул. Єврейській, але були відтиснені звідти працівниками міліції[8]
Заходи із вшанування загиблих на Майдані пройшли також в інших містах України — Львові, Тернополі, Чернівцях, Сумах, Кропивницькому, Запоріжжі[9], Дніпропетровську[10], Харкові[11], Миколаєві[12], Рівному[13].
2015
Друга річниця була позначена ще гострішими конфліктами, а в ряді ЗМІ обговорювалася можливість початку «Третього Майдану»[14].
У Кривому Розі напруження було викликано фальсифікаціями на місцевих виборах на користь депутата від «Опозиційного блоку» Ю. Вілкула. Акції протесту розпочалися 17 листопада[15] і станом на 21 листопада конфлікт лишався невирішеним[16], на народне віче 22 листопада до Кривого рогу приїхали Семен Семенченко, Володимир Парасюк, Андрій Садовий[17].
У Херсонській області напередодні річниці виник конфлікт між активістами громадянської блокади Криму та працівниками правоохоронних органів, внаслідок якого 6-7 людей отримали травми, зокрема журналістка каналу ATR Гульсум Халілова[18]. Конфлікт стався після підриву невідомими особами електроопор у Генічеському та Чаплинському районах 20 листопада[19][20]. Конфлікт спонукав кримських татар до проведення 21 листопада акції протесту під Адміністрацією Президента у Києві[21]
Тим часом у Києві правоохоронці блокували підхід до пам'ятного хреста на алеї Небесної сотні, викликавши невдоволення громадян, що прийшли вшанувати пам'ять загиблих[22][23]. Увечері того ж дня активісти зірвали запланований концерт на Майдані Незалежності, обурені тим, що річницю Майдану відзначають як свято[24][25].
2020
У Києві активісти провели автопробіг з Європейської площі до лікарні Феофанія, у якій на той час лікувався від коронавірусу президент Зеленський, з низкою вимог стосовно антикорупційної політики, конституційної кризи, звільнення Андрія Антоненка, роботи ТКГ тощо[26]. Також відбулась хода Алеєю Героїв Небесної Сотні та молебень у пам'ять за загиблими[27].
Примітки
- УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ № 1209/2011. Архів оригіналу за 3 січня 2012. Процитовано 13 листопада 2014.
- УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ № 872/2014
- УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ № 871/2014
- Порошенко під крики “Ганьба” пообіцяв нагородити героїв Небесної сотні. Українська правда (укр.). Процитовано 21 листопада 2020.
- Родичі Героїв Небесної сотні освистали Порошенка: відео. ua-news.liga.net. 21 листопада 2014. Процитовано 21 листопада 2020.
- Порошенко при покладанні квітів до пам'ятника Небесній сотні поспілкувався з родичами загиблих. www.unian.ua (укр.). Процитовано 21 листопада 2020.
- Порошенко присвоїв Героїв України Небесній сотні. Українська правда (укр.). Процитовано 21 листопада 2020.
- В Одесі річницю Майдану відзначили бійкою під облУВС (відео)
- По всій Україні відзначили річницю початку Євромайдану і згадали загиблих
- Першу річницю майдану відзначили і в Дніпропетровську
- У Харкові відзначили річницю Євромайдану ходою з 100-метровим прапором України (Фото)
- У Миколаєві відзначили річницю Майдану (фото, відео)
- Річниця Майдану: як у Рівному відзначать першу річницю революції Гідності
- див. наприклад, статті Чи чекати Україні третього Майдану?, Третій Майдан починається Архівовано 22 листопада 2015 у Wayback Machine., Три чинники, які можуть вивести українців на «третій Майдан»
- Кривий Ріг: Силовики намагалися розігнати мітинг під міськвиконкомом. Архів оригіналу за 21 листопада 2015. Процитовано 22 листопада 2015.
- Зараз Кривий Ріг революційне місто, — Семенченко
- В Кривом Роге началось народное вече (ОБНОВЛЯЕТСЯ)
- На Херсонщині побили журналістку ATR
- На Херсонщині підірвали 2 електроопори, які подають світло до Криму
- На День свободи на Херсонщині — конфлікт через ЛЕП до Криму
- Кримські татари прийшли з мітингом під АП
- У центрі Києва перекрили вулицю біля пам'ятного хреста, люди невдоволені
- Друга річниця Революції Гідності: перекрита Інститутська, вигуки «ганьба», зірваний концерт на Майдані
- На Майдані Незалежності в Києві зірвали концерт. Архів оригіналу за 23 листопада 2015. Процитовано 22 листопада 2015.
- На Майдані Незалежності зірвали концерт на честь річниці Революції Гідності
- До Зеленського приїхав автопробіг із вимогами: від кризи з КС до коронавірусу. Українська правда (укр.). Процитовано 21 листопада 2020.
- У Києві відбулася хода Алеєю Героїв Небесної сотні. Українська правда (укр.). Процитовано 21 листопада 2020.