Головецько (Самбірський район)

Голове́цько — село Самбірського району Львівської області. Розташоване в Карпатах, на березі Дністра.

Чисельність населення сіл Головецько, Гвоздець, Бабино Стрілківської ОТГ, 2021.
село Головецько
Герб Прапор
Країна  Україна
Область Львівська область
Район/міськрада Самбірський район
Громада Стрілківська сільська громада
Основні дані
Засноване 1515
Населення 1170
Площа 3,524 км²
Густота населення 332,01 осіб/км²
Поштовий індекс 82094
Телефонний код +380 3238
Географічні дані
Географічні координати 49°18′30″ пн. ш. 22°53′26″ сх. д.
Середня висота
над рівнем моря
492 м
Водойми р. Дністер, р. Мшанець, струмок Золотновець
Місцева влада
Адреса ради 82092, Львівська обл., Самбірський р-н, с. Стрілки
Карта
Головецько
Головецько
Мапа

 Головецько у Вікісховищі

Населення — 1170 осіб (2001); станом на 2020 р. доросле населення складає 859 осіб[1].

Назва

За роки радянської влади село в документах називали «Головецьке». 1989 р. селу повернули історичну назву.[2]

Селом тече струмок Золотновець.

Історія

Збереглася легенда про наїзд татар у 16 ст. (біля села є урочище «Підтатарин» зі стародавньою каплицею). За переказами, у цьому місці було побито татарський загін і визволено людей, яких татари гнали в неволю.

Село розкидане, складається з кількох колишніх хуторів: Бабино, Шляхта, Підтатарином, Золотнівець, Гвоздець та самого давнього села Головецького. Кожна з цих назв має своє народне пояснення.

Між селами Головецьке і Дністрик над Дністром колись існувала каменярня. Тут до I Світової війни вівся промисловий видобуток так званого тесаного каменя. На літо сюди приїжджали з Австрії фахівці з обробки каменю. Скелю підривали динамітом, і з кам'яних брил на місці витісували блоки, сходи, художні прикраси для домів різних міст. Звідси підводами везли готову продукцію на залізничну станцію до села Стрілок, звідки поїздами відправляли замовникам.

У ХІХ столітті селище мало власну символіку — печатку з символом, що відтворював назву громади: зображенням відтятої голови святого Івана Предтечі на тарелі.

Станом на 1904 р. громада Головецьке (Головецьке Долішнє й Горішнє) налічувала 1792 мешканці. Селище на той час перебувало у власності графині Зофії Водзіцької.

При виході з села стоїть стара криниця за назвою «Студня Кузьміна». На її кам'яному цямринні вибитий лев на щиті, над яким стоїть надпис: «Герб Руси». За австрійських часів був у селі війт Кузьмін, який добре дбав про село, і навіть побудував своїм коштом криницю, на якій помістив тогочасний герб Русі (України). Восени 1914 року австрійська військова влада заарештувала Кузьміна і разом з іншими галичанами вивезла в Австрію до концентраційного табору Талергоф. Там Кузьмін помер.

Бої УПА. 5. 1949 о 19,20 год. друга група під командою ст. віст. К., зробила при шляху між сс. Головецьке — Гвоздець засідку на старшин МГБ в області, що поверталися з облави.

Населення

У 1921 р. в селі проживало 1635 осіб. У 1990 році в селі мешкало 1900 осіб і було 470 дворів.

Пам'ятки

На західному кінці села — хрест до 50-ліття скасування панщини, один із небагатьох, який не був знесений за радянських часів. На хресті напис: «Громада Головецько. В память скасування паньшины. 1848—1898 год». Під хрестом закопані документи, що засвідчують право власності панів на землю села.

На горі Пагор був замок. В 1989 р. ще виднілись вали.

Відомі люди

Примітки

  1. Державний реєстр виборців. www.drv.gov.ua (uk-UA). Процитовано 16 лютого 2021.
  2. Картка постанови

Джерела


This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.