Гора Городовище (ботанічний заказник)

«Гора́ Городови́ще» — об'єкт природно-заповідного фонду Харківської області, ботанічний заказник місцевого значення.

Ботанічний заказник «Гора Городовище»
48°59′25″ пн. ш. 36°26′44″ сх. д.
Розташування: с. Смирнівка,
Лозівський район,
Харківська область
 Україна
Найближче місто: Лозова, Харківська область
Площа: 7,0 га
Заснований: 1995
Керівна
організація:
Смирнівська сільська рада
Країна  Україна

Розташований біля села Смирнівка Лозівського району.

Загальна площа — 7,0 га.

Заказник утворений рішенням Харківської обласної ради від 21 березня 1995 року[1].

Відповідальний за охорону Смирнівська сільська рада[1].

Опис

Ботанічний заказник «Гора Городовище» є одним із найцінніших у созологічному відношенні малих об'єктів природно-заповідного фонду Харківської області[2].

Заказник розташований на схід від села Смирнівка на вершині гори Городовище. Гору з заходу, півдня та сходу охоплює річка Бритай.

Положення заказника в системі фізико-географічного районування Орільсько-Самарська низовина[3].

Положення в системі природно-ландшафтного районування лесові сильнорозчленовані схили височин і височинні рівнини з чорноземами звичайними малогумусними, ярами та балками, врізаними до кристалічних порід; лесові рівнини з чорноземами звичайними малогумусними в поєднанні з лучно-чорноземними і дерновими глейовими ґрунтами полів[4].

Ландшафт заказника являє собою крупногрядові сильнорозчленовані височини з чорноземами і дерновими щебенюватими ґрунтами на елювії щільних безкарбонатних і карбонатних порід у поєднанні з чорноземами звичайними[3].

Ґрунти — чорноземи та дернові щебенюваті[3].

Категорія земель — землі сільськогосподарського призначення сіножаті[4].

Флора

Об'єкт збереження — рідкісні та зникаючі рослини, що занесені до Червоної книги України, Червоного списку Харківської області, а також лікарські рослини.

Види, які зустрічаються в заказнику та занесені до Червоної книги України: ковила волосиста, сон чорніючий, тюльпан дібровний[3].

Види рослин, що занесені до Червоного списку Харківської області: горицвіт весняний, астрагал пухнастоцвітий, кермечник татарський, гіацинтик бліднуватий (Hyacinthella leucophaea), півники карликові, рястка Гуссона (Ornithogalum gussonei), барвінок трав'янистий[3].

Види цінних лікарських рослин: деревій майже звичайний (Achillea submillefolium), кульбаба лікарська, полин гіркий, суниці зелені, цмин пісковий, чебрець Маршаллів, шипшина щитконосна[3].

Рідкісні рослинні угрупування заказника, що занесені до Зеленої книги України — формація ковили волосистої[3].

Серед рослинності заказника поширені люцерна жовта (Medicago falcata), пирій повзучий, конюшина лучна, полин австрійський (Artemisia austriaca), фіалка триколірна, чебрець, адоніс, цикорій звичайний, кульбаба лікарська, деревій звичайний, перстач сріблястий, нонея темно-бура (Nonea pulla), шипшина[4].

Типи трав'янистої рослинності заповідної території[3]:

  • справжні степи;
  • чагарникові степи;
  • рослинність пісковиків;
  • рослинність перелогів.

Фауна

До ентомофауни заказника належать рідкісні види комах, що занесені до Червоної книги України: джміль глинистий, джміль вірменський, джміль пахучий (Bombus fragrans), вусач-коренеїд хрестоносець, синявець римнус, мелітурга булавовуса, махаон[3].

У заказнику мешкають види комах, які були в Червоній книзі України, але вилучені з неї в 2009 році, бо їх популяції були відновлені до безпечного рівня[3][5]: сколія степова (Scolia hirta), рофітоїдес сірий (Rhophitoides canus).

До рідкісних видів комах заказника, що занесені до Червоного списку тварин Харківської області, належать богомол звичайний, бджола-номія різнонога (Nomia diversipes), меліта заяча (Melitta leporina), носатка панонська (Dictyophara pannonica), вусач-коренеїд кавказький (Pedestredorcadion cinerarium caucasicum), мереживниця Галатея (Melanargia galathea), мохнонога бджола срібляста (Dasypoda argentata)[3][6].

Мисливські тварини, які зустрічаються на території заказника: заєць сірий, лисиця звичайна, єнот уссурійський, борсук європейський, свиня дика, сарна європейська[3].

Дослідження

Дослідження можливостей оптимізації мережі територій та об'єктів природно-заповідного фонду Харківської області дозволили зробити рекомендації доцільності розширення ботанічного заказника «Гора Городовище» за рахунок приєднання територій, що знаходяться поряд і цікаві у созологічному відношенні[2].

Заповідний режим

Мета створення заказника[7]:

  • збереження та відтворення залишків цілинної степової рослинності та рослин, занесених до Червоної книги України та обласного Червоного списку;
  • підтримка загального екологічного балансу та забезпечення фонового моніторингу навколишнього природного середовища.

На території забороняється[1][7]:

  • проведення будь-якої господарської діяльності, яка може завдати шкоди заповідному об'єкту та порушити екологічну рівновагу;
  • самочинна зміна меж та зміна охоронного режиму;
  • знищення та пошкодження дерев, чагарників, трав'янистої рослинності, випасання та прогін худоби;
  • будь-яке порушення ґрунтового покриву, видобування корисних копалин, будівництво, геологорозвідування, розорювання земель;
  • меліоративні та будь-які інші роботи, що можуть привести до зміни гідрологічного режиму території заказника;
  • знищення та зміна видового складу рослинності;
  • збір рідкісних та занесених до Червоної книги України видів рослин, їх квітів і плодів;
  • відвідування території заказника в період розмноження тварин і вигодівлі молоді (з травня до липня);
  • організація місць відпочинку, розведення вогнищ;
  • прохід та проїзд автотранспорту через територію заказника поза межами доріг, стежок;
  • надання земельних ділянок під забудову;
  • використання хімічних речовин для боротьби зі шкідниками та хворобами рослин;
  • зберігання на території заказника (та в двокілометровій зоні навкруги) всіх видів пестицидів та агрохімікатів;
  • інші види робіт, що можуть привести до порушення природних зв'язків та природних процесів, втрати наукової, господарської, естетичної цінності природного комплексу заказника.

Дозволяється на території заказника[7]:

  • систематичні спостереження за станом природного комплексу;
  • проведення комплексних досліджень;
  • проведення екологічної освітньо-виховної роботи.

Всі види природокористування на території заказника здійснюються за дозволами Державного управління екології та природних ресурсів в Харківській області.

Примітки

  1. Ботанічний заказник «Гора Городовище». Охоронне зобов’язання.
  2. Філатова О. В. Флоросозологічна цінність малих за площею територій природно-заповідного фонду Харківщини. Архів оригіналу за 24 травня 2015. Процитовано 19 травня 2015.
  3. Ботанічний заказник «Гора Городовище». Державний кадастр Природно-заповідного фонду України. Тимчасова картка первинного обліку. 1998 р.
  4. Ботанічний заказник «Гора Городовище». Державний кадастр Природно-заповідного фонду України. Тимчасова картка первинного обліку. 2000 р.
  5. Перелік видів тварин, що виключені з Червоної книги України (тваринний світ). Затверджено наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 17 червня 2009 р. № 313
  6. Фауна України: охоронні категорії. Довідник / О. Годлевська, І. Парнікоза, В. Різун, Г. Фесенко, Ю. Куцоконь, І. Загороднюк, М. Шевченко, Д. Іноземцева; ред. О. Годлевська, Г. Фесенко. — Видання друге, перероблене та доповнене. — Київ, 2010. — 80 с.
  7. Положення про ботанічний заказник місцевого значення «Гора Городовище».

Джерела

Література

  • Клімов О. В. Природно-заповідний фонд Харківської області / О. В. Клімов, О. Г. Вовк, О. В. Філатова та ін. — Х. : Райдер, 2005. — 304 с.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.