Громадська ліга Україна — НАТО
Громадська Спілка «Громадська Всеукраїнська Громадська Ліга Україна — НАТО» — всеукраїнська спілка громадських організацій, які поділяють євроатлантичні цінності, підтримують курс на набуття Україною повноцінного членства в НАТО. Ліга є добровільним об'єднанням та формою співпраці громадських організацій України, будує відносини з органами державної влади, які залучені до реалізації євроатлантичного курсу України, на партнерських засадах та принципах взаємодопомоги у досягненні спільних цілей.
| |
Дата заснування | 2003 |
---|---|
Тип | громадське об'єднання |
Голова | Джердж Сергій Федорович |
Члени | ГО європейської і євроатлантичної спрямованості |
Джерела фінансування | неприбуткова |
Офіційний сайт | ua-nato.org.ua |
Заснована 26 вересня 2003 року і об'єднує 66 громадських організацій України[1] (станом на 2008 було 69[2]).
Важливими завданнями Ліги є сприяння діяльності громадських організацій України, які діють в сфері співробітництва України з НАТО, а також сприяння підвищенню рівня обізнаності громадськості щодо діяльності НАТО[3].
Історія
Вагому роль щодо формування Ліги «Україна — НАТО» відіграла Атлантична рада України, асоційований член Асоціації Атлантичного договору — організації, що прагне підтримувати діяльність НАТО й поширює інформацію про діяльність Північноатлантичного альянсу[4].
20 жовтня 2003 року в Українському домі в Києві відбулася І Всеукраїнська Асамблея громадських організацій «Україна — в НАТО: діємо разом!». Це був перший публічний захід ініційований новоствореною Лігою Україна — НАТО, до якої увійшло 26 неурядових організацій України. Першим головою Координаційної ради Громадської ліги Україна — НАТО став віце-президент Атлантичної ради України, науковий співробітник Військового інституту КНУ імені Т. Г. Шевченка Кокошинський Олег Аркадійович. На Асамблеї була презентована «Громадська стратегія підтримки інтеграції України в НАТО», яка стала програмним документом Ліги[5].
При Лізі був створений Громадський інформаційний центр «Україна — НАТО». Основним завданням організація поставила підвищення рівня обізнаності громадськості з діяльністю НАТО через співробітництво України з НАТО у сфері інформації, включаючи співпрацю з Центром інформації і документації НАТО в Україні[6], який надає консультативну та фінансову підтримку і сприяє проведенню різних заходів організаціями, що належать до її складу, зокрема конференцій, семінарів, круглих столів тощо[4].
Вищим керівним статутним органом Спілки є Асамблея (Загальні збори членів Спілки), які проводиться щороку і приймають рішення з усіх напрямків діяльності Ліги.
У 2005 році Громадська ліга Україна — НАТО започаткувала педагогічні проекти з метою інформування вчителів, батьків та учнів про євроатлантичну інтеграцію на прикладі досвіду Польщі. Перший проект із Асоціацією керівників шкіл України запозичив досвід польського освітнього пакету «Польща в НАТО». У 2006—2009 роках разом з українськими та польськими державними установами (Міністерство освіти і науки України, Міністерство національної освіти Польщі, Міністерство закордонних справ України, Міністерство закордонних справ Польщі, Посольство Польщі в Україні) проводила міжнародний конкурс для учнів «Безпечна Україна. Безпечна Європа. Безпечний світ», запозичуючи досвід польського «Безпечна Польща. Безпечна Європа. Безпечний світ». У рамках цього конкурсу паралельно з заходами для учнів (дні НАТО та ЄС, дебати, ігри, тести, конкурси есе) проходили й тренінги для дорослих, що супроводжували дітей (учителів, батьків і представників, громадськості). Учасників останнього етапу запрошував на прийом польський посол Яцек Ключковський, переможців запрошували разом з переможцями польського конкурсу до Штаб-квартири НАТО в Брюсселі, а їх роботи друкувалися та розповсюджувалися. Окрім цього, Громадська ліга Україна — НАТО спільно з українськими партнерами (зокрема, Міжнародним фондом «Відродження»), посольствами Польщі та Словаччини) проводили тренінги для педагогів[7].
Навесні 2006 року відбулося три сесії IV Асамблеї Громадської ліги. Вона проходила під гаслом «Роль суспільства в здійсненні стратегічного євроатлантичного інтеграційного курсу України». У роботі Асамблеї взяли участь представники посольств країн-членів НАТО та неурядових організацій, які є партнерами Ліги.[8] Ліга поповнилася тринадцятьма організаціями-членами. 27 квітня 2006 року головою Координаційної ради Ліги Україна — НАТО був обраний президент Всеукраїнської громадської організації «Демократична дія», кандидат політичних наук Джердж Сергій Федорович.
12 березня 2007 на IV Асамблеї Громадської ліги Україна — НАТО «Роль суспільства в здійсненні стратегічного євроатлантичного інтеграційного курсу України», в ході якої Ліга поповнилася тринадцятьма організаціями-членами, було прийнято заяву Ліги щодо референдуму про вступ України до НАТО[9], ухвалено концепцію «Мережа партнерства Україна — НАТО»[10].
У 2007 року Громадська ліга Україна — НАТО за підтримки Міністерства закордонних справ України розпочала розробку концепції всеукраїнської мережі[11][12][2], метою якої було посилення взаємодії між експертами з питань безпеки та верствами громадянського суспільства України і країн-членів Альянсу для формування свідомої громадянської позиції щодо державної політики євроатлантичної інтеграції України[13]. Нині мережа є відкритою міжнародною недержавною системою між неурядовими громадськими організаціями та країн-членів НАТО для встановлення контактів, обміну досвідом, поширення інформації та вивчення суспільної думки у сфері безпеки й оборони[13].
У липні 2007 року в рамках святкування 10-ї річниці Хартії про особливе партнерство між Україною та Організацією Північноатлантичного договору представники ліги на чолі з Сергієм Джерджем встановили прапор НАТО на вершині Говерли[14]
На IX Асамблеї, яка пройшла у 2012 році за сприяння Центру інформації та документації НАТО в Україні, взяли участь 150 представників громадських організацій та державних органів влади, представники дипломатичних місій та військовослужбовці, понад 25 представників ЗМІ. Ліга презентувала «Громадську комунікативну стратегія сприяння співробітництву України з НАТО», яка спрямована на поліпшення поінформованості українського суспільства з питань євроатлантичного співробітництва.[15]. Схвалені на Асамблеї положення стали частиною Річної національної програми співробітництва України з НАТО і їх було рекомендовано до впровадження як одну із середньострокових цілей щодо роботи з інформування громадськості про співробітництво України з Альянсом[16].
2 липня 2015 року відбулась XI Всеукраїнська Асамблея громадських організацій «Україна — в НАТО» на тему: «Україна та НАТО: спільна протидія гібридній війні», у якій взяли участь представники органів державної влади (зокрема, Міністерства оборони України та РНБО), громадськості (освітяни, науковці, експерти, громадські діячі) та НАТО (зокрема, радник-посланник Посольства Литви в Україні)[17]. На цій Асамблеї була прийнята нова редакція статуту[18]
У 2019 році фокусом організації була робота в регіонах задля інформування різних груп населення, зокрема, військовослужбовців, молоді та осіб літнього віку[19].
Координаційна рада
Координаційна рада є одним із статутних органів Ліги, завданням якого є сприяння забезпеченню координації дій як з державними органами та установами, які залучені до реалізації євроатлантичного курсу України, так і з об'єднанням неурядових організацій, що є частиною Ліги.
Головою Координаційної ради є Сергій Джердж.
Члени
- Кучерів Ілько Ількович (2003—2010)[20].
Див. також
Примітки
- Громадська ліга Україна — НАТО. Список членів Всеукраїнського громадського об'єднання «Громадська Ліга Україна-НАТО»
- Система інформування громадян з питань євроатлантичної інтеграції України // Вступ до НАТО — стратегічний вибір України / За загальною ред. О. І. Соскіна. — К.: Вид-во «Інститут трансформації суспільства», 2008. — С. 90
- Розвиток відносин Україна — НАТО // Європейська та євроатлантична інтеграція України: навч. посіб. для студ. вищ. навч. закл. / М. В. Кордон. — 2-ге вид. — Київ: Центр учб. літ., 2010. — С. 104
- До питання про євроатлантичну інтеграцію України / Я. Й. Малик. // Демократичне врядування. — 2014. — Вип. 14. — С. 6
- І Всеукраїнська Асамблея громадських організацій «Україна — в НАТО: діємо разом!»
- Тодоров І. Я. Україна на шляху до європейської та євроатлантичної спільноти : Монографія. — Донецьк : ДонНУ, 2006. — С. 223-224.
- Онаць О. М. Співпраця Асоціації керівників шкіл України з польськими партнерами заради миру і безпеки // Єднання для миру і розвитку. Українсько-польське партнерство в галузі освіти і педагогічних наук. — С. 496—506. ISSN 978-617-7734-08-5
- Крапивін О.В., Тодоров І.Я. . Євроатлантична інтеграція України. Навчальний посібник для студентів спеціальностей «історія», «політологія», «журналістика» та «міжнародні відносини». — Донецьк : Донецький національний університет, 2007. — С. 259-263.
- Мій вибір — НАТО. Громадська ліга Україна — НАТО
- Горбулін Володимир Павлович. Україна – НАТО: стагнація чи повільна інтеграція // Стратегічні пріоритети. — 2007. — Вип. №2(3). — С. 5—14.
- Громадська ліга «Україна — НАТО» розробляє в Україні мережу інформаційних центрів щодо діяльності НАТО — Радіо Свобода
- Аналітична довідка про діяльність Мережі партнерства Україна - НАТО стосовно підвищення обізнаності громадян з питань євроатлантичної інтеграції (станом на 19.03.2009). Державний комітет телебачення і радіомовлення України. 23 березня 2009. Процитовано 22 грудня 2019.
- Громадянська активність в умовах європейської та євроатлантичної інтеграції / К. О. Коцюруба // Проблеми міжнародних відносин. — 2015. — Вип. 10-11. — С. 219—221
- Прапор НАТО на Говерлі — Україна — TCH.ua
- Північноатлантичний альянс: історія, функції, структура та відносини з Україною : Навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів, слухачів магістерської підготовки за напрямом «Державне управління» та системи підвищення кваліфікації державних службовців / кол. авт.; за заг. ред. проф. Д. І. Дзвінчука. — Івано-Франківськ : Місто Нв, 2013. — С. 376-378. — ISBN 978–966–428–286–1.
- Указ Президента України від 5 липня 2013 року № 371/2013 «Про затвердження Річної національної програми співробітництва Україна - НАТО на 2013 рік»
- Відбулась 11 Асамблея Громадської ліги Україна-НАТО — Центр адаптації державної служби до стандартів Європейського союзу
- Статут Громадської Спілки «Всеукраїнська Громадська Ліга Україна-НАТО». Процитовано 22 грудня 2019.
- Україна — НАТО. Підсумки року: перспективи та очікування — Укрінформ
- Р. М. Коваль. Кучерів Ілько Ількович // Енциклопедія сучасної України : у 30 т. / ред. кол. І. М. Дзюба [та ін.] ; НАН України, НТШ. — К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2016. — Т. 16 : Куз — Лев. — 712 с. — ISBN 978-966-02-7998-8.
Посилання
- Громадська ліга Україна — НАТО. Про нас.
- 6-та Асамблея Громадської Ліги Україна-НАТО у Києві. 16 червня 2009. Процитовано 22 грудня 2019.
Література
- Громадська Ліга Україна-НАТО // Інститути ЄС і НАТО. Глосарій основних термінів та понять: Навчальний посібник. — Ужгород: Ліра, 2007. — С. 16-17
- Діяльність Громадської Ліги Україна — НАТО напередодні та після саміту в Стамбулі // Економічний часопис-ХХІ. — 2004. — № 6. — С. 10—11.