Група держав проти корупції

GRECO (англ. The Group of States against Corruption — «Група держав проти корупції») — орган Ради Європи з антикорупційного моніторингу.

Група держав проти корупції

Утворений 1 травня 1999 року як об'єднання 17 держав — членів Ради Європи. Нині об'єднує 49 держав-учасниць (крім членів РЄ, також США та Білорусь)[1][2]. Починаючи зі серпня 2010 р. всі члени РЄ є також членами GRECO.

Штаб-квартираСтрасбург (Франція).

Голова GRECO — Марін Мрчела (станом на 2021)[3].

Завдання

Головна мета — допомога країнам-учасницям у боротьбі з корупцією.

ГРЕКО встановлює антикорупційні стандарти до діяльності держави та контролює відповідність практики цим стандартам. Допомагає виявити недоліки в національній антикорупційній та пропонує необхідні законодавчі, інституційні чи оперативні заходи, надає майданчик для обміну найкращими рішеннями в галузі викриття й запобігання корупції.

Принцип діяльності

Робота ГРЕКО ведеться відповідно до статуту і схваленим процедурним правилам. Кожна з країн призначає до двох представників для роботи в групі, які беруть участь в пленарних засіданнях і мають право голосу. Кожна країна також пропонує ГРЕКО список експертів, які допускаються до роботи з оцінки ситуації. Інші структури Ради Європи, як, наприклад, ПАРЄ, також можуть призначати своїх представників. Статус спостерігача при ГРЕКО отримали Організація економічного співробітництва і розвитку (ОЕСР) і Організація Об'єднаних Націй, яку в ГРЕКО представляє Управління ООН з наркотиків і злочинності (УНЗ ООН). ГРЕКО обирає Президента, віце-президента і членів Бюро, які беруть безпосередню участь в розробці робочої програми групи і нагляді за виконанням процедур оцінки.

В Статутний комітет ГРЕКО входять представники Рад Міністрів кожної з країн в складі групи, а також спец. представники від інших держав. Цей комітет відповідає за прийняття робочого бюджету групи і уповноважений робити публічні заяви, якщо знаходить, що одна з країн-учасниць недостатньо серйозно ставиться до рекомендацій ГРЕКО.

Статут ГРЕКО визначає типову процедуру для роботи, яка може бути застосована в зміненому вигляді до різних правових інструментів, підлягаючим перегляду. Секретаріат групи ГРЕКО розташований в Страсбурзі, ним керує Виконавчий секретар, якого призначає Генсек Ради Європи.

Учасники

Австрія, Азербайджан, Албанія, Андорра, Вірменія, Білорусь, Бельгія, Болгарія, Боснія і Герцеговина, Македонія, Велика Британія, Угорщина, Німеччина, Греція, Грузія, Данія, Ірландія, Ісландія, Іспанія, Італія, Казахстан, Кіпр, Латвія, Нідерланди, Норвегія, Польща, Португалія, Російська Федерація, Румунія, Сан-Марино, Сербія, Словаччина, Словенія, США, Туреччина, Україна, Фінляндія, Франція, Хорватія, Чорногорія, Чехія, Швейцарія, Швеція, Естонія.

Група ГРЕКО співпрацює з ООН, з Організацією Економічного Співробітництва та Розвитку (ОЕСР), а також з іншими міжнародними і неурядовими організаціями.

Досягнення

За час існування ГРЕКО підготувала більше 150 доповідей[4] по країнам з широкого спектру складних політичних питань, а також з загальних технічних аспектів, таких як:

  • проведення політики, спрямованої проти корупції, в державних органах
  • виділення коштів для політичних партій
  • незалежність судової влади від держави
  • створення і розвиток анти-корупційних інститутів
  • імунітет від судового переслідування
  • взаємозв'язок корумпованих представників влади з організованою злочинністю і відмиванням грошей.

Див. також

Посилання

Примітки

  1. What is GRECO?. Group of States against Corruption (en-GB). Процитовано 24 жовтня 2021.
  2. Members and Observers/ Etats membres et Observateurs. Group of States against Corruption (en-GB). Процитовано 24 жовтня 2021.
  3. Statement by Mr. Marin Mrčela, President, The Group of States against Corruption (GRECO). www.osce.org (англ.). Процитовано 24 жовтня 2021.
  4. Greco basic documents
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.