Гіпонатріємія

Гіпонатріємія — стан, при якому концентрація іонів натрію в плазмі крові падає нижче 135 ммоль / л (в нормі — 136—142 ммоль / л). Гіпонатріємію спричинює широкий спектр патології.

Гіпонатріємія
Спеціальність нефрологія
Класифікація та зовнішні ресурси
МКХ-11 5C72
МКХ-10 E87.1
DiseasesDB 6483
MeSH D007010
 Hyponatraemia у Вікісховищі

У більшості пацієнтів симптоматика відсутня, але іноді можуть виявлятися симптоми хвороби, що спричинює стан гіпонатріемії.

Сильна гіпонатріємія може породжувати осмотичний перерозподіл води з плазми крові до клітин організму, включаючи клітини мозку. Типовими симптомами є запаморочення, блювання, головний біль та інші. По мірі поглиблення гіпонатріємії можуть виникнути плутанини думок, заціпеніння (ступор) і кома. Оскільки запаморочення саме по собі є тригером екскреції АДГ (антидіуретичного гормону), існує можливість виникнення циклу посилення ефекту (позитивний зворотній зв'язок).

Причини

У більшості випадків гіпонатріємія пов'язана зі зниженням осмолярності плазми крові. Переважна більшість випадків гіпонатріємії у дорослих пов'язана з підвищеною активністю АДГ, який регулює баланс води в організмі. Отже, пацієнта з гіпонатріємією можна розглядати як пацієнта з підвищеною активністю АДГ. Завдання лікаря в такому випадку полягає у визначенні причини підвищеної активності АДГ.

У пацієнтів з втратою об'єму крові, секреція АДГ підвищена оскільки скорочення обсягу крові є природним стимулом для секреції АДГ. Внаслідок цього нирки пацієнта утримують воду і виділяють дуже концентровану сечу. Лікування в такій ситуації — відновлення об'єму крові пацієнта, таким чином зменшення екскреції АДГ.

У деяких пацієнтів з гіпонатріємією обсяг крові є нормальним. У цих пацієнтів підвищений рівень активності АДГ і подальше утримання води може бути пов'язано з патофізіологічними причинами, такими, як біль або запаморочення. Іншою можливою причиною є синдром неадекватної секреції АДГ (SIADH). При цьому синдромі АДГ виділяється постійно, з рівнем істотно вищим від норми і найчастіше є побічним ефектом деяких лікарських засобів, проблем з легенями (пневмонія, абсцес, дрібноклітинний рак легені тощо), хвороб мозку, деяких типів раку.

Третя група пацієнтів з гіпонатріємією характеризується наявністю периферичних набряків. Рідина в набряклій тканини не бере участі в циркуляції і секвеструється. Через це вільний об'єм крові зменшується, а це, в свою чергу, призводить до екскреції АДГ. Лікування таких пацієнтів повинно бути спрямоване на усунення причин набряків. У багатьох випадках це важко, оскільки реальними причинами можуть бути цироз печінки або порок серця, лікування яких є проблемним.

Окремо потрібно розглядати пацієнтів, які вживають діуретики. Вони підвищують виділення рідини з сечею і як наслідок зменшення обсягу крові. Зменшення об'єму крові є стимулом для АДГ і утримання води нирками.

Сучасний сплеск летальності від гіпонатріємії пов'язаний з надмірним споживанням води під впливом метілендіоксиметамфетаміну («екстазі»). Найбільшому ризику піддаються бігуни, додають у вазі під час забігу через надмірне споживання води.

Гіпонатріємія може розвиватися при роботі в умовах мікроклімату з підвищеною температурою.

Гіпоосмолярна гіпонатріемія

Коли осмолярність плазми крові є низькою, обсяг позаклітинної рідини в організмі може бути в одному з трьох станів:

Низький обсяг

Втрата води супроводжується втратою натрію

Необхідно лікувати причину недуги і здійснювати внутрішньовенні ін'єкції сольового розчину. Важливо відзначити, що швидке відновлення об'єму крові спричинює припинення екскреції АДГ. Відповідно, відновлюється нормальний діурез. Це може привести до раптового та істотного зростання сироваткової концентрації натрію.

Нормальний обсяг

  • Синдром неадекватної секреції АДГ (SIADH)
  • При деяких випадках психогенної полідіпсії (ненаситного апетиту)

У разі SIADH демеклоциклин як антагоніст АДГ може бути корисним в лікуванні.

Підвищений обсяг

При цьому вода утримується у організмі.

Сильна гіпонатріємія може бути наслідком декількох годин інтенсивного фізичного навантаження при високій температурі довкілля, як то біг або ходьба по пустелі, або фізичний вправі на витривалість без відповідного споживання спортсменом електролітів.

Примітки

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.