Далай-лама XIV

Джецун Джампхел Нґаванґ Лобсанґ Єше Тенцзін Ґ'яцо, ім'я зазвичай скорочують до Тенцзін Ґ'яцо (народжений під іменем Лхамо Дондруб, нар. 6 липня 1935, с. Такцер, Тибет) — 14-й Далай-лама та духовний лідер Тибету; голова Тибетського уряду в екзилі, що розташований в Дгарамсалі (Індія). Лауреат Нобелівської премії миру в 1989 році.

Далай-лама XIV
Ім'я при народженні тиб. ལྷ་མོ་དོན་འགྲུབ།
Народився 6 липня 1935(1935-07-06)[1][2][…] (86 років)
Такцерd, Амдо, Тибет
Країна Тибет
 КНР
 Республіка Китай
Національність Монгориd[3] і тибетці
Місце проживання McLeod Ganjd
Потала[4]
Norbulingkad[4]
Діяльність Бгікшу, Лама, політик
Alma mater Університет Мельбурна і Університет Британської Колумбії
Вчителі Генріх Гаррер[5], Ngawang Sungrab Thutobd[6], Thubten Lungtog Tenzin Trinleyd[6], Lobzang Yeshe Tenzin Gyatsod[6], Dilgo Khyentse Tashi Peljord[6], Trulshik Rinpoched[6], Khunu Lama Tenzin Gyaltsend[6] і Chogye Trichend[6]
Відомі учні Lozang Samtend[6], Lozang Tenpad[6], Ga Shar Khen Zur Geshé Tamdrin Gyatsod[6], Geshé Tenpa Tendzind[6], Thubten Nyima Lungtog Tendzin Norbud[6], Tendzin Chökyi Gyatsod[6], khetsun sangpod[6], Ngawang Kungad[6], Ngawang Nyimad[6], dagyab loden sherabd[6], Q9346921?[6], Оґ’єн Трінлей Дордже[6], Lobsang Tenzind[6], Lozang Chöyingd[6], Tenzin Loungtog Thrinlè Chöpad[6] і Tré Khen Zur Lozang Wangchukd[6]
Знання мов англійська[7][8], Тибетська і китайська
Magnum opus Universal Responsibility and the Good Heartd
Посада Далай-лама і member of the National People's Congressd
Конфесія Тибетський буддизм і Rimé movementd
Рід family of the 14th Dalai Lamad
Батько Choekyong Tseringd
Мати Diki Tseringd
Брати, сестри Tsering Dolmad, Jetsun Pemad, Gyalo Thondupd, Tubten Jigme Norbud, Lobsang Samtend і Ngari Rinpochéd
Автограф
Нагороди

Нобелівська премія миру (1989)

почесне громадянство Канадиd (2006)

Ramon Magsaysay Awardd (1959)

Erik Bye's Memorial Prized (2013)

Темплтонівська премія

премія Чотирьох свобод — Медаль свободиd

Philadelphia Liberty Medald

James Parks Morton Interfaith Awardd

Peace Prize of Hessed (2005)

Золота медаль Конгресу

Dr. Leopold Lucas Prized (1988)

honorary citizen of Warsawd (2015)

Honorary citizen of Romed (9 лютого 2009)

почесний громадянин Будапештаd (2010)

honorary doctor of the University of Santiago, Chiled (2006)

honorary doctor of the University of Marburgd

honorary doctor of Lusíada Universityd

honorary doctor of the University of Tartud

почесний доктор Мюнстерського університетуd

Osgard (2007)

honorary doctor of the University of Tromsød

почесний доктор Ягеллонського університетуd

honorary doctor of the University of Miamid (22 вересня 2004)

IMDb ID 0482730
Сайт dalailama.com
dalailama.ru
eldalailama.com
fr.dalailama.com
de.dalailama.com

Життєпис

Далай-Лама в дитинстві

Народився 5-ю дитиною в родині селянина в селі Такцері. У віці двох років його проголосили інкарнацією 13-го Далай-лами. У віці 15 років 17 листопада 1950 формально проголошений Далай-ламою. У 1951 війська КНР змусили його ратифікувати Договір із 17 пунктів, який передавав Тибет під контроль Китаю. Після невдалого повстання 1959 року емігрував до Індії, де заснував уряд у вигнанні.

Основною духовною практикою Далай-лами є Дзоґчен[джерело?], предмет, про який він пише і якому навчає досить інтенсивно. Далай-лама провів низку публічних ініціацій Калачакри і є автором багатьох книг.

У березні 2011 оголосив про складання з себе повноважень політичного лідера Тибету на користь демократично обраного уряду, підкресливши при цьому, що залишиться духовним лідером тибетців.

Незабаром після цього були проведені всенародні вибори, за результатами яких прем'єр-міністром Тибету став 44-річний юрист Лобсанг Сангай (Lobsang Sangay). Для офіційної передачі влади Далай-лама підписав поправки до конституції Тибету. У зміненому варіанті конституції відзначається легітимність Центральної тибетської адміністрації (ЦТА), зокрема, її демократично обраних інститутів, як законного представника тибетського народу. Раніше ці обов'язки покладалися і на ЦТА, і на Далай-ламу. Самого Далай-ламу нова конституція визначає як «захисника і символу Тибету та тибетського народу».

Політична позиція

Далай-лама називає себе марксистом і озвучував критику капіталізму[9][10].

Я не тільки соціаліст, але і трохи лівак, комуніст. З точки зору теорії соціальної економіки я марксист. Я думаю, що я далі лівіший за китайських лідерів. [Сміється.] Вони капіталісти.
Оригінальний текст (англ.)
I am not only a socialist but also a bit leftist, a communist. In terms of social economy theory, I am a Marxist. I think I am farther to the left than the Chinese leaders. [Bursts out laughing.] They are capitalists.

За його словами, він дізнався про марксистську теорію в молодості, під час поїздки до Пекіна, від засновника Тибетської комуністичної партії Пхунцок Ванг'ял Горанангпа, і він тоді навіть хотів приєднатися до комуністичної партії.

Далай-лама не вірить у те, що Китай запровадив «справжню марксистську політику»[11] і вважає, що такі держави, як Радянський Союз «значно більше цікавили їхні вузькі національні інтереси, ніж робітничий інтернаціоналізм»[12]. Ба більше, він вважає, що одним із недоліків історичних «марксистських режимів» було те, що вони надавали надто багато уваги знищенню правлячого класу, і недостатньо співчуттю. Незважаючи на це, він вважає, що марксизм перевершує капіталізм, вважаючи, що останній лише турбується «як отримувати прибуток», тоді як перший має «моральну етику»[13].

Далай-Лама нагадує, що буддизм вважає аборти вбивством, однак зазначає при цьому, що можуть бути винятки, якщо дитина матиме серйозну розумову відсталість або її народження створить серйозну проблему для батьків, отже, потрібно приймати чи засуджувати аборти залежно від конкретної ситуації.

У Тибеті м'ясо є найрозповсюдженішим продуктом харчування, тому так склалося історично, що тибетські монахи, зокрема й Далай-Лама, вживають м'ясо. Впродовж деякого часу Далай-Лама був вегетаріанцем, однак після захворювання виразкою лікарі порадили йому повернути м'ясо до раціону. Тому було досить великою несподіванкою, коли Далай-Лама прилітав до США, і під час відвідин Білого Дому йому запропонували вегетаріанське меню, на що він заявив: «Я буддійський монах, а не вегетаріанець».

У 2001 сказав одній дівчинці зі школи в Сіетлі, що допустимо стріляти у когось, хто має зброю, якщо він намагається вас убити, але додав при цьому, що постріл не повинен призвести до смертельного наслідку.

У 2012 у своєму блозі у Facebook написав: «Я все більше переконаний, що настав час шукати духовність та етику поза релігією»[14].

Визнання

Література

 • Шлях лідера / Далай-лама Тенцзін Ґ’яцо, Ван ден Майзенберґ Лоренс ; пер. з англ. Алли Ващук. — Львів : Видавництво Старого Лева, 2018. — 216 с. — ISBN 978-617-679-546-9[15].

Див. також

Примітки

 1. Encyclopædia Britannica
 2. SNAC — 2010.
 3. http://eprints.soas.ac.uk/13173/1/Hill_rv_2012_van_Schaik_review.pdf
 4. https://www.dalailama.com/the-dalai-lama/biography-and-daily-life/birth-to-exile
 5. Harrer H. Sieben Jahre in Tibet. Mein Leben am Hofe des Dalai LamaRupert Hart-Davis, Dutton, 1952. — ISBN 978-0-87477-888-5
 6. Tibetan Buddhist Resource Center — 1999.
 7. https://www.youtube.com/watch?v=z0YBKPAGewI
 8. https://www.youtube.com/watch?v=G4zaLbYO1ZI
 9. Halliwell, Ed (20 червня 2011). Of course the Dalai Lama's a Marxist | Ed Halliwell. the Guardian (англ.). Процитовано 23 травня 2018.
 10. ‘I Am Marxist’ Says Dalai Lama. Newsweek (англ.). 15 січня 2015. Процитовано 23 травня 2018.
 11. LAMA, THE DALAI (27 вересня 1999). Long Trek to Exile For Tibet's Apostle. Time (амер.). ISSN 0040-781X. Процитовано 23 травня 2018.
 12. Dalai Lama Answers Questions on Various Topics. hhdl.dharmakara.net (EN). Процитовано 23 травня 2018.
 13. 'Marxist' Dalai Lama criticises capitalism (en-GB). 20 травня 2010. ISSN 0307-1235. Процитовано 23 травня 2018.
 14. Facebook, офіційний блог Далай-Лами.
 15. Шлях лідера. Видавництво Старого Лева. Процитовано 18 квітня 2018.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.