Дахно Володимир Авксентійович

Володимир Авксентійович Дахно (7 березня 1932(1932-03-07), Запоріжжя, Дніпропетровська область, Українська СРР, СРСР 28 липня 2006(2006-07-28), Київ, Україна) — український режисер, художник-мультиплікатор, сценарист, лауреат Державної премії УРСР ім. Т. Г. Шевченка (1988), Народний артист України (1996)[1]. Член НСКУ. Відомий як автор всенародно улюблених мультфільмів, зокрема серіалу «Як козаки …».

Дахно Володимир Авксентійович
Зображення
Дата народження 7 березня 1932(1932-03-07)
Місце народження Запоріжжя, Дніпропетровська область, Українська СРР, СРСР
Дата смерті 28 липня 2006(2006-07-28) (74 роки)
Місце смерті Київ, Україна
Поховання Байкове кладовище
Громадянство  СРСР Україна
Alma mater Київський національний університет будівництва і архітектури
Професія художник-мультиплікатор, кінорежисер
Напрям мультиплікація
Нагороди

IMDb ID 3005461

Життєпис

Народився 7 березня 1932 року в місті Запоріжжя[1]. Після закінчення школи вступив до медичного, але майже відразу перевівся до Київського інженерно-будівельного інституту, навчався у Йосипа Юлійовича Каракіса.[2]

Після закінчення інституту в 1955 працював архітектором у Києві. Разом із своїми друзями, випускниками КІБІ, захопився тоді ще мало відомою творчістю виробництва мультфільмів. Молоді колишні архітектори Володимир Дахно, Марк Драйцун і Давид Черкаський з натхненням розпочали роботу в новому творчому об'єднанні мультиплікаційних фільмів на студії «Київнаукфільм» (нині «Укранімафільм»), а згодом стали відомими мультиплікаторами й режисерами.

Персонаж Око
Персонаж Грай
Персонаж Тур

У 1960 році Володимир Дахно дебютував як мультиплікатор фільмом «Пригоди Перця», який став першим анімаційним фільмом творчого об'єднання під керівництвом І. Б. Гурвич. У повній мірі талант Володимира Дахна розкрився в 1967 році з виходом першої серії мультфільму «Як козаки …»[3], при створенні якого він виступив у ролі режисера і сценариста. Мультсеріал відразу отримав величезну популярність, а харизматичні герої стали народними улюбленцями. Герої мультфільмів «Як козаки …» є найвпізнаванішими персонажами в українській мультиплікації, своєрідним національним символом. Всього Володимир Дахно створив дев'ять короткометражних мультфільмів про запорізьких козаків. У 1991, за участю цих героїв, був випущений перший повнометражний український анімаційний фільм «Енеїда», створений Володимиром Дахном за мотивами однойменної поеми Івана Котляревського.

Володимир Дахно

Головні персонажі пригодницької серії наділені різними характерами, зрозумілими без слів, це друзі — Око , Грай і Тур. Всі вони кмітливі й войовничі, а їхні командні властивості мають певні особливості: козак Око першим помічає загрозу чи зміну ситуації, Грай розігрує стратегію, як її подолати, а Тур докладає чималих зусиль, щоб переможно завершити розпочате. Авторське право на створення цих персонажів, вигляд яких вдосконалювався роками, з 1967 по 1995, належить двом авторам : режисеру-мультиплікатору Володимиру Дахну та художнику Едуарду Кіричу. Як згадує Е. Кірич: «Дахно намалював для мене довгу паличку і сказав, що це козак Грай, чимале коло – силач Тур, маленьке – верткий Око. Я ж, як художник-аніматор, зробив з його ідеї персонажів. Що значить "зробив"? Створив їм обличчя, наростив тіла. Зробив такими, якими їх сьогодні знають всі.» [4]Хоча режисер і сам добре малював, показуючи свої ідеї більш ніж схематично, він цінував творчу допомогу своїх колег, розуміючи, що кіно – це колективна праця.

Трійця мультяшних героїв В.Дахна у новому серіалі 2016

Останні півтора десятиліття життя майстра були затьмарені згасанням української анімації: економічна криза стала на шляху творчості. Незважаючи на фінансові проблеми, Володимир Дахно до кінця днів продовжував творити, передавав свої знання молодим мультиплікаторам і мріяв, що його ідеї втіляться в життя.

Колеги, знайомі та сусіди знали його як дуже делікатну, привітну і життєрадісну людину з гарним почуттям гумору.

Володимир Авксентійович був двічі одружений (і розлучений), мав двох доньок. У 1978 році народилася молодша донька Наталія, з якою режисер постійно підтримував стосунки (старша померла у молодому віці). Двоюрідний брат Володимир — вчений-архітектор.

Помер 28 липня 2006 року у своїй квартирі в Києві в повній самотності[5]. Похований на Байковому кладовищі (ділянка 34, поруч із другом, продюсером Володимиром Іваненком). Усе піклування про похорон узяла на себе колишня дружина Людмила Іванівна.

Фільмографія

Із серіалу «Козаки. Футбол». 2016

Дебютував Дахно в кінематографі як художник-мультиплікатор у 1960 році з мультфільму "Пригода Перця".[6]

Художник фільмів

Режисер-постановник фільмів

Відзнаки

Відродження мультяшних героїв Володимира Дахна

Студія «Укранімафільм» відроджує творчість метра анімації і готує до випуску продовження мультсеріалу «Як козаки …»[3]. Улюблені герої Око, Грай і Тур постають перед глядачами у нових серіях мультфільмів, зберігаючи добрий і веселий стиль Дахна.

У 2016 році студія анімаційних фільмів Baraban (генеральний продюсер Едуард Ахрамович) випустила серіал "Козаки. Футбол", що складається з 26 серій по дві хвилини кожна, присвячений чемпіонату Європи з футболу. Режисеркою мультсеріалу стала учениця Давида Черкаського Марина Медвідь, художником виступив Едуард Кірич – творець і художник оригінальних "Козаків", який вкотре оновив зовнішній вигляд героїв, що став сумісним із стилістикою епохи комп’ютерних ігор. Всього над серіалом працювало понад 30 осіб.[7] Прем’єра серіалу відбулась 30 травня 2016 року на телеканалі «1+1». Телесеріал розповідає про трьох запорізьких козаків, Ока, Грая і Тура, які вирушають у подорож країнами Європи, не без перешкод і несподіванок.[8]Окрім улюблених козаків в якості героїв змальовані й відомі на весь світ футболісти Бекхем, Роналдо та Фергюсон.[9]

Вшанування пам'яті

7 березня 2013 року Google відзначив 81 рік від дня народження Володимира Дахна святковим логотипом. На головній сторінці пошукового сервісу було розміщено дудл у вигляді козаків — героїв мультфільмів із циклу «Все про козаків».[10]

Примітки

  1. Юнаков, 2016, с. 273.
  2. Yunakov, 2016, с. 272.
  3. http://www.youtube.com/user/ukranima
  4. Панченко Алекс. Історія української анімації: все про Грая, Тура і Око – наших мультяшних козаків// Сьогодні. 27.11.2017.
  5. Автор мультсериала о казаках умер во сне. Архів оригіналу за 6 травня 2014. Процитовано 16 липня 2013.
  6. Володимир Дахно - біографія, фільмографія та фото Володимир Дахно - Kino-teatr.ua. kino-teatr.ua. Процитовано 5 березня 2021.
  7. Панченко Алекс. Історія української анімації: все про Грая, Тура і Око – наших мультяшних козаків// Сьогодні . 27.11.2017.
  8. Мультсеріал «Козаки» – усі серії + нові випуски
  9. «Все про козаків». Народження та друге життя легенди
  10. «Google створив дудл на честь Дахно» // Українська правда, 7 березня 2013

Джерела

Література

  • Код Володимира Дахна : [життєвий і твор. шлях укр. режисера-аніматора] / Алла Підлужна. — Київ : Авіаз, 2016. — 110, [2] с., [16] арк. іл. : іл., портр. — Випущено на замовлення Держ. ком. телебачення і радіомовлення України за програмою "Українська книга" 2016 р. — Частина тексту рос. — Бібліогр.: с. 112. — ISBN 978-617-7209-03-3

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.