Двозіркове звання
Двозірковий офіцер — це старший командир у багатьох збройних силах з кодуванням НАТО — OF-7. Термін використовують у деяких країнах які не є членами НАТО. Зазвичай такими офіцерами є контрадмірал, майор-генерал або у повітряних силах з відмінною структурою, віце-маршал повітряних сил.
Австралійські звання
У ЗС Австралії двозірковими офіцерами є:
- Контрадмірал (ВМС Австралії)
- Майор-генерал (Австралійська армія)
- Віце-маршал повітряних сил (Повітряні сили Австралії)
Бразильські звання
- General de Brigada (СВ Бразилії)
- Contra Almirante (ВМС Бразилії)
- Brigadeiro (ВПС Бразилії)
Двозіркове звання у Бразилії є першим генеральським званням. Офіцери цього рангу зазвичай командують бригадами.
Канадські звання
- Контрадмірал (Військово-морські сили Канади)
- Генерал-майор (Канадська армія та Повітряні сили Канади)
Замість зірок у канадських збройних силах використовують кленові листи. Клинові листи використовують з короною Св. Едварда та схрещеними саблею та жезлом. До уніфікації звання віце-маршал повітряних сил було двозірковим у ВПС Канади.
Німецькі звання
Рівноцінним німецьким двозірковим званням (OF-7) у Бундесвері є:
- Generalmajor та Konteradmiral
- Generalstabsarzt та Admiralstabsarzt
Не треба плутати з Generalmajor та Vizeadmiral (однозіркові звання; OF-6) які використовували у Вермахті до 1945 або у Національній народній армії (Східна Німеччина) до 1990.
Індійські звання
- Віце-маршал повітряних сил (Повітряні сили Індії)
- Генерал-майор (Індійська армія)
- Контрадмірал (ВМС Індії)
- Головний інспектор (Поліція Індії)
Пакистанські звання
- Додатковий генеральний інспектор поліції (Поліція Пакистану)
- Віце-маршал повітряних сил (ВПС Пакистану)
- Генерал-майор (Армія Пакистану)
- Контрадмірал (ВМС Пакистану)
Звання Бангладешу
- Додатковий генеральний інспектор (Поліція Бангладешу)
- Віце-маршал повітряних сил (ВПС Бангладешу)
- Генерал-майор (Армія Бангладешу)
- Контрадмірал (ВМС Бангладешу)
Філіппінські звання
- Генерал-майор (Армія Філіппін)
- Генерал-майор (ВПС Філіппін)
- Контрадмірал (ВМС Філіппін)
- Контрадмірал (Берегова охорона Філіппін)
- Директор Поліції (Національна поліція Філіппін)
- Директор пожежної охорони (Бюро пожежної охорони)
- Директор в'язниці (Бюро з в'язничного управління та пенології)
Звання Великої Британії
- Контрадмірал (Військово-морські сили Великої Британії)
- Майор-генерал (Британська армія)
- Віце-маршал повітряних сил (Повітряні сили Великої Британії)[1]
Звання США
СРСР / Російська Федерація
Введення генеральських звань у СРСР відбулося в 1940 році. Найнижче генеральське звання, генерал-майор, мало за знаки розрізнення по дві зірки на петлицях. При вводі нових знаків розрізнення в 1942 році, двозірковим генералом стає генерал-лейтенант (генерал-майор почав носити на погонах по одній зірці).
У російській та радянських арміях, звання з двома зірками відповідало генерал-лейтенанту, проте генерал який командує підрозділом, який є рівноцінний двозірковому генералу НАТО (дивізія) має звання генерал-майор. Це також відноситься до повітряних сил, МВС, поліції, ФСБ тощо. Це відбувається через те, що в Росії бригадами командують полковники, тому найменшим підрозділом яким командує генерал є дивізія. У флоті рівноцінним званням є контрадмірал.
Україна
Збройні сили України
З 30 березня 1920 року в Україні генерал-полковник стає двозірковим генералом, але 16 червня 1920 року відбувається зміна у знаках розрізнення (генерал-хорунжий отримує зірку на петлиці) і генерал-полковник стає тризірковим генералом, а генерал-поручник стає двозірковим. Не дивлячись на зміну знаків розрізнення кількість генеральських званні не змінювалася. З 1921 року, УНР перестає існувати, внаслідок окупації червоними військами. [2].
У 1991 році Україна відновлює свою незалежність. В Збройних силах України (як і у інших країн які утворилися на руїнах СРСР), звання та знаки розрізнення зберігалися за радянським стандартом. По дві зірки на погонах мають генерал-лейтенант, та віцеадмірал. 5 липня 2016 року був затверджений президентом України «Проект однострою та знаки розрізнення Збройних Сил України». В Проекті серед іншого розглянуті знаки розрізнення військовослужбовців Передбачалося реформувати перелік військових звань, серед іншого повинні були з’явитися звання бригадний генерал та комодор, а двозірковим званням ставало звання генерал-майор та контрадмірал[3].
20 листопада 2017 року виходить наказ Міністерства оборони України № 606 де уточнюються правила носіння і використання однострою військовослужбовцями[4][5]. Генерал-лейтенанти та віцеадмірали продовжують носити на погонах по дві зірочки, але зірочки замість п’ятипроменевих стають чотирипроменевими.
4 червня 2020 року Верховна Рада України ухвалила законопроект, що до нової системи військових звань. Серед змін у Законі було передбачено створення звання бригадний генерал, яке стало наймолодшим генеральським званням в Збройних силах України. Закон набув чинності 1.10.2020 року[6][7][8][9][10]. Знаки розрізнення які до 2020 року відповідали званню генерал-майор (одна зірка на погоні), починають відповідати новому званню - бригадний генерал. Генерал-майори починають використовувати знаки розрізнення у вигляді двох зірок на погоні, стаючи повноцінними двозірковими генералами.
Національна поліція України
Після відновлення незалежності Україною в 1991 році правоохоронні органи (міліція) використовували спеціальні звання за радянським зразком, які відповідали військовим званням. В 2015 році була проведена реформа правоохоронних органів в наслідок чого з’являється національна поліція. Замість двозіркового звання «генерал-лейтенант міліції», з’являється звання «генерал поліції 2 рангу» [11].
Генерал-полковник (1920) |
Генерал-поручник (1920-1921) |
Генерал-лейтенант (1991-2009) |
Генерал-лейтенант (2009-2016) |
Віцеадмірал (до 2016) |
Генерал-лейтенант (2016-2020) |
Віцеадмірал (2016-2020) |
Генерал-майор (з 2020) |
Контрадмірал (з 2020) |
Генерал-лейтенант міліції (до 2016) |
Генерал поліції 2-го рангу (з 2016) |
Примітки
- RAF Glossary. Архів оригіналу за 13 квітня 2008. Процитовано 22 січня 2018.
- Чмир М. Відзнаки військових звань українських збройних формувань 1917—1921 рр. Архів оригіналу за 5 лютого 2016. Процитовано 5 лютого 2016.
- Президент затвердив нові предмети однострою та знаки розрізнення Збройних Сил України
- Текст наказу Міністерства оборони України №606 від 20.11.2017 р.
- Текст наказу Міністерства оборони України №606 від 20.11.2017 р. на сайті Ліга Закон
- Рада ввела звання бригадного генерала і комодора. Сайт LB.ua
- Прийнято Закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо військових звань військовослужбовців". Офіційний веб-портал. Верховна Рада України
- Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо військових звань військовослужбовців. Офіційний веб-портал. Верховна Рада України
- Закон України. Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо військових звань військовослужбовців. Законодавство України. Верховна Рада України
- Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо військових звань військовослужбовців.Історія. Законодавство України. Верховна Рада України
- Текст Закону України «Про Національну поліцію» на сайті Голос України