Джойс Чен (кухар)
Джойс Чен (уроджена Ляо Цзя-Ай; кит. 廖家艾, 14 вересня 1917, Пекін — 23 серпня 1994, Лексінґтон) — китайсько-американська кухарка, рестораторка, авторка, телеведуча та жінка-підприємиця.
Джойс Чен | |
---|---|
трад. китайська: 廖家艾 | |
Народилася |
14 вересня 1917 Пекін, Бейянский урядd |
Померла |
23 серпня 1994 (76 років) Лексінґтон (Массачусетс), Міддлсекс, Массачусетс, США ·хвороба Альцгеймера |
Діяльність | шеф-кухар |
Джойс Чен популяризувала китайську кухню у північному стилі в Сполучених Штатах, називаючи назву «Peking Raviolis» (дослівно — «Пекін равіолі»), винаходячи та захистивши патент плоского дна сковорідки з ручкою (також відома як сушилка). Вона також організувала першу лінію з розливу китайського соусу у пляшках для американського ринку. Починаючи з 1958 року, вона керувала декількома популярними китайськими ресторанами в Кембриджі, штат Массачусетс.
Джойс Чен померла від хвороби Альцгеймера в 1994 році. З того часу її досягнення та вплив на американську кухню були удостоєні американською поштовою службою міста Кембридж.
Раннє життя
Народилася в Пекіні у високопоставленій родині Китайської Республіки під час правління Сунь Ятсена.[1] Чень та її чоловік Томас зі своїми дітьми Генрі та Хелен покинули Шанхай у 1949 році, коли комуністи прийшли до влади в країні.[2] Чень та її родина влаштувалися в Кембриджі, штат Массачусетс. А в 1952 році народився її син Стефан.
У своїй книзі «Кулінарна книга Джойс Чен» розповідала, що вона виросла в родині шеф-кухаря, який працював на товариша свого батька «Дядька Лі», який згодом став послом Китаю в СРСР. У цей момент її мати з її гувернанткою готували сімейні страви, а Джойс Чен все це бачтила та вчились кулінарній справі.
Ресторани
У 1958 році, Джойс Чен відкрила свій перший ресторан, «Джойс Чен», на 617-ій Конкорд-Авеню в Кембриджі. За словами її сина Стівена, стала піонером усього китайського обіду у форматі «шведський стіл» . Це дало можливість підвищити продажі, особливо вночі. Вона також використовувала формат «шведського столу», щоб дозволити клієнтам вибирати незнайомі їм китайські страви.[3] Вона також пропагували здорову китайську кухню, тому відмовилася використовувати Червоний барвник № 2 та інших харчових барвників у її ресторанах.[4] Для англомовних та персоналу, що гворив китайською, Чен увела у практику нумерації пунктів меню.
Чен представила жителям Бостону північно-китайську (мандаринську) та шанхайську кухню, включаючи пекінську качку, свинину, гарячий і кислий суп та пельмені, які вона назвала «Пекінські равіолі» або «Равс».[5] Перший ресторан працював до 1971 року. Члени команди IMP Bolt, Beranek та Newman, коли вони працювали над першими IMP-партнерами для створення мережі ARPANET, у 1969 році, ходили у ресторан Чен, який був розташований по сусідству[6] з BBN.
Другий ресторан Джойс Чен «Невелика харчевня Джойс Чен» («The Joyce Chen Small Sitting Place»), був відкритий у 1967 році на 302-ій Массачусетс-Авеню у Центральному сквері, розташованому між Гарвардським університетом та Массачусетським технологічним інститутом. Син Джойс Чен, Стівен Чен також відзначав, що відкриття цього ресторану змінило ландшафт Центральної площі в Кембриджі. До того вона була торговельною та індустріальною зоною, де панувала фабрика NECCO (New England Confectionery Company). Люди вишикувалися в чергу, щоб отримати їжу Чен в цьому маленькому ресторані, що уміщав лише 60 людей. На думку Стівена Чена, в цьому ресторані його матір познайомила американців з північно-китацським димовим стилем, а нині популярний «суп з галушками» (shao long ba або Шао Бао Лонг). Цей ресторан був дуже популярний серед комп'ютерних хакерів.[7][8] Він закрився у 1988 році.
У 1969 році, Джойс Чен відкрила свій третій ресторан.[9] Він мав набагато більший простір, що вміщує 500 осіб, в існуючому будинку, розташованому на 500 Меморіал драйв в Кембриджі. Цей ресторан був популярним завдяки своїй близькості до mit Гарвардського університету. Проте, і цей ресторан був закритий в 1974 році. Цю будівлю було знесено, а на його місці побудовано MIT палац Нового будинку, відомого як «Next House». Новий будинок жартома називали «Джойс Чен невелика жива черга» ("Joyce Chen Small Living Place) ще довгий час.[10]
В 1973 році, Джойс Чен відкрила свій четвертий ресторан у стилі модерн у спеціально побудованому будинку на 390 Rindge проспекті, біля Фреш Понд. В цьому ресторані, також названому «Ресторан Джойс Чені», могло одночасно розміститись 263 відвідувачів. Ресторан працював протягом 25 років і був закритий у 1998 році.[11][12] З того часу він був замінений на житло.
Джойс Чен, як чемна господиня сформувала гарні відносини з багатьма відомими осорбистостями, в тому числі Джон Кеннет Гелбрейт, Джеймс Берд, Джулія Чайлд, Генрі Кіссинджер, Беверлі Сіллз та Денні Кей. Колишній президент Гарвардського університету назвав її заклад «не тільки ресторан, але й центром культурного обміну».[13]
Основні моменти кар'єри
Після відкриття свого першого ресторану в 1958 році Джойс Чен у 1960 році почала викладати китайську їжу в Кембриджському центрі освіти для дорослих та в Бостонському центрі освіти для дорослих. Там були черги на її заняття. В цей час вона познайомила багатьох американців з домашнім стилем та вишуканими китайськими методами приготування їжі.
У 1962 році Джойс Чен опублікувала свою впливову кулінарну книгу в «Кулінарна книга Джойс Чен». Видавці відкинули її наполягання на кольорові картинки їжі, тому їй довелось видавати її в приватному порядку за свій рахунок. Попередньо Джойс Чен продала більше 6000 примірників цієї книги у своїх ресторанах, перш ніж книжка була надрукована. Повідомлення було популярним в той час і було включене до більшості рецептів.
У 1967 році, Джойс Чен знявся в своє власне кулінарне шоу під назвою «Кулінарія Джойс Чен» (Joyce Chen Cooks), на системі суспільного мовлення (Public Broadcasting System (PBS)).[14] Двадцять шість епізодів були зняті на один і той же набір, що і французький шеф-кухар (за участю Джулії Чайлд) в студії WGBH у Бостоні.[15] Це шоу транслювалося в США, а також у Великій Британії та Австралії. Знаменитий шеф-кухар Мінг Тсай пізніше сказав про Джойс Чен:
...вона-китайська Джулія Чайлд […] Джойс Чен допомогла підняти думку про те, що китайська їжа була непервершеною. Вона не знеособлила її. Вона відкрила людям очі на те, що китайці мають гарний смак щодо їжі. |
З духом пригод, за словами її сина Стівена Чена, в 1968 році Джойс Чен взяла її 16-річного сина Стівена та 20-річну доньку Хелен у навколосвітню подорож літаком «Пан Американ» рейсом 001. Джойс Чен, Стівен та Хелен також подорожували до Китаю в 1972 році. В цьому ж році президент США Річард Ніксон вперше відвідав Китай. По результаатм подорожі було знято документальний фільм. Незабаром після того, як фільм «Джойс Чен Китай» вийшов в ефір, вона та її родина стали жертвами пограбування п'ятьох зловмисників, які раніше бачили цей фільм.[16]
Спадщина
У Чен було діагностовано хворобу Альцгеймера в 1985 році[17], якій вона програла лікування у 1994 році.[18]
Посмертно в 1998 році, внески Джойс Чен до світової кухні були описані в журналі «Фонду Джеймса Берда» (Beard House, The Magazine of the James Beard Foundation).[19] У вересні 2012 року в місті Кембриджі відбувся перший «фестиваль вареників» на центральній площі, щоб вшанувати память Джойс Чен на її день народження.[20][21] Там також проходили пельменні фестивалі у 2013 та 2014 роках.[22] На виставці «Нью-Йорк Історичне товариство», «Китайський американець: виключення / включення» (26 вересня 2014 р. — 19 квітня 2015 р.) серед історії китайців в Америці були представлені також і матеріали Джойс Чен.[23]
26 вересня 2014 року поштова служба США випустила в обіг 20 мільйонів копій марок серії «Знамениті кухарі назавжди» (Celebrity Chefs Forever). Серед них була марка Джойс Чен. За даними поштової служби: «Джойс Чен є одним з найбільших популяризаторів китайської кухні. У неї гарний ресторан у Бостоні. Її поварені книги і новаторські виступи на телевізійних шоу представили зразки незнайомих до того страв в таких формах, які міцно утвердили китайську кухню в США».[24].
Список літератури
- Chen, Joyce (1962). Joyce Chen Cook Book. Philadelphia: J.B.Lippincott. с. 1–3, 22. ISBN 0397002858.
- Chen, Helen (1994). Helen Chen's Chinese Home Cooking. New York: William Morrow. с. 1–5, 33–34, 38. ISBN 0-688-14609-0.
- Daley, Bill (20 лютого 2013). Taught American palates to speak Chinese. The Chicago Tribune. Процитовано 1 червня 2013.
- SAVORING THE LEGACY OF JOYCE CHEN. Процитовано 23 квітня 2016.
- Mennies, Leah. The Story of Peking Ravioli. Lucky Peach. Архів оригіналу за 30 квітня 2015. Процитовано 15 квітня 2015.
- Contact < Utility | Raytheon BBN Technologies. Bbn.com. Процитовано 3 жовтня 2013.
- 40 years of Boston (Phoenix) food - Food Features. Phoenix. 15 листопада 2006. Архів оригіналу за 5 жовтня 2013. Процитовано 3 жовтня 2013.
- Eric S. Raymond The new hacker's dictionary entry for marginal
- Joyce Chen: Chinese Chef, Restaurateur, Entrepreneur, WGBH Host. joycechenfoods.com (en-us). Процитовано 14 вересня 2017.
- The Traditional Freshman Quiz is now a contest for new students. The Tech (Cambridge, MA). 4 вересня 1984. Процитовано 20 лютого 2016.
- Joyce Chen (1917-1994) - National Women's History Museum. Процитовано 5 вересня 2013.
- Miara, Jim (30 березня 1998). Last pieces of Joyce Chen empire fall to creditors. Boston Business Journal. American City Business Journals. Процитовано 12 червня 2013.
- Robertson, Rain. Joyce Chen. Culinary Cambridge. Cambridge Historical Society. Архів оригіналу за 10 квітня 2015. Процитовано 12 червня 2013.
- Joycechenfoods.Com. Joycechenfoods.Com. Процитовано 3 жовтня 2013.
- The Origins of the Cooking Show. The New York Times. Процитовано 3 жовтня 2013.
- «People in the News», The Lewiston Daily Sun, December 17, 1973
- Notable American Women: A Biographical Dictionary Completing the Twentieth … — Susan Ware — Google 图书
- Joyce Chen, 76, U.S. Popularizer Of Mandarin Cuisine. New York Times. 26 серпня 1994. Процитовано 16 липня 2012.
- Pataki, Amy (1998). Flavors of the Far East. Beard House, The Magazine of the James Beard Foundation.
- Gordon, Jane (21 вересня 2012). Acton Resident Attends Inaugural Dumpling Festival in Honor of His Mother. Acton Patch. Архів оригіналу за 25 жовтня 2012. Процитовано 31 травня 2013.
- Cambridge celebrates Joyce Chen's birthday with Festival of Dumplings. Wicked Local Cambridge. GateHouse Media, Inc. 20 вересня 2012. Архів оригіналу за 11 листопада 2013. Процитовано 12 червня 2013.
- Schweitzer,, Sarah (29 вересня 2014). Dumpling festival a tribute to Joyce Chen. Boston Globe. Процитовано 29 вересня 2014.
- Chinese American: Exclusion/Inclusion. New-York Historical Society. Процитовано 1 жовтня 2014.
- Five Celebrity Chefs Immortalized on Limited Edition Forever Stamps. United States Postal Service. Процитовано 30 вересня 2014.
Джерела
- Chen, Joyce; White, foreword by Paul Dudley (1962). Joyce Chen cook book. Philadelphia: J.B. Lippincott Co. ISBN 978-0397002856.
- Chen, Joyce; White, foreword by Paul Dudley (1978). Joyce Chen cook book (paperbackISBN 978-0397012787. ). Harper Collins.
- Chen, Joyce (1982). Joyce Chen Cook Book (вид. 2nd). Joyce Chen Gourmet Products.
- Chen, Helen; Davis, illustrated by Earl C. (1994). Helen Chen's Chinese home cooking. New York: Hearst Books. ISBN 978-0688127565.