Директор із маркетингу
CMO (англ. Chief Marketing Officer) — директор із маркетингу/комерційний директор, керівник, що відноситься до категорії топ-менеджменту, вищого керівництва підприємства. Визначає маркетингову стратегію підприємства, приймає рішення на вищому рівні, керує роботою маркетингової служби підприємства.
Він впливає на всі чотири «P» маркетингу: Product (продукт), Price (ціна), Promotion (просування), Place (позиціонування). Часто в зону його відповідальності входять більш вузькі напрямки — реклама, PR, прес-служба (останні два — рідше). Кар'єра директора з маркетингу зазвичай починається з рядових позицій в одній з перерахованих областей.
Освіта
Профільну вищу освіту для маркетологів цілком доступна — диплом можна отримати практично в кожному українському вузі. Що стосується якості освіти, найоптимальніші варіанти, згідно з рейтингами, очікувані — КНЕУ ім. В. Гетьмана, КНУ ім. Т. Шевченка, Національний університет «Києво-Могилянська академія».[на чию думку?]
При цьому роботодавці нарікають: фахівців, здатних керувати функцією маркетингу комплексно, критично не вистачає. Ці позиції зазвичай займають кандидати, які встигли набратися практичного досвіду (більшість вакансій вимагає досвід роботи в сфері від трьох років, дуже бажаний досвід на аналогічній посаді в конкретній сфері).
Крім того, експерти з маркетингу виступають за зміщення акцентів у системі вищої освіти для маркетологів — посилення викладання психології споживача і програмних продуктів. Найчастіше роботодавці шукають кандидатів з профільною освітою. Проте готові розглядати і фахівців, які мають освіту в галузях економіки, менеджменту, соціології, навіть журналістики. Тут великим плюсом стане додаткове навчання — по формуванню стратегії, просування, оптимізації маркетингових витрат, ефективних продажів.[на чию думку?]
Функціональні обов'язки
- Формування та реалізація маркетингової політики.
- Аналіз ринкового середовища та каналів збуту.
- Моніторинг маркетингової діяльності та цін конкурентів.
- Прогнозування споживчого попиту.
- Розробка та організація маркетингових досліджень та ініціатив.
- Складання та реалізація маркетингового плану.
- Аналіз ефективності маркетингової діяльності, у разі необхідності — її коригування.
- Планування та контроль бюджету відділу.
- Робота з командою маркетинг-відділу: підбір, навчання, оцінка.
Перспективи СМО
Chief Marketing Officer — олімп кар'єри маркетолога. Подальший вертикальний ріст (до CEO) не є трендом. Але шляхів розвитку кар'єри за допомогою вдалих переходів — на цікавіші завдання, з приємним збільшенням зарплати — більш ніж достатньо. Дуже можливо перенести і багаж знань, отриманий у корпоративному світі, у власний бізнес — практика перекладу функції маркетингу на аутсорсинг дедалі популярніша, а тому цю нішу не можна вважати заповненою. Варто зазначити, що директора з маркетингу традиційно вважаються найбільш мобільними у складі топ-менеджменту: середній термін їх роботи з однією компанією менше, ніж інших керівників вищої ланки.
Так, за деякими даними[1] середній термін на посаді CMO впав до рівня 23,2 місяців у 2006 році. При цьому середній термін перебування на посаді CEO становить 7.9 років,CIO — три роки, CFO — більше 30 місяців.
Посилання
- Комерційний директор // Юридична енциклопедія : [у 6 т.] / ред. кол.: Ю. С. Шемшученко (відп. ред.) [та ін.]. — К. : Українська енциклопедія ім. М. П. Бажана, 2001. — Т. 3 : К — М. — 792 с. — ISBN 966-7492-03-6.