Домгер Валеріан Олександрович
Домгер Валеріан Олександрович (1851–1885, Санкт-Петербург) — вітчизняний геолог, гірничий інженер, першовідкривач Нікопольського марганцевого басейну.
З біографії
Вищу спеціальну освіту отримав у гірничому інституті в м. Санкт-Петербурзі, який закінчив у 1873 р. після закінчення навчання за дорученням Гірничого департаменту займається геологічними дослідженнями західної частини рудоносної кристалічної смуги півдня Росії.
1874—1882 рр. — роботи В. О. Домгера присвячені лініям залізниць, що будуються (а саме лінії Єкатерининської (Криворізької) залізниці).
У 1875 р. Домгер був відряджений Гірничим Департаментом в Катеринославську губернію для геологічного дослідження місцевості між Дніпром і Інгулом. Перед ним стояло завдання відшукати виходи залізних руд і взагалі корисних копалин. У ході досліджень Домгером були знайдені багаті родовища каоліну і графіту високої якості, зроблений опис виходів кристалічних гірських порід.
1882—1884 рр. — геолог Геологічного комітету, досліджує території Катеринославської та Херсонської губерній.
Науково-дослідницький доробок
У липні 1883 р. В. Домгер складав 47-й аркуш геологічної дев'ятиверстової карти європейської частини Російської імперії, який охоплював Південну Україну. Простір досліджень охоплював близько 13000 кв. верст у Верхньодніпровському і Катеринославському повітах Катеринославської губернії, а також Херсонському і Олександрійському повітах Херсонської губернії, та по лінії Катерининської залізниці.
Саме в ході цих системних геолого-розвідувальних робіт В. Домгер і виявив в «оголеностях» річки Солоної (притока р. Базавлук) вихід марганцевої руди на поверхню. За допомогою ряду шурфів він простежив розповсюдження «рудоносного шару майже на 7 верст» і переконався, за даними хімічних аналізів, у металургійній цінності цих копалин, прийшовши до висновків про наявність в районі р. Солоної промислового родовища марганцевої руди. Повідомлення про це геолог видрукував у "Вістях геологічного Комітету" в 1884 р., що і засвідчило його пріоритет у відкритті родовища.
Таким чином, честь відкриття Нікопольського марганцеворудного басейну належить Валеріану Олександровичу Домгеру.
Основні друковані праці
Головні роботи Домгера, надруковані в «Горном журнале»:
- «Геологические исследования западной части кристаллической полосы в Новороссии» (1876);
- «Геологические исследования в Ливенском уезде Орловской губернии» (1878);
- «Новое месторождение киновари в России» (1880);
- «О кристаллических породах юга и юго-запада России» (1881);
- «О трудах санкт-петербургского общества естествознания»;
- «Современное состояние вопроса о стилолитах» (том VIII);
У «Записках минералогического общества»:
- «Геологические наблюдения в западной части Уральской железной дороги» (XVII том);
Книги:
- «Краткий очерк геологии Донецкого каменноугольного бассейна» (Харьков, 1881).
Джерела
- Биографический словарь. Домгер Валеріан Олександрович
- ЛЮБОВ ЗЕЛЕНСЬКА, ІРИНА ОЛЬХОВСЬКА. ШЛЯХИ ЗАЛУЧЕННЯ ВІДОМОСТЕЙ ПРО ВАЛЕРІАНА ДОМГЕРА — ВІДОМОГО ДОСЛІДНИКА ПРИДНІПРОВ'Я — ДО ГЕОГРАФІЧНОЇ ОСВІТИ ТА ВИХОВАННЯ
- Географія, геологія, екологія: перший досвід наукових досліджень: Матеріали Міжнарод. наук. конф., присвяченої 155-річчю від дня народження В. О. Домгера. — Дніпропетровськ, вид. ДНУ, 2006. — Вип.3.
- Зеленська Л. І. Історія геологічних досліджень Середнього Придніпров'я в особистостях: Посібник.-Дніпропетровськ: РВВ ДНУ, 2005.
- Манюк В. В. Геологічні відкриття Василя Зуєва та Валеріана Домгера на Катеринославщині//Гуманітарний журн. НГУ.-2002.-№ 2(4).-С.107-108.
- Гайко Г. І., Білецький В. С. Історія гірництва: Підручник. — Київ-Алчевськ: Видавничий дім «Києво-Могилянська академія», видавництво «ЛАДО» ДонДТУ, 2013. — 542 с.