Досєкін Василь Сергійович

Василь Сергійович Досєкін (1829—1900) — відомий фотограф 1850-х 1890-х годов. Виконав значну кількість фотопортретів відомих людей Російської Імперії — від Петра Чайковського до членів ІІмператорської сім'ї.

Досєкін Василь Сергійович
Автопортрет фотографа з родиною
Ім'я при народженні Василь
Народився 1829[1][2]
Помер 1900[1][2]
Харків, Російська імперія
Поховання Івано-Усікновенське кладовище
Країна  Російська імперія
Діяльність військовий, Шаблон:Фотограф
Діти Марія Шатілова, Микола

Життєпис

Потомствений дворянин, підпоручик. Брав участь у Кримській війні, на якій був поранений. У 1856 р. направляється до Харкова для лікування. У Харкові Досєкін в листопаді 1857 р. відкрив фотографічну майстерню. У майстерні він робив портрети місцевих жителів, а також види міста й околиць.

Досєкін зробив серію світлин з видами Харькова кінця 1850-х — початку 1860-х років. Знімки серії світло-коричневого відтінку, мають розміри 5,5 × 8 сантиметрів, робляться на твердіій картонній основі. На фотографіях серії велика глибина різкості. Фотографії Досєкіна були використані у книзі А. Н. Гусєва «Историко-справочный путеводитель»[3] та книзі Дмитра Багалія «История города Харькова за 250 лет»[4]

Фотомайстерня Досекіна користувалася широкою популярністю. Він побудував фотокопіювальню з найсучаснішим обладнанням. Перейшов з калотипії на вологий колодій, що дозволило добитися високої якості негативів. Брав участь у фотовиставках, неодноразово нагороджувався почесними медалями.

Руська трійка недалеко від Юзівки

Досєкін, окрім фотостудии, також був власником кирпичного заводу, який він відкрив на початку 1873 року разом з армійським другом — капітаном Аркадієм Івановичем Іоніним. Завод знаходився біля Саржина Яра. Став купцем 2-ї гільдії.

У 1886 р. Досєкін відкрив фотографічну майстерню в Москві. Його син продовжував займатися фотографією у фотомайстерні батька.

Досєкін помер у травні 1900 р. 8 травня 1900 він був похований у Харкові на Івано-Усікновенському кладовищі. Після смерті одна з вулиць Харкова була названа його ім'ям, (пізніше вона була переименована на вулицю Леніна, нині — Шатилівська).

Серед портретів, виконаних Досєкіним, фотографії декабриста Андрія Розена, актриси Евлалії Кадміної, педагога Христини Алчевської, архітектора Олексія Бекетова та багатьох інших.

Фотографії роботи Досєкіна

Портрети відомих людей Росії

Паспарту Досєкіна

Історичні факти

  • Дочка Досєкіна Марія, що одружилася з лікарем Петром Шатіловим, отримала отримала в придане великий сад з дачею. Місцевість, де він був розташований, на початку XX ст. почали називати Шатиловою дачею, або Шатилівкою.
  • Майстерня Досекина занходилася у двоповерховому будинку на вул. Сумській, 3. Сам він жив у будинку по Сумський, 90. Мария Шатилова після одруження жила у будинску чоловіка на вул. Мироносицькій, 53.

Примечания

  1. Photographers' Identities Catalog
  2. MAK
  3. Гусев А. Н. Харьков, его прошлое и настоящее в рисунках и описаниях: Историко-справочный путеводитель. — Харьков, 1902. — 260 с.
  4. Багалей Д. И., Миллер Д. П. История города Харькова за 250 лет его существования (1655—1905). Ист. монография. — В 2-х т. — Т. 2. — Репринт. изд. — Харьков, 1993, 982 с.

Заслання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.