Мироносицька вулиця

Мироносицька вулиця (у 1921—1930-х рр. Рівності та Братерства, у 1930—1993-х рр. Дзержинського) — одна з центральних вулиць Харкова, розташована між вулицями Сумська та Пушкінська. Мироносицька починається від вулиці Жон Мироносиць і, продовжуючи напрямок вулицею Гоголя, зливається з Чернишевською у площі 1-го Травня. Свою назву ця вулиця отримала від Мироносицької (Хрестовоздвиженської) церкви, що знаходилася на перетині вулиць Сумської та Скрипника (була зруйнована в 1930 р.).

Мироносицька вулиця
Харків
Початок Мироносицької. Ліворуч кол. будівля міськкому ВКП (б) (№1), праворуч — СБУ (№2)
Початок Мироносицької. Ліворуч кол. будівля міськкому ВКП (б) (№1), праворуч — СБУ (№2)
Район Шевченківський, Київський
Колишні назви
пров.Снарський, Мало-Сумська, Ново-Мало-Сумська, Мироносицька, Рівності та Братерства, Дзержинського
Транспорт
Найближчі станції метро Архітектора Бекетова, Університет
Зовнішні посилання
У проєкті OpenStreetMap пошук у Nominatim
Мапа
 Мироносицька вулиця у Вікісховищі

Пам'ятники архітектури

Будинок Наркомату праці

Будинок по вул. Мироносицькій, 1 побудований в 1925 для Наркомату праці. Його залізобетонні монолітні фасади з цегляним заповненням віддалено нагадують мотиви народного українського зодчества. Після 1934 року та переведення Наркомату праці до Києва тут розташовувався Харківський обком КПРС, пізніше — обком комсомолу. Зараз тут розташований один з факультетів ХНУ ім. В. Каразіна.

Будівля обласного управління СБУ

На протилежній стороні вулиці розташована монументальна п'ятиповерхова будівля. Вона була споруджена в 1962 р. для харківського комітету державної безпеки республіки УРСР. Зараз там розташовується Служба безпеки України.

Палац новонароджених

На розі вул. Мироносицькій, 11 і вулиці Гіршмана розташовано невеликий особняк в стилі неоренесансу, побудований наприкінці XIX ст. для професора В. П. Бузескула. Зараз тут знаходиться Палац новонароджених.

Особняк Гіршмана

На протилежному кутку — колишній особняк лікаря-офтальмолога Л. Гіршмана (архітектор І. Гінш, 1879).

Будинки в центральній частині вулиці

Далі по обидва боки Мироносицької знаходяться будівлі різного призначення, виконані в різних стильових формах. Будинок за адресою Мироносицька, 44 (архітектори С. Тимошенко, П. Ширшов і П. Соколов; 19121914 рр.), побудований у стилі модерн для підприємця Бойко. Оригінальний вигляд будинку, над внутрішньою обробкою якого працювали художники С. Васильківський та М. Самокиш, змінений подальшою надбудовою. У іншому стилі виконано будинок АТС на розі вулиць Мироносицької та Іванова — він побудований у класичному варіанті конструктивізму 1920-х років.

Особняк професора Міхіна

На розі Мироносицької та вулиці Каразіна розташований особняк в стилі модерн, що належав професору клініки акушерства і жіночих хвороб Павлу Васильовичу Міхіну (побудований на початку XX ст.)[1].

Офтальмологічна клініка

На перетині Мироносицької та вулиці Олеся Гончара знаходиться будівля офтальмологічної клініки Л. Гіршмана, побудована в 19111912 рр.. в стилі модерн.

Будівля Жіночих медичних курсів

За адресою Мироносицька, 92 знаходиться будівля Жіночих медичних курсів (нині — навчальний корпус Технічного університету сільського господарства), побудована в 1914 за проектом академіка архітектури О. Бекетова.

Рух міського транспорту по вул. Мироносицькій

Посилання

Див. також

  1. Прогулки по городу с Андреем Парамоновым. Сказ о доме профессора Михина по улице Мироносицкой. Kharkiv today (рос.). Процитовано 29 березня 2021.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.