Дрожки
Дро́жки, рідко дрожка — невеликий легкий двомісний візок на ресорах[1]. Вживався до початку XX століття.
Історія
Первісно дрожки являли собою дуже примітивну повозку: насади з'єднувалися довгими брусами-підтоками, зверху укладали дошку, яка і служила сидінням (такі дрожки іноді називали «трясучками»). Пізніше дрожки вдосконалили, додали до них ресори й кузов. Іноді вдосконалені дрожки називали колясками[2]. У Словнику Брокгауза і Єфрона вказується, що візницькі дрожки початку XX ст. належать до фаетонів, але однокінних[3].
Дрожки були переважно міським екіпажем, для далеких поїздок їх не використовували[2].
Бігові дрожки
Бігові дрожки чи бігунки — легкі двомісні дрожки, запряжені одним конем[2][4]. Винахід бігових дрожок пов'язують з ім'ям графа О. Г. Орлова-Чесменського[5]. Використовувалися поміщиками чи їхніми управителями для об'їзду маєтку, поїздок до найближчих сусудів (заміняли сучасний велосипед). Управляв конем один з сідоків[2].
До кінця XIX ст. бігові дрожки служили для випробування рисистих коней з російською упряжжю (дуга і голоблі). З 1880 років поступово витіснені американками і гойдалками[5].
Каліберні дрожки
Каліберні дрожки чи калібер, гітара — московська назва безресорних (чи на простих малих ресорах) дрожок початку XIX століття[6][7].
Візницькі дрожки
Візницькі дрожки (прольотні дрожки, прольотки) використовувалися візниками в містах. Це був легкий двомісний екіпаж на ресорах і з відкидним верхом[8]. З'явилися у 1840-х роках, замінивши собою калібер. На початок XX ст. вони являли собою екіпаж типу фаетон, але запряжений тільки одним конем[3]. У містах СРСР їх можна було побачити ще в 1940-х роках[2].
Дроги
Дрогами називався довгий віз без кузова для перевезення великих вантажів (також щодо нього вживалася назва «биндюги́, бендюги́»)[9]. Він міг використовуватися і як катафалк[9]. Візників на биндюгах називали «биндюжниками».
Етимологія
Слово дрожки запозичене з російської мови, де його походження залишається неясним. У російській мові дроги означає також «нижня частина воза, снасть», а дрога — «підтоки, розвора». Припускається спорідненість з дав.-ісл. draga, давн-англ. dragan («тягти»), що зводиться до пра-і.є. *dherāgh-. Окрім того, існували гіпотези зв'язку з прасл. *drъgati («дрижати»), походження від пракельт. *drogon («колесо»), ірл. droch[10].
Російське слово було засвоєне й іншими мовами для позначення легкого екіпажа: нім. Droschke, пол. dorożka, чеськ. drožka. У польських джерелах повідомляється, що в російській і прусській Польщі словом dorożka називали той самий тип екіпажа, який в австрійській Польщі був відомий як fiakier[11].
Галерея
- Бігові дрожки в Петербурзі. Малюнок 1860 року
- Прольотка в Петербурзі. Фото Ф. Краткого, 1896 р.
- Дроги-катафалк. Швеція, 1965 р.
Посилання
- Дрожки бігові // Універсальний словник-енциклопедія. — 4-те вид. — К. : Тека, 2006.
Примітки
- Дрожки // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
- Ю. А. Федосюк. Виды экипажей // Что непонятно у классиков, или Энциклопедия русского быта XIX века. — 1989.
- Экипажное дело // Энциклопедический словарь Брокгауза и Ефрона : в 86 т. (82 т. и 4 доп. т.). — СПб., 1890—1907. (рос. дореф.)
- Бігунки // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
- Д. Я. Гуревич, Г. Т. Рогалев. Беговые дрожки // Словарь-справочник по коневодству и конному спорту. — М., 1991.
- Калибер // Толковый словарь живого великорусского языка / авт.-сост. В. И. Даль. — 2-е изд. — СПб. : Типография М. О. Вольфа, 1880—1882. (рос.)
- Гитара // Толковый словарь живого великорусского языка / авт.-сост. В. И. Даль. — 2-е изд. — СПб. : Типография М. О. Вольфа, 1880—1882. (рос.)
- Прольотка // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
- Дроги // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
- Етимологічний словник української мови : у 7 т. : т. 2 : Д — Копці / Ін-т мовознавства ім. О. О. Потебні АН УРСР ; укл.: Н. С. Родзевич та ін ; редкол.: О. С. Мельничук (гол. ред.) та ін. — К. : Наукова думка, 1985. — Т. 2 : Д — Копці. — 572 с.
- Nowa encyklopedia powszechna PWN. — Warszawa : Wydawnictwo Naukowe PWN, 1995. — Т. 2, D-H. — С. 108. — ISBN 83-01-11965-9. (пол.)