Дунеря (цинут)

Дуне́ря (рум. Dunărea або Dunărea de Jos) — один із десятьох цинутів Королівства Румунія, утворених у 1938 році як результат ініційованих королем Румунії Каролем II адміністративно-конституційних змін. Існував до вступу Червоної Армії у Бессарабію та Північну Буковину в 1940 році.

Цинут Дунеря (де Жос)

Ținutul Dunării (de Jos)

Герб цинуту
Адм. центр Галац
Країна Королівство Румунія
Регіон Північна Добруджа, Бессарабія, Буджак
Офіційна мова румунська
Населення
 - повне
Площа
 - повна
Часовий пояс UTC+2 і UTC+3
Дата заснування 1938
Цинут Дунеря на карті Румунії 1939 р.
Цинут Дунеря на карті Румунії 1939 р.

Історія

У 1938 році король Румунії Кароль II започаткував так звану Адміністративно-конституційну реформу, вносячи зміни фашистського типу[1] до Конституції Румунії 1923 року і закону про територіальне управління та запроваджуючи диктатуру. Відповідно до цієї адміністративно-конституційної реформи, 71 колишній жудець Королівства Румунія було підпорядковано десятьом цинутам. До складу цинуту Дунеря ввійшли такі 10 колишніх жудеців:

Таким чином, він охоплював історичні області Молдова (окрім власне Молдови, також Буджак і Бессарабію), Північну Добруджу (включно з дельтою Дунаю) та частину Волощини навколо міста Бреїла. Адміністративним центром було обрано найбільше місто цього краю Галац.

Керував цинутом королівський резидент. У 1938—1939 роках цю посаду займав румунський політик і дипломат Віктор Кедеря (рум. Victor Cădere).

Цинут перестав існувати 26—28 червня 1940 року внаслідок територіальних втрат Румунії і зречення короля.

Суть назви

Цинут названо на честь річки Дунай (буквально означає «Дунайський»), іноді з уточненням «Нижньо-» (рум. de Jos). В офіційній назві (рум. Ținutul Dunării) вжито форму родового відмінка іменника жіночого роду румунської мови — Дунерій (Dunării), що вказує на присвійність.

Опис герба

Герб цинута складається зі щита з десятьма поперечними смугами, п'ятьма лазуровими і п'ятьма багряними, що представляють колишні десять повітів (județe) Великої Румунії (71 загалом), які вона включала. Над смугами видно сріблястий вигин хвилястої форми, що символізує Дунай.

Див. також

Примітки

  1. Günther H. Tontsch, Juristische Literatur zur rumänischen Verwaltungsgeschichte im 19. und 20. Jahrhundert, în: Jahrbuch für Europäische Verwaltungsgeschichte 12 (2000), pag. 285.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.