Дюни Ярве

Дю́ни Я́рве, повна офіційна назва ландша́фтний запові́дник «Дю́ни Я́рве» (ест. Järve luidete maastikukaitseala) ландшафтний заповідник, розташований на острові Сааремаа, що на заході Естонії. Створений як природний заповідник 19 травня 1959 року[2] задля охорони дюн різних типів і рідкісних видів рослин; в сучасному статусі перебуває з 2005 року[4]. Площа заповідної зони становить 95,5 га[1]. Заповідник входить до європейської мережі природоохоронних територій Natura 2000[4].

Дюни Ярве
Сосновий ліс на дюнах Ярве.
Сосновий ліс на дюнах Ярве.
58°12′00″ пн. ш. 22°17′30″ сх. д.
Розташування: Сааремаа, Сааремаа, Естонія
Площа: 95,5 га[1]
Заснований: 19 травня 1959[2]
Керівна
організація:
Екологічна рада Західного регіону
Країна  Естонія
Статус (до анулювання): nature parkd[3]

Географія

Дюни Ярве розташовані на заході Естонії, в повіті Сааремаа, в межах однойменній волості (до адміністративної реформи належали волостям Каарма і Сальме[4]). Назва природоохоронного об'єкту походить від топоніма «ярве» (в перекладі «озерний»), яким у цій місцевості називають село й дюни, що лежать поблизу нього. Крім населеного пункту Ярве, ландшафтний заповідник межує з селами Тегумарді, Кескранна, Мяндьяла[1].

На цьому фото видно усі типи рослинності ландшафтного заповідника: в центрі — гола сіра дюна, на схилі праворуч — закріплені трав'яні піски, далі біля води — вузька пляжна смуга, ліворуч — фрагмент лісистих дюн, зайнятих сосняком.

Дюни Ярве лежать на узбережжі Балтійського моря, однак його акваторія до охоронної зони не входить. Попри невелику площу заповідника в ньому представлені всі типи піщаних пагорбів — цього типового для Західної Естонії ландшафту. Найближче до моря розташовані так звані білі дюни — смуга рухомих піщаних наносів, які невпинно перевіює вітер. Солоні бризки моря, постійний рух піщинок і відсутність тут ґрунтової вологи роблять білі дюни вкрай несприятливими для життя рослин. На них трапляються лише випадково пророслі особини найневибагливіших видів. Через брак трав'яного покрову білі дюни уникають комахи і птахи, однак як природний пляж дюни — важлива рекреаційна зона. Далі вглиб суходолу простягаються сірі дюни. Їхній колір обумовлений домішкою важчих ґрунтових частинок, такий субстрат стійкий до дії вітру. Сірі дюни слугують аванпостом, який освоюють рослини-піонери. Тут вже існують примітивні рослинні угруповання, однак трав'яний покрив поки що не зімкнутий. На тих ділянках, де він стає суцільним і однорідним, формуються трав'яні дюни. Тут можна побачити деяких дрібних птахів. На найбільш віддалених від моря ділянках формуються лісисті дюни, на яких зростають звичайні сосни. Ці дерева невибагливі до якості й вологості ґрунту, тому за сприятливих умов на дюнах з'являються сосняки. В них немає підліска і збіднений трав'яний покрив, однак ростуть специфічні види псамофітів (рослин-пісколюбів)[4].

Загальна протяжність дюн Ярве становить близько 4 км. Пляжна смуга (білі дюни) здіймається над рівнем моря на висоту не більше ніж 2—3 м, сірі дюни мають середню відносну висоту 1,5 м, зрідка трапляються наноси заввишки до 5 м[4].

Флора і фауна

Хоча основною спеціалізацією заповідника «Дюни Ярве» є охорона ландшафтів, однак він відіграє важливу роль у збереженні природного середовища пісколюбних видів рослин. Оскільки піщані ґрунти загалом не надто поширені в Естонії, то серед псамофітів істотну частку становлять рідкісні й охоронювані види. У заповіднику ця група рослин представлена особливими підвидом бурачка гірського — бурачком Гмеліна (Alyssum montanum subsp. gmelinii) та гвоздикою пісковою номінативного підвиду (Dianthus arenarius subsp. arenarius). На дюнах Ярве найбільші популяції обох видів у межах Естонії[1][4].

Серед інших ботанічних раритетів слід зазначити мешканців лук вику горошкову, кремену повстисту і сон лучний, а також декілька лісових орхідей: зозулині сльози яйцелисті, коручку темно-червону, любки дволисту і зеленоцвіту, однобічник повзучий[1][4].

Фауна дюн Ярве, враховуючи невелику площу охоронюваної зони, відносно бідна і мало досліджена. Достеменно відомо, що з охоронюваних в Естонії пернатих тут спостерігали лише жайворонка лісового[4].

Рідкісні рослини на дюнах Ярве

Бурачок Гмеліна.


Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.