Дікроцеліоз

Дікроцеліоз (лат. dicrocoeliasis) гельмінтоз з групи трематодозів. яке спричинює у людей ланцетоподібний сисун (Dicrocoelium dendriticum) і D. hospes. При дикроцеліозі печінки у людини спостерігаються явища холангіту, дискінезії жовчних шляхів, гепатиту і навіть біліарного цирозу печінки.

Дікроцеліоз
Спеціальність інфекційні хвороби і гельмінтологія
Симптоми абсцес[1], гарячка, біль у животі, нудота, блювання, ксеростомія, печія, гепатомегалія, запаморочення, спленомегалія і жовтяниця
Причини Dicrocoelium dendriticum і Dicrocoeliumd
Метод діагностики фізикальне обстеження і оптичний мікроскоп
Препарати празиквантел і триклабендазолd
Класифікація та зовнішні ресурси
МКХ-11 1F81
МКХ-10 B66.2
MeSH D004011

Історія відкриття

Ланцетоподібного сисуна відкрив Карл Асмунд Рудольфі в 1803 році. Повний життєвий цикл описали В. Кралл і Ч. Майпс, які опублікували серію статей у 1951—1953 роках[2].

Етіологія

?
Дікроцеліоз

Біологічна класифікація
Царство: Animalia
Тип: Platyhelminthes
Клас: Trematoda
Ряд: Plagiorchiida
Родина: Dicrocoeliidae
Рід: Dicrocoelium
Вид: D. dendriticum
Dicrocoelium dendriticum
(Рудольфі, 1819)

Ланцетоподібний сисун має тіло ланцетоподібної форми розміром 8-Юх 1,2-2,5 мм. Обидві присоски зближені. Сім'яники слабо лопатеві, лежать навскіс один до одного під черевною присоскою. Округлий або неправильної форми компактний яєчник розташований медіально під заднім сім'яником; позаду нього — невеликий сім'яприймальник і тільце Меліса. Жовтяники, складаються з дрібних фолікулів, розташовані латерально. Сильно розвинена матка утворює два коліна — спадне з незрілими яйцями і висхідне зі зрілими. Займає близько 2/3 задньої половини тіла. Яйця злегка асиметричні, подовжено овальні, з товстою шкарлупою коричневого кольору і помітною кришечкою на одному полюсі. Розвинений мірацидій слабо просвічується крізь шкарлупу, що складається з 4 оболонок. Між внутрішньою оболонкою яйця і мірацидіїєм на полюсах видно численні світлопереломлюючіі крапельки. Багато морфологічних ознак D. dendriticum — варіації в ширині тіла, форма сім'яників тощо вкрай мінливі і залежать від виду хазяїна і географічного поширення.

D. lanceatum широко поширений гельмінт жовчних проток і жовчного міхура багатьох тварин — велика і дрібна рогата худоба, свиня, кінь, осел, собака, кішка, заєць, ховрах, кролик, ведмідь, олень, лань, лось, лама, газель, різні африканські мавпи. Уражає людей. Проміжні хазяї: численні види наземних молюсків Helicella ericetorum, Helicella (Helicella) itala, Helicella (Candidula) unifasciata, Enomphalia strigella, Theba cermenela, Helix (Cryptomphalus) aspersa, Abida (Torquilla frumentum), Ena obscura, Zebrina detrita, Malacolirnax agrestis, M. tenelius тощо. Є додаткові хазяї мурахи родів Formica і Proformica.

Яйця D. lanceatum з розвиненим мірацидієм виділяються разом з фекаліями тварин у воду, де з'їдаються молюсками. При низьких температурах яйця D. lanceatum виживають тривало: в льоду при -5°С до 6 місяців. При -70°С загибель їх настає через 36 годин. У природних умовах взимку яйця на випасах не гинуть. Личинкові стадії також можуть зимувати в тілі молюсків. Взимку їх розвиток припиняється і відновлюється навесні, після виходу молюсків зі стану зимової сплячки. При високих температурах яйця досить швидко гинуть. Найменш витривалі у довкіллі збірні цисти з метацеркаріямі. При 22-32 °C і відносній вологості повітря 27-38 % церкарії виживають 14 годи, а при 15-22 °C і відносній вологості повітря 42-60 % — 12 годин. Максимальна тривалість їхнього життя — 12 днів (при вологості повітря 80-95 %). На сонці слизові грудочки з метацеркаріямі висихають за 15 хвилин.

У печінці молюска личинкові стадії розвиваються за 105—122 дня. Церкарії мігрують у легеневу порожнину молюска, де покриваються слизом, виходять назовні у вигляді гроноподібних грудочок, що складаються з 3-12 кульок — «збірних цист» діаметром 1,5-2 мм, і, потрапивши гронами на рослини, до них приклеюються. Збірні цисти, які містять від 100 до 300 церкаріїв, заковтуються мурахами. Метацеркарії досягають інвазійної стадії на 26-62-й день. Оновні хазяї заражаються, заковтуючи інвазованих мурах разом з травою. З кишківника тварини метацеркарії на 5-7-й день проникають у портальну систему, печінку і через холедох до жовчного міхура. Через 7 тижнів гельмінти досягають статевої зрілості, а яйця у фекаліях з'являються на 85-й день.

Клінічні прояви

При масивній інвазії гельмінтоз починається гостро з появи гарячки, болю у правому підребер'ї, який наростає вночі, іррадіює у праве плече і не пов'язаний з прийомом їжі. Біль відчутно посилюється вночі. Можуть бути нудота, іноді блювання, посилена слинотеча, зменшення апетиту, гіркота і сухість у роті, печія, головний біль і запаморочення. Виявляється субіктеричність склер і шкіри, збільшення печінки, з щільною гладкою поверхнею і закругленими краями. Вона болюча при пальпації. Іноді збільшена й селезінка. Хвороба перебігає 2—5 років.

Діагностика

Першочергово досліджуються фекалії на наявність у них яєць ланцетоподібного сисуна методом мазка з подальшим розгляданням його під звичайним оптичним мікроскопом.

Лікування

Як і при інших цестодозах основним антигельмінтним препаратом в лікуванні дікроцеліозу є празиквантел. Високу ефективність має тріклабендазол у дозі 10 мг / кг одноразово.

Профілактика

У загрозливих регіонах слід ретельно промивати ті трав'янисті рослини, що вживаються в їжу, задля змивання з них заражених метацеркаріями гельмінта мурах.

Примітки

  1. Disease Ontology — 2016.
  2. Esch, Gerald (2007). Parasites and Infectious Disease Discovery by Serendipity and Otherwise (Parasites and Infectious Disease). New York: Cambridge UP. ISBN 978-0-521-85882-3. (англ.)

Джерела

  • Zeynep Taş Cengiz,a Hasan Yilmaz, Ahmet Cumhur Dülger, and Mutalip Çiçek. Human infection with Dicrocoelium dendriticum in Turkey // Ann Saudi Med. 2010 Mar-Apr; 30(2): 159–161.. — doi:10.4103/0256-4947.60525. — PMID PMC2855070. (англ.)
  • Многотомное руководство по микробиологии, клинике и эпидемиологии инфекционных болезней. Том IX. ПРОТОЗОИНЫЕ БОЛЕЗНИ, ГЕЛЬМИНТОЗЫ, ЧЛЕНИСТОНОГИЕ, ИМЕЮЩИЕ МЕДИЦИНСКОЕ ЗНАЧЕНИЕ, И ЯДОВИТЫЕ ЖИВОТНЫЕ. Глава XVII. В. А. Гефтер ПРОЧИЕ ТРЕМАТОДОЗЫ. Издательство «МЕДИЦИНА», 1968. — Стр. 447—450. (рос.)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.