Жан Ваньє

Жан Ванье CC GOQ (фр. Jean Vanier; 10 вересня 1928, Женева 7 травня 2019, Париж) — відомий канадський та французький фундатор громад для неповносправних людей, під назвою «Ковчег» (фр. L'Arche), а також руху «Віра і Світло» — громад для спілкування людей з особливими потребами, їх батьків та їх друзів.

Жан Ваньє
фр. Jean Vanier
Народився 10 вересня 1928(1928-09-10)[1][2][…]
Plainpalaisd[3]
Помер 7 травня 2019(2019-05-07)[4][5][…] (90 років)
maison médicale Jeanne Garnierd, XV округ Парижа[4]
·рак щитоподібної залози
Країна  Канада
Діяльність філософ, офіцер ВМФ, богослов, викладач університету, письменник
Alma mater Britannia Royal Naval Colleged і Паризький католицький інститут (1962)[6]
Науковий ступінь доктор філософії[6] (1962)
Знання мов французька[7] і англійська[7]
Заклад Торонтський університет
Конфесія католицька церква
Батько Жорж Ваньє
Мати Pauline Vanierd
Брати, сестри Thérèse Vanierd
Нагороди

Темплтонівська премія (2015)

премія «Pacem in Terris»d (2013)

Gordon Montador Awardd

IMDb ID 1771862
Сайт jean-vanier.org

Біографія

В молодості Жан Ваньє, син відомого дипломата, був офіцером морського флоту та служив на авіаносці. Усвідомивши безперспективність військових зусиль, покинув службу та став вивчати, а пізніше і викладати філософію. Згодом заснував в 1964 р рух «Ковчег» і в 1971 р «Віра і світло» (для батьків розумово відсталих дітей). Багато хто називає Ваньє також християнським богословом і проповідником. Він став автором 30 книг, виданих та перекладених на різних мовах світу, в тому числі і на украінську. Рух «Ковчег» та «Віра і світло», за словами їх засновників, носять екуменічний характер, тобто об'єднують представників будь-яких християнських конфесій.

Жан Ванье неодноразово відвідував Україну і виступав з лекціями.[8]

Перші спільноти «Віра і Світло» в України з'явилися в 1992 році у Львові. Зараз існує вже 36 спільнот у різних містах України — у Києві, Львові, Жовкві, Тернополі, Тячеві, Хусті, Ужгороді, Кам'янці-Подільському, Трускавці, Стрию, Житомирі, Кохавино та Новому Роздолі.

Секретаріат «Віри і Світла» в Україні в Центрі духовної підтримки осіб з особливими потребами «Емаус» при Українському католицькому університеті по вул. Іларіона Свєнціцького, 17 у м. Львові, 79011, Україна.

В Україні спільнота «Лярш-Ковчег» є у Львові (заснована 2007 р.)[9][10].

До досвіду Жана Ваньє і його громад звертаються багато людей, зайняті долею особливих людей в Україні та в усьому світі.

Помер 7 травня 2019 року у Парижі.[11]

З висловлювань і публікацій Жана Ваньє

Зараз мені здається, що досвід, пережитий мною, повністю змінив мене. Я говорю про досвід спілкування, зустрічей і життя з дорослими і дітьми, які були дуже сильно поранені. Я по-справжньому відкрив для себе те, що можна вважати серцевиною людських страждань, — відкинули люди, почуття досконалого самотності в цьому світі.

Заходиш в дитяче відділення якоїсь лікарні і бачиш маленьких дітей, які більше не кричать. Вони знаходяться в такому стані, що все тримають в собі. Вони знають, що їм ніхто не відповість на їх крик. Мовчати їм здається безпечніше, ніж кричати і не отримувати відповіді. Будь-яка закрита лікарня, будь закрита установа, де утримуються люди — жахливі. Я бачив там жахливо одиноких людей. Знедолених. Які думають, що вони нікому не потрібні …

Кожен з нас десь всередині відчуває себе самотнім і знедоленим. Незалежно від того, чи одружені ми, чи заміжня, ми все одно відчуваємо свою неповноту. Така природа людини. Однак у всіх нас є і неймовірна потреба в любові, в тому, щоб любити і бути коханими. І ця потреба — основа життя людини, його порятунок ….

Коли перед нами людина, що страждає депресією, то відчуваєш себе, навіть стаєш убогим. Як же поводитися з такою людиною, коли ти сам убогий і впадаєш в депресію, бачачи чужу депресію.

Депресія — це не ганебна хвороба, яку потрібно приховувати від себе і від інших … Серцеві виразки — це частина нашого життя, і ніхто від них не застрахований.

Примітки

  1. SNAC — 2010.
  2. Encyclopædia Britannica
  3. https://deces.matchid.io/id/B1igHRNh7y8x
  4. http://www.arche-france.org/actualites/jean-vanier-fondateur-larche-est-decede
  5. Bibliothèque nationale de France Ідентифікатор BNF: платформа відкритих даних — 2011.
  6. http://www.sudoc.fr/010400575
  7. Bibliothèque nationale de France Ідентифікатор BNF: платформа відкритих даних — 2011.
  8. «Відомий гуманіст Жан Ваньє виступив з лекцією у Львов», Львівський католицький університет
  9. Заснування спільноти „Лярш-Ковчег” в Україні. УКУ (укр.). Процитовано 8 грудня 2018.
  10. Жан Ваньє засновник Ляршу. old.dyvensvit.org (англ.). Архів оригіналу за 9 грудня 2018. Процитовано 8 грудня 2018.
  11. Помер Жан Ваньє /РІСУ, 7.5.2019/

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.