Залєток Софія Петрівна

Софія Петрівна Залєток (1 вересня 1950, Обухів, Обухівський район, Київська область) — українська біохімік, доктор біологічних наук.

Залєток Софія Петрівна
Народилася 1 вересня 1950(1950-09-01) (71 рік)
Обухів, Обухівський район, Київська область, УРСР, СРСР
Місце проживання Київ, Україна
Країна  СРСР Україна
Діяльність біолог
Alma mater Біологічний факультет Київського національного університету імені Тараса Шевченка
Галузь Медична біотехнологія
Заклад Інститут експериментальної патології, онкології і радіобіології імені Р. Є. Кавецького НАН України
Посада Завідувачка відділу біохімії пухлин та онкофармакології Інституту експериментальної патології, онкології та радіобіології ім. Р. Є. Кавецького НАН України
Звання старший науковий співробітник
Ступінь доктор біологічних наук
Нагороди

Життєпис

У 1973 році закінчила біологічний факультет Київського державного університету імені Т. Г. Шевченка, кафедра біофізики. Відразу після закінчення університету почала працювати в Інституті проблем онкології АН УРСР (нині Інститут експериментальної патології, онкології і радіобіології імені Р. Є. Кавецького НАН України). У 1976 році там же закінчила аспірантуру. З 1976 до 1983 року була молодшим науковим співробітником, з 1983 до 2001 старшим науковим співробітником, з 2001 до 2008 — виконувачка обов'язків відділу біохімії пухлин та онкофармакології. У 2008 році обійняла посаду завідувачки відділу біохімії пухлин та онкофармакології Інституту експериментальної патології, онкології і радіобіології імені Р. Є. Кавецького НАН України. З лютого 2016 року донині виконувачка обов'язків відділу біохімії пухлин та онкофармакології цього наукового закладу.

У 2007 році здобула науковий ступінь доктора біологічних наук, захистивши дисертацію на тему «Поліаміни-маркери злоякісного росту і мішень для протипухлинної терапії»[1].

Наукова діяльність

Галузі наукових інтересів: роль та молекулярні механізми дії поліамінів при пухлинному рості; протипухлинні властивості інгібіторів метаболізму поліамінів, розробка способів застосування синтетичних і природних інгібіторів / модуляторів обміну поліамінів та аргініну для лікування онкологічних захворювань; прогностична цінність нових молекулярно-біологічних маркерів (NF-kB, ODC та інших) у хворих на злоякісні новоутворення; особливості метаболізму поліамінів в клітинах крові та кістковому мозку хворих на гостру та хронічну лімфолейкемію та їхню роль в патогенезі захворювання; значимість показників обміну поліамінів для діагностики та прогнозу перебігу різних форм і цитологічних варіантів лімфоїдних новоутворень; протипухлинна та антиоксидантна активність рослинних поліфенолів.

Нагороди

Основні праці

  • Полиамины и опухолевый рост. Київ., 1987 (у співавторстві) (рос.)
  • Полиамины и шизофрения. Київ., 1999 (у співавторстві) (рос.)
  • Дослідження білків фактора транскрипції NF-кВ (р50 і р65) та інгібіторних білків NF-кВ (ІкВ-альфа) в резистентних до цисплатину і доксорубіцину субштамах карциноми Герена // Український морфологічний альманах. 2007. Т. 5, № 4
  • Молекулярні функції поліамінів при неопластичному рості, їх роль в регуляції функціонування фактора транскрипції NF-kВ в клітинах експериментальних пухлин // ЛС. 2009. № 1.

Примітки

  1. Залєток С. П. Поліаміни-маркери злоякісного росту і мішень для протипухлинної терапії. — Київ : Національна академія наук України, Інститут експериментальної патології, онкології і радіобіології імені Р. Є. Кавецького НАН України, 2007. — 37 с.
  2. Лауреати премії імені О. В. Палладіна Національної академії наук України. Сайт Інституту біохімії ім. О. В. Палладіна НАН України. Процитовано 30.06.2019.

Джерела

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.