Замкова гора (Кременець)
Загальні відомості
Замкова гора (Бона) - гора-останець, що належить до Кременецьких гір. 3і сходу прилягає до центральної частини Кременця і піднімається над ним у вигляді вулканічного конуса висотою до 100 м. Абсолютна висота близько 397 м.р.м.
Має другу назву — Бона, на честь дружини польського короля Жигмонта І Бони Сфорци, що володіла замком на горі у XVI столітті.
Гора з трьох боків обмежена стрімкими схилами, лише зі сходу вузькою смугою вододілу з'єднана з плато. Складена палеогенними і неогеновими відкладами (пісками, пісковиками, оолітовими вапняками), в основі яких — біла писальна крейда крейдяної системи. Схили гори вкриті сосновим лісом.
Гора розташована в межах національного природного парку «Кременецькі гори».
З гори Бона відкривається чудовий краєвид на місто та околиці. Вдалині можна побачити Почаївську Лавру.
З неї добре видно гору Черча, яка майже до самої вершини вкрита лісом. На її північному схилі серед грабів, буків ростуть поодинокі дуби-патріархи, берези, ясени. На південному схилі зростають середньовікові ялини та сосни.
Історія
Галицько-Волинський літопис містить першу письмову згадку про укріплення міста Кременець на горі Замковій, датовану 1227 роком, у зв'язку з тим, що військо угорського короля Андраша II не змогло захопити місто[1].
Взимку 1240-1241 років місто витримало тривалу облогу татаро-монгольських орд хана Батия, а в 1254 році воно вистояло перед військами золотоординського воєводи Куремси. Але 1259 року, на вимогу темника Бурундая, волинський князь Василько Романович змушений був зруйнувати кременецьку фортецю[1].
На горі були споруджені князівські палати, приміщення для гарнізону, гауптвахта, продовольчі та порохові склади, арсенал. До замку вели два заїзди, над якими височіли вежі. На території фортеці викопали колодязь. На мурах стояли численні гармати.[2]
Шість тижнів тривала облога замку, яким тоді володів польський гарнізон. За допомогою місцевого ополчення 10-тисячний загін М. Кривоноса штурмом здобув твердиню. Відтоді замок більше не відбудовували.[2]
Вклад Бони у розвиток Кременця був настільки великий і залишив такі теплі враження, що не тільки Замкова гора була перейменована в Бону, але крізь століття народна пам’ять пронесла спогади, які, правду кажучи, обросли домислами і фантастичними жахливими подробицями.[3]
Руїни замку королеви Бони складають головну визначну памʼятку Кременця і розташовані вони в надзвичайно мальовничому місці. Підйом на гору триває близько години (від центру міста), оскільки доводиться обходити досить значні масиви забудови. Звичайно, можна спробувати дістатися до фортеці напряму по крутих схилах, як колись козаки або татари, але у не у багатьох виникає таке бажання. Зате починаєш чудово розуміти монголо-татар, які свого часу відмовились штурмувати цю фортецю! Та в будь-якому разі варто піднятися на гору, аби посеред руїн відчути неперервність часу, а також насолодитися прекрасним краєвидом – Кременець тут як на долонях.[2]
Цікаві факти
У 2017 на Замковій горі знімали першу звукову доріжку «На віки» до історичного фільму Тараса Химича «Король Данило».[4]
У Кременці реалізували проєкт освітлення Замкової гори.
Три роки тому, на Замковій горі, волонтери провели одноденну акцію, під хештегом #Бонясяє. В такий спосіб волонтери хотіли пришвидшити освітлення замку. І ось, цієї осені проєкт реалізували. Відомо, що для його реалізації виділили понад 300 тисяч гривень. В перспективі у планах міської влади освітлення й інших архітектурних пам'яток.[5]
Примітки
- Кременецький замок. Тернопільська обласна бібліотека для молоді (укр.). 24 січня 2021. Процитовано 2 грудня 2021.
- Гора Бона (Замкова). zabytki.in.ua. Процитовано 2 грудня 2021.
- Сагаль, О. Фільм про Данила Галицького… А головний герой — тернопільський! / Оля Сагаль // Нова Тернопільська газета. — 2017. — № 28 (19—25 лип.). — С. 5.
- Як освітлюється нічна Замкова гора Бона у Кременці: фото у соцмержах. Кременець.City (укр.). Процитовано 2 грудня 2021.
Джерела
- Тернопільський енциклопедичний словник : у 4 т. / редкол.: Г. Яворський та ін. — Тернопіль : Видавничо-поліграфічний комбінат «Збруч», 2004. — Т. 1 : А — Й. — С. 616. — ISBN 966-528-197-6.
Посилання
- Карта Генерального штабу М-35-64 (13-35-064) 1989—1995[недоступне посилання з травня 2019]
- Фотогалерея: Бона або Замкова Гора, м. Кременець