Зброя масового ураження

Збро́я ма́сового вра́ження (також збро́я ма́сового зни́щення) зброя, призначена для спричинення великих людських втрат або масштабних руйнувань. У міжнародній англомовній ЗМІ-лексиці також часто використовують абревіатуру ABC-зброя (англ. ABC weapons, від atomic, biological or chemical weapons).

Міжнародна символіка зброї масового ураження

Руйнівні чинники зброї масового враження, як правило, продовжують діяти протягом тривалого часу. Також ЗМВ деморалізує як війська, так і цивільне населення. Рівноцінні наслідки можуть мати місце і в разі застосування звичайної зброї або здійснення терористичних актів на екологічно небезпечних об'єктах, таких як АЕС, дамби і гідровузли, хімічні заводи, тощо.

На озброєнні сучасних держав перебувають три основні види зброї масового враження:

Характеристики

ЗМВ характеризується великою руйнівною спроможністю та великою територією враження. Об'єктами можуть бути як самі люди, так і довкілля: родючі ґрунти, місцевість, рослини, тварини.

Вражаючі фактори ЗМВ діють як миттєво, так і впродовж деякого часу.

  • Вражаючі фактори ядерного вибуху — це повітряна ударна хвиля, сейсмічна хвиля, світлове випромінювання (може призвести до займання деяких легкозаймистих речовин, навіть на великих відстанях), проникаюча радіація, електромагнітний імпульс (миттєва дія), радіоактивне забруднення (діє протягом певного часу).
  • У хімічної зброї вражаючим фактором є дія отруйної речовини (ОР) певного виду (газоподібного, аерозольного, на поверхні предметів). Час дії ОР залежить від її виду та від метеорологічних умов.
  • У біологічної зброї вражаючий фактор — збудник хвороби (аерозоль, заражена вода, поверхня предметів). Тривалість дії може змінюватись у залежності від збудника та зовнішніх умов від декількох годин до десятків років (природні спалахи сибірки у тварин можуть тривати іноді десятиріччями).
Ядерний вибух
Ядерний вибух у Нагасакі, Японія

Зброя масового враження гіпотетично може працювати і на інших принципах:

Офіційно жодного прийняття на озброєння зразків подібної зброї не оголошено.

Див. також

Література

  • С. П. Галака. Зброя масового знищення // Українська дипломатична енциклопедія: У 2-х т. /Редкол.:Л. В. Губерський (голова) та ін. — К: Знання України, 2004 — Т.1 — 760с. ISBN 966-316-039-X
  • С. Галака. Зброя масового знищення // Політична енциклопедія. Редкол.: Ю. Левенець (голова), Ю. Шаповал (заст. голови) та ін. — К.: Парламентське видавництво, 2011. — с.268 ISBN 978-966-611-818-2

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.