Променева зброя

Про́менева збро́я — це зброя масового ураження, уражаюча дія котрої базується на використанні гостронапрямлених променів електромагнітної енергії або концентрованого пучка елементарних частинок, розігнаних до великих швидкостей.

Основними видами променевої зброї є лазерна і пучкова.

Лазери являють собою потужні випромінювачі електромагнітної енергії оптичного діапазону, які називаються квантовими оптичними генераторами. Принцип роботи лазера базується на взаємодії електромагнітного поля з електронами, які входять до складу атомів і молекул робочої речовини. Випромінювання лазерів когерентне, воно має постійну різницю фаз між коливаннями. Воно розповсюджується в середовищі вузьконапрямленим променем і характеризується високою концентрацією енергії. Залежно від робочої речовини, лазери бувають: газові, напівпровідникові, рідинні, твердотілі. В газових лазерах використовують неон, аргон і інші гази або пару, наприклад, пару кадмію. В напівпровідниковому лазері як робочу рідину використовують арсенід галію, який має властивості напівпровідника. Рідинними речовинами лазерів є речовини органічних барвників або неорганічних солей рідкісних металів. В твердотілих лазерах використовують рубін або скло в суміші з рідкоземельними елементами, а також діелектрики.

Основними елементами лазерів, крім робочої речовини, є джерело накачки і оптичний резонатор.

Уражаюча дія лазерного променя — нагрівання до високих температур матеріалів об'єкта опромінення, їхнє розплавлення і навіть випаровування. Пошкоджуються елементи обладнання на виробничих підприємствах і техніці, у людей виникають опіки шкіри і сітківки очей. Лазерний промінь не має видимих ознак (вогню, диму, звуку), діє приховано. В тумані, при випаданні опадів, забрудненні атмосфери дія лазера значно знижується. Використання лазерної зброї з найбільшою ефективністю можна досягти в космічному просторі для знищення міжконтинентальних балістичних ракет і штучних супутників Землі.

В 2014 році компанією Lockheed Martin та компанією Raytheon розроблено нову технологію лазерної зброї - нова установка працює за принципом спектрального суміщення волоконних лазерів. У такій зброї встановлені кілька лазерних випромінювачів, промені від яких передаються через оптичне волокно в спеціальний пристрій сполучення. У підсумку виходить, що кілька малопотужних випромінювачів дозволяють отримати на виході промінь високої потужності.[1]

У 2017 році військово-морський флот США провів перше в світі випробування лазерної зброї. Ця зброя в 50 тис. разів швидша за міжконтинентальні балістичні ракети.[2]

Заборона

З 13 жовтня 1995 року променева зброя підпадає під заборону - «Конвенція про «негуманну» зброю», Протокол IV - Протокол про осліплюючу лазерну зброю.[3]

Див. також

Примітки

Посилання

Джерела

  • Ковтуненко О.П., Богучарський В.В., Слюсар В.І., Федоров П.М. Зброя на нетрадиційних принципах дії (стан, тенденції, принципи дії та захист від неї). - Полтава: ПВІЗ. - 2006. - 248 с.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.