Зимовійська

Зимовійська (рос. Зимовейская) — колишня козацька станиця Війська Донського. Сучасна станиця Пугачовська Волгоградської області Росії. Згідно з поширеною версією — батьківщина козацьких отаманів Степана Разіна і Омеляна Пугачева. Вперше згадується як містечко Зимовійко у списку донських козацьких містечок 1672 року. Розташовувалася на правому березі середньої течії річки Дон, в Зимовому луці. У джерелах, що пов'язані з повстанням Пугачова, називається «малоросійською станицею». Після придушення повстання 1777 року була перенесена на нове місце, двома кілометрами південніше, і перейменована у Потьомкінську. Після Жовтневого перевороту в Росії 1917 року була названа Пугачовською на честь козацького отамана. 1951 року, у зв'язку з побудовою Цимлянського водосховища, була перенесена на лівий берег Цимлянського моря.

Зимовійська
рос. Потёмкинская (1775)
рос. Зимовейская
рос. Пугачёвская (16 серпня 1973)


Координати 48°00′48″ пн. ш. 43°09′29″ сх. д.

Країна  Росія[1]
Адмінодиниця Q18613652?[1]
Q4081728?
Азовська губернія
Бахмутська провінція
Область Війська Донського
Бахмутська провінція
Азовська губернія
Катеринославське намісництво
Область Війська Донського
Другий Дінський округ
Stalingrad Okrugd
Котельніковський район
Перша згадка 1672
Населення 654 осіб (2010)[2]
Часовий пояс UTC+4, UTC+3 і UTC+3
Поштовий індекс 404378
Зимовійська
Зимовійська (Росія)

Географія

Розташовувалася на правому березі середньої течії річки Дону, у Зимовому луці.

Історія

Вперше згадується як містечко Зимовійко у списку донських козацьких містечок 1672 року. Аналізуючи на основі великої кількості документів історію виникнення донських козачих містечок в XVI - XVII століттях, Доктор історичних наук, професор Ростовського держуніверситету А. П. Пронштейн писав: «До числа новопосталих до 1672 р містечок відносяться Тішанскій, Перекопський, Ново-Григорівський, Старо-Григорівський, Нижній Чир, Кобилкін, Зимовійко... ».[3]

Зимовійська називається «малоросійською станицею» в документах, пов'язаних із повстанням Пугачова, зокрема у висновку Оренбурзької таємної слідчої комісії 1774 року[4].

Перше перейменування та перенесення

Після придушення повстання була перенесена на нове місце, двома кілометрами південніше, і перейменована у Потьомкінську, (на честь фаворита імператриці Катерини II князя Григорія Потьомкіна) будинок, у якому народився Пугачов, було спалено. Це був час, коли на Дону знищувалася будь-яка пам'ять про отамана.

Версія щодо походження з тої самої станиці ординського воєводи Степана Разіна наводить на роздуми щодо достовірності цих відомостей. Зокрема , відразу ж у декількох піснях XVII століття батьківщиною отамана є Черкаськ. Нібито історія про те, що Разін народився в Зимовійській станиці, була запущена німецьким істориком О.І Рігельманом в 70-х роках XVIII століття.[5]

Казус з «зимовійцем» Разіним

Намагаючись виправдати сурову розправу царського уряду над донською станицею, під час створення «Історії або повіствування про донських козаків» Рігельман, буцімто, придумав історію, що в Зимовійській народився також і інший "злодій і боговідступник", тому станиця була цілком справедливо покарана Катериною II. Він знав, користуючись джерелами, про участь С. Разіна у Зимовій станиці (донці називали «зимовими станицями» посольства, що відправлялися на всю зиму до Москви за отриманням платні для Війська Донського). Участь у такому посольстві шанувалася у донців за особливу честь, а його учасники носили почесне прізвисько «зимовієць». Одним з таких зимовійців і був Разін. Тож Ригельман знайшов привід для обґрунтування своєї версії, приписавши Степана Тимофійовича до уродженців станиці Зимовійської.

З іншого боку, станиця Зимовійська виникла лише у 1672 році, відомості про її існування до цього року цілком відсутні. Відповідно, Степан Разін, який народився близько 1630 р., походити зі станиці, яку було засновано лише у 1672 році, просто не міг.

Друге перейменування та перенесення

Після Жовтневого перевороту в Росії 1917 року була названа Пугачовською на честь козацького отамана.

1951 року, у зв'язку з побудовою Цимлянського водосховища, була вдруге перенесена, тепер вже на лівий берег Цимлянського моря.

Примітки

  1. ОКТМО. 185/2016. Southern FD
  2. http://volgastat.gks.ru/wps/wcm/connect/rosstat_ts/volgastat/resources/fb8a0f004fe3ed6b85a4edd8c740ec4f/t1_14.pdf
  3. Пронштейн А. П. Земля донская в XVIII веке. с. 55.
  4. Рознер І.Г. Казачество в крестьянской войне 1773 — 1775 гг. Львов, 1966. С. 25.
  5. Они прославили старый Черкасск. rostov-region.ru. История и культура Ростовской области. Процитовано 4 травня 2020.

Бібліографія

Посилання

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Зимовійська

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.