Золотаревський Ісидор Самійлович

Ісидор Самійлович Золотаревський (15 січня 1888, Єлисаветград (нині Кропивницький Кіровоградської області) 26 листопада 1961, Кольчугіно, Владимирської області) художник, архітектор, скульптор, педагог.

Золотаревський Ісидор Самійлович
Б. М. Кустодієв. Портрет Ісидора Самійловича Золотаревського, архітектора і скульптора (1922)
Ім'я при народженні Фішель Шльомович Золотаревський
Народився 1885
Єлисаветград, Херсонська губернія, Російська імперія
Помер 26 листопада 1961(1961-11-26)
Громадянство Російська імперія →  СРСР
Національність єврей
Місце проживання м. Петербург
Діяльність художник, архітектор, скульптор
Alma mater Петербурзька академія мистецтв

Життєпис

Ісидор (Фішель, Сидір) Самійлович (Шльомович) Золотаревський народився 15 січня 1888 року в Єлисаветграді.

Вижити в блокадному Ленінграді Золотаревським допомогла колекція творів мистецтва, яку обмінювали на харчі.

У 1947 році у Катерини Павлової (у дівоцтві Кинєвої), з якою зійшовся 60-річний Золотаревський, народився син Михайло. У 1950 році з'явився на світ другий син — Олександр. В цей час Ісидор Самійлович був репресований і перебував на засланні в Казахстані. Обом синам подружжя вирішило дати материне прізвище за першим чоловіком — так вони стали Павловими. Адже носити єврейське прізвище Золотаревський у розпал боротьби з «безродними космополітами» було небезпечно.

Після повернення із заслання І. С. Золотаревський з родиною у 1956—1958 роках жив у селах Баштанка й Володимирівка Миколаївської області, займався з дружиною (також художницею) оформленням сільських клубів. У 1958 році Ісидора Самійловича запросили проектувати технічний кабінет Кольчугінського заводу кольорових металів у Владимирській області.

Творча спадщина

Початкову художню світу Ісидор Самійлович здобув, відвідуючи Вечірні Рисувальні Класи при Єлисаветградському земському реальному училищі. Потому удосконалював власну майстерність у Франції.

У 1912 році Золотаревський, Нюренберг і Данишевський повертаються до Єлисаветграда.

І. С. Золотаревський був членом організаційного комітету з організації Першої міської художньої виставки, перебував у складі Художньої секції про Єлисаветградському благодійному товаристві поширення грамотності й ремесел (1912—1913 р.р.)[1]

І. С. Золотаревський винайшов техніку факсимільного відтворення скульптури і виступав з ідеєю створення музейних «станцій» по всій країні, які, подібно до електричного світла, «будуть розсіювати темряву невігластва в широких народних масах». Цю ідею він втілив в життя, створивши в свій квартирі, майстерню по виготовленню копій і поширюючи їх у різні регіони країни.

І. С. Золотаревский був близький до художнього товариства «Світ мистецтва», його портрет в 1922 написав Борис Кустодієв. Його квартира з 14 кімнат на Великій Морській з великою кількістю антикварних колекцій нагадувала палаццо, за словами А. А. Осмьоркіна, який відвідав його в 1927 році. Саме в ній і був написаний портрет його сина Євгена, роботи Зінаїди Євгенівни Серебрякової образ якого нагадує зображення юнаків італійського Відродження.

У 1925 році І. С. Золотаревському було доручено зняти посмертну маску з Сергія Єсеніна в Ленінграді. Друг Єсеніна Григорій Колобов писав у листі до Софії Толстої-Єсеніної 3 грудня 1926 року: «Маска (Золотаревського роботи) дуже хороша, схожість вражаюча, що, звичайно, в таких речах найголовніше». На посмертній масці поета добре видно дивовижне, сумне, скорботне обличчя, через яке відкривається жива душа С. Єсеніна. Скульптор, до речі, аніскільки не сумнівався, що це було самогубство, а не вбивство.

Зроблений Ісидором Золотаревським зліпок з руки С.Єсеніна, демонструвався на виставці Інституту світової літератури імені О. М. Горького в 1960 році.

Статтю про творчість Золотаревського для журналу «Исскуство ипромышленность» (1924) написав А. В. Луначарський.

Примітки

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.