Камерарій

Камера́рій (лат. camerarius від лат. camera — «палата») — 1) у Західній Європі придворний чиновник вищого рангу, який завідував скарбницею; 2) у Польщі й Литві посадова особа дворянського походження, яка була присутня на засіданнях земського суду; 3) коморник у війську, прирівняний до воєнного поліцмейстера[1].

Ця посада з'явилась ще у Франкському королівстві, де вона відповідала сучасному скарбникові, тобто тоді камерарій відав скарбницею короля. У ранньофеодальний період в Німеччині і норманській Англії повноваження камерарія були дещо ширшими, вбираючи в себе окрім фіскальних функцій, ще й господарські. В цих країнах камерарій був зобов'язаний наглядати за палацовим майном монарха[2]. У часи Шведської імперії у підвладних провінціях камерарій забезпечував також збирання податків, така особа називалася камрером.

У документах Ватикану термін «Domini Papae camerarius» відомий з 1159 року. Як член Римської курії камерарій Папи Римського очолював Апостольську палату (фінансову службу) і відповідав за матеріальні цінності апостольського престолу. 1247 року папа Григорій X у своїй постанові «Ubi periculum» наголосив, що камерарій виконує свої обов'язки після смерті чинного монарха до обрання наступного папи. Оскільки в Середньовіччі така процедура, конклав, часто затягувалась, то вакантний період міг тривати роками. Це значно підвищило рівень відповідальності камерарія, тому якщо спочатку на нього призначали прелата, то потім єпископа, а зрештою — тільки кардинала. З XV сторіччя ці зміни призвели до появи фактично нової посади кардинала-камерленга[3].

Окрім монарших престолів посада камерарія могла існувати при скарбниці міста[4] та в деяких чернечих орденах[5].

Джерела

  1. Энциклопедический словарь Ф. А. Брокгауза и И. А. Ефрона. — С.-Пб.: Брокгауз-Ефрон, 1890—1907.(рос.)
  2. Словарь терминов (глоссарий) по истории государства и права зарубежных стран. — 2006.(рос.)
  3. Католическая энциклопедия. — 2011.(рос.)
  4. Чудинов А. Н. Словарь иностранных слов, вошедших в состав русского языка. — 1910.(рос.)
  5. Сойкин П. П. Полный православный богословский энциклопедический словарь: в 2-х т. — Спб.: Изд-во П. П. Сойкина, 1913.(рос.)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.