Канурі (мова)

Канурі — діалектний континуум, носіями якого є близько 4 млн осіб (Нігерія, Нігер, Чад і Камерун, а також невеликі групи на півдні Лівії і в Судані). Належить до західної гілки сахарської сім'ї гіпотетичної ніло-сахарської макросім'ї. Раніше розглядалася як одна мова, зараз — скоріше як група взаємозрозумілих мов.

Канурі
Kanuri
Карта найбільшого використання п'яти основних мов групи канурі.
Поширена в  Нігер,
 Нігерія,
 Чад,
 Камерун
Регіон Західна Африка
Носії близько 4 млн.
Писемність арабський алфавіт, латиниця
Класифікація

Ніло-Сахарська макросім'я

Сахарська сім'я
Канурі (група)
Офіційний статус
Офіційна немає
Коди мови
ISO 639-1 kr
ISO 639-2 kau
ISO 639-3 kau — канурі (загальна)
knc — центральна канурі
kby — манга-канурі
krt — тумар-канурі
bms — білма-канурі

Історія

Вважається, що мова канурі була основною мовою в зниклих імперіях Камем (Канем) і Борну, що панували в регіоні озера Чад протягом майже тисячоліття до європейської колонізації. Тривалий час мала статус місцевої лінгва франка, однак після колонізації виходить з ужитку. Другою мовою для більшості носіїв є або хауса, або арабська.

Географічне поширення

В основному мови даної групи поширені в низинах біля озера Чад в наступних країнах: Камерун, Чад, Нігер, Нігерія і Судан.

Діалекти

Канурі ділиться на наступні діалекти, хоча окремі лінгвісти (наприклад, Cyffer 1998) розглядають їх як окремі мови:

  • Центральна канурі
  • Манга-канурі
  • Тумар-канурі
  • Канембу (найчастіше розглядається окремо від перших трьох).

Граматика

Звичайний порядок слів — SOV. Типологічно для цієї мови незвично те, що в ній поширені як постпозитивні, так і препозитивні словозмінні афікси — наприклад, «горщик (який належить) Бінту» виражається як nje Bintu-be, букв. «Горщик Бінту маркер приналежності».

У канурі розрізняються три тони: високий, низький, спадний. Вона має велику систему приголосних ослаблень (наприклад, sa- «вони», -buna «з'їли», za-wuna «вони з'їли»).

Письмова традиція

Як мінімум починаючи з XVI ст. традиційно записувалася африканською версією («Аджамі») арабського алфавіту, в основному для релігійних або судових цілей[1]. З недавніх часів записується також різновидом латинського алфавіту.

Латинський алфавіт для канурі

a b c d e ǝ[2] f g h i j k l m n ny o p r ɍ s sh t u w y z

Цікаві факти

Вікіпедія мовою канурі містить всього одну статтю, і є найменшою серед мовних розділів Вікіпедії.

Примітки

  1. Kanuri Studies Association
  2. According to alphabet kanuri — arrété 213 −99 de la République du Niger Архівовано 27 червня 2009 у Wayback Machine. (Chantal Enguehard — Université de Nantes) the letter schwa used in Kanuri is encoded in Unicode with U 01BB instead of U 0259, and its uppercase is Ǝ U 018E instead of Ə U 018F.

Посилання

Література

  • Norbert Cyffer,A Sketch of Kanuri. Rudiger Koppe Verlag: Koln 1998.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.