Каїр (аеропорт)

Каїрський міжнародний аеропорт (араб. مطار القاهرة الدولي, англ. Cairo International Airport) (IATA: CAI, ICAO: HECA) — найзавантаженіший аеропорт Єгипту і головний хаб національного перевізника Єгипту EgyptAir, члена Star Alliance. Аеропорт розташований у північно-східній частині Каїра, за 15 км від ділової частини міста. Аеропорт управляється спеціальним підрозділом Egyptian Holding Co., яке контролює чотири компанії: Cairo Airport Co., Egyptian Airports Co., National Air Navigation Services і Aviation Information Technology, а також Cairo Airport Authority (CAA), що виконує регуляторну функцію. У 2004 Fraport AG виграв тендер на управління аеропортом на 8 років[1].

Міжнародний аеропорт Каїр
مطار القاهرة الدولي
ІАТА: CAI   ICAO: HECA
Загальні дані
30°07′19″ пн. ш. 031°24′20″ сх. д.
Тип цивільний
Оператор Cairo Airport Authority
Обслуговує
Розташування
Висота над р. м. 116 м / 382 фт
Вебсайт www.cairo-airport.com
Злітно-посадкові смуги
Напрямок Довжина Тип поверхні (PCN)
м фт
05L/23R 3,301 10,830 асфальт
05C/23C 3,999 13,120 асфальт
05R/23L 4,000 13,124 асфальт
16/34 3,178 10,427 асфальт
Ідентифікатори і посилання
GeoNames 6297293
CAI
 Каїр у Вікісховищі

Це другий по завантаженості аеропорт Африки після Міжнародного аеропорту Йоганнесбургу в ПАР. Міжнародний аеропорт Каїр прийняв 125 000 літаків у 2007. В аеропорту обслуговується 58 пасажирських авіакомпаній (включаючи чартерні) і 10 вантажних авіакомпаній. Після вступу EgyptAir в Star Alliance в липні 2008 аеропорт став позиціюватися як потенційно найбільший хаб для польотів між аеропортами Африки, Середнього Сходу та Європи (чому сприяє можливість обслуговування літаків A380).

У 2007 послугами аеропорту скористалися 12 577 524 пасажирів (на 16.7% більше, ніж у 2006). В аеропорту функціонують три термінали (третій термінал введений в експлуатацію в кінці квітня 2009)[2]. Аеропорт в своєму розпорядженні має чотири злітно-посадкові смуги, в аеропорту функціонує вантажний термінал. Довжина ЗПс 05L/23R 3 300 м, 05C/23C - 4000 м, 16/34 - 3 180 (ширина всіх цих смуг становить 60 м). Четверта ПС (05R/23L), розташована на південь від льотного поля, має довжину 4 000 і завширшки 65 м, вона може приймати Airbus A380.

Термінали

Термінал 1

Термінал 1 було побудовано в 1945. Під час Другої світової війни силами військових США була побудована авіабаза Пейн Філд для ВПС антигітлерівської коаліції не зважаючи на те, що за 5 км від цього місця знаходився аеропорт Алмаза. Коли ВПС США залишили авіабазу в кінці того ж року, громадянська влада прийняла, залишившуюся інфраструктуру і почала використовувати її для здійснення міжнародних рейсів цивільної авіації. У 1963 Міжнародний аеропорт Каїр замінив старий аеропорт Геліополіс, що знаходився в східній частині Каїру.

У Терміналі знаходяться Зал вильоту 1, Міжнародний зал 3, і Зал 4 для приватної авіації та авіації некомерційних організацій. Під час проведення реконструкції Зал 3, який обслуговував раніше внутрішні рейси, було переобладнано для прийому іноземних пасажирів. Термінал 1 зазвичай називають «Старим аеропортом», попри те, що після реконструкції він оснащений сучаснішим обладнанням, ніж Термінал 2, який носить популярну назву «Новий аеропорт».

Термінал 1 використовується EgyptAir для місцевих і міжнародних рейсів, проте велика частина з них буде переведена в Термінал 3 в 2009. Він буде продовжувати використовуватися авіакомпаніями Середнього Сходу, але також буде приймати кілька іноземних авіакомпаній, таких як Air France та KLM, які були туди переведені з Терміналу 2 в 2006. У терміналі 1 — 12 гейтів.

CAA запропонувало план розвитку Терміналу «Концепція Аеропорт-Сіті», відповідно до якої буде забезпечено надання безлічі послуг пасажирам, а також широкій публіці. Першою фазою реалізації цього плану стало створення нової торгової зони під назвою 'AirMall', яка буде побудована поряд з Новим Міжнародним залом прибуття 3 Терміналу 1.

Термінал 2 (закрито на ремонт)

Термінал 2 було введено в експлуатацію в 1986 з 7 гейтами[3]. Обслуговував переважно авіакомпанії Європи, Далекого Сходу, країн Затоки та Північної Африки.

Термінал був закритий у квітні 2010 року для повної реконструкції, яка розпочалась в 2012 році та тривала 36 місяців. Архітектура будівлі обмежувала можливості подальшого розширення, що призвело до необхідності закрити всю будівлю для капітального ремонту, кошторисна вартість реконструкції близько 400 мільйонів доларів.

У лютому 2010 року Рада виконавчих директорів Світового банку затвердила суму позики в розмірі 387 мільйонів доларів на підтримку проекту розвитку аеропорту в Каїрі (CADP) для капітального ремонту терміналу. Проект мав на меті збільшити пропускну спроможність терміналу з 3 млн до 7,5 млн пасажирів щороку. Модернізація включала повну модернізацію об’єкту, щоб досягти того ж рівня обслуговування, що і новий термінал 3. У серпні 2011 року турецький Limak Holding виграв тендер на модернізацію терміналу.

Після кількох затримок проекту 28 вересня 2016 року оновлений термінал було відкрито з пасажирообігом 7.5 мільйонів пасажирів/рік, що збільшує загальний пасажирообіг аеропорту до 30 мільйонів пасажирів щороку. Новий термінал має 14 гейтів та додатково 5 віддалених стоянок.

У вітальні площею 1500 м² одночасно можуть розміститися 300 людей.

Оновлений термінал працює спільно з терміналом 3 як єдиний інтегрований термінал через галерею.

Термінал 3

З огляду на зростання пасажиропотоку і обмежені можливості Терміналу 2, Міністерство цивільної авіації прийняло рішення про будівництво Терміналу 3 (введений в експлуатацію в кінці квітня 2009)[2]. Його пропускна здатність удвічі вище, ніж у двох функціонуючих на сьогоднішній день терміналів. Термінал 3 розташовується поруч з терміналом 2 і з'єднаний з ним пішохідним мостом. Змінена конфігурація під'їзних доріг, паркінги перенесено в нове місце. Термінал 3 було урочисто відкрито президентом Єгипту Хосні Мубараком 18 грудня 2008, проте початок експлуатації було перенесено на 2009.

Термінал 3 стане основним хабом EgyptAir, яка буде здійснювати з нього всі свої рейси, як міжнародні, так і внутрішні. У зв'язку зі вступом EgyptAir в Star Alliance всі члени альянсу також будуть обслуговуватися в Терміналі 3.

На час реконструкції Терміналу 2 деякі перевізники тимчасово будуть переведені в Термінал 3 з 2009.

Особливості та характеристики Терміналу 3:

  • Трирівнева будівля терміналу площею 205 тис. м², в якому знаходяться зали вильоту та прибуття, основні служби, служба обробки багажу, майстерні, торгова зона.
  • Два пірси змінної пропускної здатності з 22 виходами на внутрішні та міжнародні рейси. Головна будівля терміналу і пірси пов'язані залами. Два гейти будуть обладнані для прийому Airbus A380. Проектується також будівництво третього пірса.
  • У Терміналі 3 23 гейти (2 гейти для A380), 26 пунктів паспортного контролю в зоні реєстрації, 28 пунктів паспортного контролю в залі прибуття, 54 стоянок для літаків, 7 багажних каруселів, 110 стійок реєстрації та 160 ліфтів, траволаторів і ескалаторів.
  • Із зовнішнього боку облаштовані мости і естакада для переходу в і з будівлі терміналу, багатоповерховий паркінг на 3 000 автомобілів, нові під'їзні шляхи до аеропорту з кільцевої автодороги Каїра, удосконалено існуючі під'їзні шляхи.

Після завершення будівництва Терміналу 3 пропускна спроможність Міжнародного аеропорту Каїр подвоїлася і становить 22 млн пасажирів на рік.

Термінал сезонних рейсів

20 вересня 2011 прем'єр-міністр Шараф відкрив новий термінал сезонних рейсів, розташований на захід від Терміналу 3.

Термінал має річну пропускну спроможність 3,2 млн пасажирів (або 1200 пасажирів на годину) з 27 стійками реєстрації і 7 гейтами. Призначений за для зменшення навантаження на існуючі термінали під час паломницьких сезонів[4]

Зручності

Транспорт

Піплмувер MiniMetro сполучає термінал 1, AirMall, багатоповерхову автостоянку та термінали 2 і 3. Головна станція розташована між терміналами 2 і 3 і є частиною галереї, що сполучає два термінали. Лейтнер-Пома спроектувала та сконструювала піплмувер завдовжки 1,85 км та з максимальною швидкістю 50 км/год.

Готель

Розкішний п'ятизірковий готель Le Méridien із 350 кімнатами відкрився перед терміналом 3 у грудні 2013 року. Готель сполучений з терміналом галереєю завдовжки 230 м, яка обладнаний травалатором.

Авіалінії та напрямки, липень 2021

Пасажирські

АвіакомпаніяПункт призначення
Aegean AirlinesАфіни
AeroflotМосква–Шереметьєво
Air AlgérieАлжир
Air ArabiaАбу-Дабі, Ель-Джауф, Мілан-Бергамо, Бахрейн, Даммам, Ель-Кассим, Джидда, Хургада, Маскат, Рас-ель-Хайма, Ріяд, Шарджа, Шарм-ель-Шейх, Табук, Таїф
Air CairoАкаба, Джидда, Мілан-Мальпенса, Ріяд
Сезонно: Асуан, Луксор
Air CanadaМонреаль–Трюдо
Air FranceПариж-Шарль де Голль
Air ItalyРим-Ф'юмічіно
Air MaltaМальта
Air SerbiaБелград
Air SinaiТель-Авів
AlitaliaРим-Ф'юмічіно
ALK AirlinesСезонний чартер: Софія
AlMasria Universal AirlinesДжидда, Кувейт, Янбу
Сезонний: Асуан, Хургада, Мілан-Бергамо, Луксор, Шарм-ель-Шейх
Asiana AirlinesСезонний чартер: Сеул-Інчхон
Austrian AirlinesВідень
Azerbaijan AirlinesСезонний чартер: Баку
Azur AirСезонно: Іркутськ, Казань, Краснодар, Красноярськ-Ємельяново, Нижній Новгород, Новосибірськ, Перм, Самара, Тюмень, Уфа, Єкатеринбург
Badr AirlinesХартум
British AirwaysЛондон-Хітроу
EgyptAirАбха, Абіджан, Абу-Дабі, Абу-Сімбел, Абуджа, Аккра, Аддис-Абеба, Александрія-Борг-ель-Араб, Алжир, Амман, Амстердам, Асмара, Асьют, Асуан, Афіни, Багдад, Бахрейн, Бангкок-Суварнабхумі, Барселона-Ель Прат, Пекін, Бейрут, Берлін-Шенефельд, Брюссель, Будапешт, Касабланка, Копенгаген, Даммам, Дар-ес-Салам, Дуала, Дубай, Ентеббе, Ербіль, Франкфурт, Бурайда, Женева, Гуанчжоу, Ханчжоу, Гонконг, Хургада, Стамбул, Джидда, Йоханнесбург-О. Р. Тамбо, Джуба, Кано, Хартум, Кігалі, Кувейт, Лагос, Ларнака, Лондон-Хітроу, Луксор, Мадрид, Марса-Алам, Медіна, Мілан-Мальпенса, Москва-Домодєдово, Мумбаї, Мюнхен, Маскат, Найробі, Нджамена, New York-JFK, Париж-Шарль-де-Голль, Ер-Ріяд, Рим-Ф'юмічіно, Шарджа, Шарм-ель-Шейх, Сохаг, Токіо-Наріта, Торонто-Пірсон, Туніс, Відень, Вашингтон-Даллес
Чартер: Осака-Кансай
EmiratesДубай
Eritrean AirlinesАсмара, Хартум, Мілан-Мальпенса
Ethiopian AirlinesАддис-Абеба
Etihad AirwaysАбу-Дабі
FlyBaghdadНаджаф
FlyEgyptАсуан, Хургада, Луксор, Марса-Алам, Шарм-ель-Шейх, Янбу
FlynasАбха, Даммам, Джидда, Ер-Ріяд
Gulf AirБахрейн
IberiaМадрид
Iraqi AirwaysБагдад, Басра, Ербіль, Сулейманія
Jazeera AirwaysКувейт
Jordan AviationАмман
KLMАмстердам
Korean AirСезонний чартер: Сеул-Інчхон
Kuwait AirwaysКувейт
LufthansaФранкфурт, Мюнхен
Middle East AirlinesБейрут
Nesma AirlinesАбха, Ель-Кассим, Джидда, Бурайда, Табук, Таїф, Янбу-ель-Бахр
Nile AirАбха, Ель-Аїн, Ель-Джауф, Асуан, Багдад, Басра, Бурайда, Хаїль, Ель-Хуфуф, Хургада, Стамбул-Сабіха Гекчен, Джидда, Джизан, Кувейт, Луксор, Порт-Судан, Шарм-ель-Шейх, Табук, Таїф, Янбу-ель-Бахр
NordStarМінеральні Води, Ростов-на-Дону
Nordwind AirlinesКалінінград, Нижній Новгород, Ст. Петербург
Oman AirМаскат
Petroleum Air ServicesАбу-Редіс, Асуан, Харґа, Хургада, Луксор, Шарм-ель-Шейх
Сезонний чартер:Анталія, Акаба, Пафос
Qatar AirwaysДоха
Royal Air MarocКасабланка
Royal FlightСезонний чартер: Казань, Нижній Новгород, Новосибірськ, Перм, Самара, Ст. Петербург, Ростов-на-Дону, Уфа, Єкатеринбург
Royal JordanianАмман
SaudiaАбха, Даммам, Джидда, Медина, Ер-Ріяд
SaudiGulf AirlinesРіяд
Sichuan AirlinesЧенду-Шуанлю
Sudan AirwaysХартум
Sun AirХартум
Syrian Arab AirlinesДамаск, Латакія
Swiss International Air LinesЦюрих
Tarco AirlinesХартум
TAROMБухарест
TunisairТуніс
Turkish AirlinesСтамбул
Ukraine International AirlinesКиїв–Бориспіль
Ural AirlinesМосква–Жуковський
YemeniaАден, Сайвун

Вантажні

АвіакомпаніяПункт призначення
Air France CargoПариж-Шарль-де-Голль, Нджамена, Реюньйон
CargoluxБейрут, Люксембург
DHL International Aviation MEБахрейн
EgyptAir CargoБейрут, Шатору, Кельн/Бонн, Стамбул-Ататюрк, Джуба, Мілан-Мальпсена, Москва-Домодєдово, Нджамена, Остенде-Брюгге, Рас-ель-Хайма
Emirates SkyCargoДубай-Аль-Мактум, Франкфурт
Ethiopian Airlines CargoАддис-Абеба, Бейрут, Льєж
Kalitta AirЧарлстон
Lufthansa CargoФранкфурт, Гонконг, Мілан-Мальпенса, Шарджа
MartinairАмстердам
Qatar Airways CargoДоха (призупинено)
RAM CargoКасабланка
Royal Jordanian CargoАмман, Маастрихт/Аахен
Turkish Airlines CargoСтамбул-Ататюрк

Статистика

Див. джерело запитів Вікіданих та джерела.

Транспорт

Безкоштовний автобус-шатл з'єднує два термінали, відстань між якими становить 3 км. Автобуси відправляються 24 години на добу з інтервалом близько 30 хвилин.

Аеропорт з'єднаний з містом двома автодорогами, головна - дорога Салах Салем через Геліополіс і передмістя, друга - автострада.

Організовано сервіс автобусів-шаттлів в Геліополіс, Наср Сіті, передмістя Каїру, Гізу, Мохандесін, Замалек, Маадія і Харам.

Регулярні рейси Airport Bus Service відправляються від Терміналу 1. Вони зупиняються на площі Тахрір, у передмісті Каїра, Мохандесіне, і у Дороги Пірамід у Гізі.

Авіакатастрофи

  • 20 травня 1965 Boeing 720-040 B (AP - AMH) Пакистанських міжнародних авіаліній рейсу PK 705, який прямував за маршрутом Карачі - Дахран - Каїр - Лондон розбився при посадці недалеко від ВВП 34 Міжнародного аеропорту Каїра. 119 з 125 людей на борту загинули.

Примітки

  1. Fraport AG Wins Management Contract for Cairo Airport in Egypt (англ.). 20 грудня 2004. Архів оригіналу за 1 липня 2013. Процитовано 10 жовтня 2008.
  2. В аэропорту Каира открыт третий терминал travel.ru - Всё о туризме и путешествиях
  3. История аэропорта. Официальный сайт аэропорта (англ.). Архів оригіналу за 24 березня 2012. Процитовано 10 жовтня 2008.
  4. State Information Service. sis.gov.eg.

Ресурси Інтернету

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Каїр (аеропорт)

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.