Київський еколого-культурний центр
Київський еколого-культурний центр (КЕКЦ) — громадська українська екологічна організація. Створений у 1989 р. Керує Центром В. Є. Борейко. До 2017 р. офіс організації знаходився в будинку по вул. Івана Виговського, 20г.
Центр є офіційним членом Міжнародного товариства захисту тварин — WSPA, членом Міжнародного Соціально-екологічного союзу — МСОЕС[1], членом Міжнародного союзу охорони природи — IUCN.
Центр займається законотворчою діяльністю, веде суди на захист природи, з 1999 р. видає «Гуманітарний екологічний журнал», організовує семінари і конференції з різних питань охорони природи, проводить компанії на захист первоцвітів, зубрів, кротів, дельфінів, вовків, вікових дерев, займається боротьбою з браконьєрством, створенням територій природно-заповідного фонду[2][3][4][5][6][7].
Центром видаються книги і буклети з охорони природи. Вперше в Україні розроблені курси з екологічної етики і природоохоронної естетики для шкіл. Центром проведено понад 60 різноманітних міжнародних та українських конференцій і семінарів з охорони природи. Центр розробляє і популяризує дві перспективні природоохоронні концепції майбутнього — прав природи та ідею абсолютної заповідності.
За час свого існування Центром створено або розширене 336 об'єктів природно-заповідного фонду в 20 областях України. Верховною Радою України затверджено 9 природоохоронних законів, розроблених Центром спільно з низкою громадських організацій та народних депутатів. Центром видано понад 150 найменувань книг з охорони природи, з 1999 р. опубліковано 50 випусків «Гуманітарного екологічного журналу», на який можна підписатися в будь-якій країні світу, а також 28 випусків бюлетеня «Охорона біорізноманіття та заповідна справа в Україні».
Для підготовки молодих природоохоронців Центр проводить щорічні семінари, а також Заповідні школи Борейко-Войцеховського (спільно з польською екологічною організацією «На користь всіх істот»).
Спільно з іншою громадською організацією — «Екоправо-Київ», Центр виграв 36 судів з екологічних питань проти Кабінету Міністрів України[8], Мінприроди[9], Міносвіти [10], Мінагрополітики, Держкомлісгоспу України.
Центр домігся затвердження Мінприроди України Правил утримання диких тварин у неволі, а від Міносвіти України — Переліку альтернативних методів і об'єктів для їх використання замість експериментальних тварин, а також Порядку проведення науковими організаціями досліджень, експериментів на тваринах.
Центр домігся
- 2004 р. — заборони весняного полювання в Україні,
- 2007 р. — заборони комерційного полювання на зубрів,
- 2008 р. — заборони на вилов дельфінів,
- 2010 р. — заборони на полювання в національних парках,
- 2011 р. — заборони на використання капканів.
У 2012 р. Центр, спільно з Асоціацією зоозахисних організацій України, домігся затвердження в Мінагрополітики України Порядку використання тварин у сільському господарстві, нормативного акта, що дозволяє захистити сільгосптварин від жорстокого поводження.
З 2009 р. Центр спільно з Держслужбою заповідної справи почав проведення Всеукраїнського перепису стародавніх дерев. Виявлено близько 300 стародавніх дерев, з них 43 дерева, яким 1000 або більше років. За матеріалами перепису понад 160 стародавніх дерев з 12 областей України отримали статус пам'ятника природи.
У 2011 р. Центр, спільно з Громадою Рибалок України, домігся законодавчого закріплення заборони на виготовлення, збут і застосування браконьєрських знарядь (отруйних принад, колючих, давлячих та капканоподібних знарядь лову, електровудок, вибухових речовин, пташиного клею та мононіточних сіток з волосіні) та заборони ввезення в Україну капканів, мононіткових сіток з волосіні та електровудок, які використовуються виключно з браконьєрською метою.[11]
У 2012 р. Центр, спільно з Громадою Рибалок України, домігся повернення прав громадським екологічним інспекторам складати протоколи на браконьєрів, а також заборони на ввезення до України отрути — фосфіду цинку.
У 2015 році з ініціативи КЕКЦ прийнято два Закони України щодо охорони природи.
- Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо охорони тваринного світу» (№ 322-VIII від 9.04.2015 р.). Цим Законом заборонено рекламу браконьєрських знарядь лову, повернені права громадським екологічним інспекторам складати протоколи за ст. 85, 88-1, 91 Кодексу України про адміністративні правопорушення, до завдань природних заповідників додано «підтримка природних процесів і явищ», з 1 квітня по 15 червня введений місячник тиші у місцях розмноження диких тварин із забороною санітарних рубок, стрільби, проїзду на моторках, проведення фейєрверків, організації ралі і інших змагань на транспортних засобах, до заборонених знарядь лову віднесено самолови, петлі, самостріли, електрогін.
- Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо охорони біорізноманіття» (№ 323-VIII від 9.04.2015 р.). Цим Законом заборонено проведення в заповідних зонах національних природних парків, регіональних ландшафтних парків, біосферних заповідників проведення поступових і суцільних рубок, вирубування дуплистих дерев, видобуток піску і гравію. Зі списку мисливських видів викреслено 12 видів птахів, що охороняються Бернською конвенцією, зі списку «шкідливих» видів викреслені сорока, сойка і грак, до числа заборонених знарядь віднесені капкани, заборонений селекційний відстріл в природних заповідниках, землекористувачі, на землях яких мешкають види тварин або рослин з Червоної книги, зобов'язані їх охороняти, заборонено використовувати ведмедя і вовка як притравку на притравочних станціях, заборонено створення і діяльність пересувних зоопарків, звіринців і виставок диких тварин.
Видання
- Серія «Історія охорони природи» (всі доступні в Інтернеті
- Серія «Природоохоронна пропаганда» (всі доступні в Інтернеті
- Серія «Охорона дикої природи» (всі доступні в Інтернеті
- Тези конференцій і семінарів, опубліковані КЕКЦ (всі доступні в Інтернеті
- «Гуманітарний екологічний журнал» (всі доступні в Інтернеті
- 2012 p.
- 2013 p.
- 2014 p.
- 2015 p.
Публікації з даними про КЕКЦ
- Подобайло А. В. Навчальний центр заповідної справи // Позашкільна освіта: історичні поступи та здобутки: Зб. матеріалів Всеукраїнської педагогічної конференції, Київ, 2-3 грудня 2008 р. / За заг. ред. доктора педагогічних наук Вербицького В. В. — Київ: АВЕРС, 2008. — С. 274–282. ISBN 978-966-7844-69-1.
- Яковлєв В. А. Інтеграція позашкільної еколого-натуралістичної роботи в освітній простір Луганщини // Позашкільна освіта: стратегія, інновації, практика : збірник статей Міжнародної наук.-практ. конф. — Суми, 2009. — С. 219–223.
- Бейдик О. Дерева-патріархи столиці // Краєзнавство. Географія. Туризм № 40 (573), жовтень 2008. — С. 14-16.
Боротьба з незаконними велотрасами
18 жовтня 2015 на офіційному сайті Центру оприлюднений матеріал під назвою «Как уничтожать трассы даун-хил»[12]. Автори пояснюють читачам всю згубність для природи велотрас «даун-хіл», що масово будуються останнім часом у природно-заповідних об'єктах, чим завдають шкоди ґрунтам та рослинності, та закликають боротися з ними, насамперед безпосереднім знищенням, а також притягувати до адміністративної та карної відповідальності тих, хто їх створює.
Джерела
Примітки
- Перелік організацій-членів МСОЕС. // xml-sitemap.net. Процитовано 2013-6-29.
- Стаття в "Урядовому кур'єрі" про захист першоцвітів КЕКЦ". // xml-sitemap.net. Процитовано 2013-6-29.
- Стаття в "Урядовому кур'єрі" про всеукраїнську кампанію "Первоцвіт" та ролю КЕКЦ у її проведенні". // xml-sitemap.net. Процитовано 2013-6-29.
- Стаття у газеті "Дзеркало тижня" про роботу КЕКЦ по захисту зубрів". // xml-sitemap.net. Процитовано 2013-6-29.
- Стаття на порталі "Рідна країна" про роботу КЕКЦ з захисту зубрів". // xml-sitemap.net. Процитовано 2013-6-29.
- Стаття в "Українській газеті" про захист КЕКЦ разом з Мінприроди вікових дерев України". // xml-sitemap.net. Процитовано 2013-6-29.[недоступне посилання з липня 2019]
- Інформація на "Київпресс" про лікування "Горіху Нікуліна" в Криму за участю КЕКЦ". // xml-sitemap.net. Процитовано 2013-6-29.[недоступне посилання з липня 2019]
- Ухвала суду к-42453/10-с. Вищий адміністративний суд України.
- Щорічна доповідь НУО «Громадська оцінка процесу реалізації національної екологічної політики у 2011 році». «У 2010 році Благодійний фонд Дніпровського району міста Києва «Київський еколого-культурний центр» та Громадська еколого-правова організація «ЕкоПраво-Київ» успішно оскаржили в адміністративному суді законність переліку інформації із грифом «Для службового користування» у Мінприроди. До такої інформації було віднесено, поміж іншим, інформацію щодо боротьби з контрабандою зразків дикої флори і фауни, озоноруйнівних речовин, а також інформацію про регулювання екологічних питань на транскордонних річках України (басейн Дунаю, Західного Бугу, Сіверського Дінця), в тому числі з країнами Європейського Союзу. Своїм рішенням, яке було підтримано апеляційним та вищим судами, суд визнав незаконним дії Мінприроди щодо віднесення такої інформації до ДСК. Рішення було виконано Мінприроди..»[недоступне посилання з липня 2019]
- «Льодовиковий період» у заповідній справі (огляд ситуації у заповідній справі в Україні за 2008–2012 рр.). Екологія–Право–Людина (17–18 (57–58) 2013). Архів оригіналу за 5 травня 2015. Процитовано 27 червня 2013. «Громадські організації (Київський еколого-культурний центр та ГО «ЕкоПраво-Київ») звернулися з позовом до Окружного адміністративного суду міста Києва. 13 січня 2011 року, постановою №2а-18357/10/2670 суд постановив позов задовольнити повністю: визнати протиправним та скасувати наказ Міністерства освіти і науки України «Про реорганізацію Природного заповідника «Розточчя» при Національному лісотехнічному університеті України» від 1 листопада 2010 року № 1032. А»
- Алла Шершень (8 червня 2011 року). Доповнення до закону "Про тваринний світ" сприятимуть захисту від браконьєрів - М.Томенко. УкрІнформ. Архів оригіналу за 27 травня 2015. Процитовано 27 червня 2013. «Україна приєдналася до країн Європи, у яких заборонено використання, продаж та ввезення браконьєрських сіток для риболовлі, а також електровудок, вибухових речовин та мисливських капканів. На цьому наголосили під час прес-конференції в УКРІНФОРМі народний депутат, заступник Голови Верховної Ради Микола Томенко, директор Київського еколого-культурного центру Володимир Борейко, президент ВРГО "Громада рибалок України" Андрій Неліпа, коментуючи набуття чинності ініційованих ними змін до закону "Про тваринний світ" (щодо посилення заходів із боротьби з браконьєрством).»
- "Как уничтожать трассы даун-хил".
Посилання
- Сайт Центру (рос.)
- Сторінка «Гуманітарного екологічного журналу» (рос.)