Ковила відокремлена

Ковила́ відокре́млена (Stipa disjuncta)[1] багаторічна рослина родини тонконогових, занесена до Червоної книги України у статусі «Вразливий». Кормовий злак.

Ковила відокремлена
Біологічна класифікація
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні (Angiosperms)
Клада: Однодольні (Monocotyledon)
Клада: Комелініди (Commelinids)
Порядок: Тонконогоцвіті (Poales)
Родина: Злакові (Poaceae)
Підродина: Мітлицевидні (Pooideae)
Рід: Ковила (Stipa)
Вид:
Ковила відокремлена (S. disjuncta)
Біноміальна назва
Stipa disjuncta
Klokov, 1975

Опис

Щільнодернинна трав'яниста рослина 40-80 см заввишки. Листки вузьколінійні, зовні шорсткі, зсередини густо опушені волосками до 1 мм завдовжки; молоді листки на верхівці з китичкою волосків до 2 мм завдовжки. Суцвіття — волоть, що складається з 5-9 одноквіткових колосків. Нижня квіткова луска 16-21 мм завдовжки. Крайові смужки волосків на сім'янці не доходять до основи остюка на 3,5-4,5 мм. Остюк 27-37 см завдовжки, двічі колінчасто-зігнутий, в нижній штопороподібно закрученій частині коричневий, гладенький. Перо завширшки 7-12 мм.

Квітне у травні-червні, плодоносить у червні. Розмножується насінням.

Поширення

Ареал виду охоплює Кавказ, Центральну і Східну Європу. В Україні знайдений у степових і лісостепових районах Миколаївської, Херсонської, Запорізької, Донецької, Полтавської областей, зрідка рапляється на Поліссі (Чернігівська область).

Екологія

Рослина світлолюбна, посухостійка. По всьому ареалу популяції нечисленні, тому ковила відокремлена практично ніколи не домінує у трав'яному покрові. Зазвичай вона зустрічається як домішка до домінуючих видів ковили, часто утворює асоціації з кострицею.

Значення і статус виду

Ковила відокремлена мало досліджена, тому що деякі вчені ставлять під сумнів існування цього виду і вважають цей таксон синонімом ковили пірчастої. Відомо, що на стан популяцій негативно впливають надмірне випасання худоби, порушення природних екотопів внаслідок господарського освоєння територій. Рослина охороняється в Українському степовому (відділення «Хомутовський степ» і «Кам'яні Могили»), Луганському (відділення «Стрільцівський степ» і «Провальський степ») природних заповідниках, а також в національному парку «Святі Гори». Вид культивують в Донецькому ботанічному саду НАН України.

Ковила відокремлена є ґрунтотвірною і протиерозійною рослиною, оскільки її щільні дернини добре затримують частки ґрунту, запобігають розмиванню його поверхні. Крім того, вона доволі поживна і за умови широко розповсюдження може використовуватись на корм худобі.

Джерела

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.