Козицький Григорій Васильович

Григорій Васильович Козицький (нар. 1724, Київ пом. 26 грудня 1775, Москва, Російська імперія) письменник, перекладач, державний діяч Російської імперії.

Григорій Козицький
Народився 1724(1724)
Київ
Помер 26 грудня 1775(1775-12-26)
Москва, Російська імперія
·самогубство
Національність українець
Діяльність письменник, перекладач
Alma mater Національний університет «Києво-Могилянська академія»
Знання мов російська[1]
Членство Петербурзька академія наук
Титул шляхтич
Військове звання статс-секретар
Конфесія православ'я
Рід Козицькі
Батько Василь Козицький
У шлюбі з Катерина М'ясникова
Діти 2 доньки

Життєпис

Григорій Васильович Козицький народився 1724 року в українському місті Києві у родині священика Василя Козицького. Спочатку освіту здобував у Києво-Могилянській академії під орудою Гедеона Слонімського. Вивчив грецьку, французьку, німецьку мови, латину. У 1747 році виїхав на навчання до Німеччини. Тут до 1749 року студіював у гімназії Святої Єлизавети у Бреслау. Після цього Козицького було зараховано до Лейпцизького університету. Втім скінчилися гроші. За браком грошей Григорій Козицький вимушений був пристати на пропозицію Петербурзької академії наук, яка в обмін на щорічну стипендію у 100 карбованців запропонувала довічну службу. Окрім того, академія зобов'язала Козицького вивчити російську мову.

У 1756 році Козицький завершує навчатися у Лейпцигу й переїздить до Санкт-Петербургу. Тут він викладав у Академічній гімназії граматику, риторику, філософію. У 1569 році стає ад'юнктом Петербурзької Академії наук, а у 1767 році її почесним членом.

У 1762 році запрошується до імператорського двору, призначається секретар канцелярії опікунства іноземних колоністів. У 1765 році стає статс-секретарем Катерини II. У 1767 році був у пошті імператриці, яка здійснювала подорож рікою Волгою.

Водночас у 1762—1769 роках брав участь у підготовці Настанов для Комісії з укладання та виправлення законів («Укладальна комісія»). Водночас очолив «Збори щодо перекладу іноземних книг». Робив багато перекладів з української мови на російську. При цьому сприяв поширенню думок французького просвітництва в Україні.

Займався також журналістикою, готуючи статті для журналів «Щомісячні читання», «Працьовита бджола», «Усіляка всячина».

Згортання роботи імператорських комісій, діяльність яких була спрямована на впровадження реформ, розчарування у діяльності імператриці Катерини II змусили Григорія Козицького поступово відходити від справ, більше уваги приділяючи родині. При цьому більше уваги приділяє перекладам, зокрема здійснює переклад «Метаморфоз» Овідія. Зрештою у 1774 році він подав у відставку. Переїздить до Москви. Втім, гнітючий настрій не залишив Козицького, й 26 грудня 1775 році він наклав на себе руки.

Сім'я

Дружина — Катерина (1746—1833), донька Івана М'ясникова, симбірського купця.

Діти:

  • Олександра (1772—1850), дружина графа Івана Лаваля;
  • Ганна (1773—1846), дружина князя Олександра Білосельського-Білозерського.

Джерела та література

Посилання

  1. Identifiants et RéférentielsABES, 2011.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.