Кольчуга (станція радіотехнічної розвідки)

«Кольчуга» українська автоматизована станція радіотехнічної розвідки. За принципом дії — пасивний радар. Завдяки відсутності активних випромінювань, «Кольчуга» не може бути виявлена засобами радіоелектронної розвідки.

«Кольчуга» на шасі КрАЗ-6322 на МАКС-2009

Станцію виробляв донецький завод «Топаз», але з початком російсько-української війни у 2014 році виробництво було перенесене до НВК «Іскра» (Запоріжжя).[1]

Історія

Вперше широкому загалу «Кольчуга-М» була представлена в 2000 році на виставці «Sofex-2000» в Йорданії.

2001 року «Кольчуга» брала участь у Всесвітній виставці озброєнь в Абу-Дабі. 2001 року «Кольчуга» надійшла до Збройних Сил України.

2004 року виріб «Кольчуга» удостоєно Державної премії України в галузі науки і техніки. Колектив підприємства отримав чотири міжнародні нагороди за розробку «Кольчуги».

2014 року підприємство-виробник «Кольчуг» донецький «Топаз», опинився на окупованій російськими силами території. За словами заступника генерального директора «Укроборонпрому» з виробництва Юрія Пащенка, попри те, що завод «Топаз», опинився на території, захопленій російськими терористами, технологію виробництва «Кольчуг» вдалось зберегти. Співробітники донецького «Топазу», які покинули місто з початком російської агресії, заснували компанію НПК СКБ «Таргет» та продовжили працювати над «Кольчугою».

Станом на 2016 рік, було заплановано відновити виробництво модернізованої системи «Кольчуга», з поліпшеними характеристиками[2]. 2020 року в ексклюзивному коментарі для каналу Defense Express один зі співробітників підприємства НПК СКБ «Таргет», розповів про «Кольчугу RDF-360», що являє собою нову версію «Кольчуга-М»[3][4].

За словами директора Науково-виробничого комплексу СКБ «Таргет» Віталія Яковлева, цикл виробництва нової автоматизовані станції радіотехнічної розвідки «Кольчуги» складає від 9 до 12 місяців. Також підприємство очікує до кінця 2021 року отримати замовлення від Міністерства оборони України[5].

Принцип дії

На відміну від активних радарів, станція «Кольчуги» не випромінює електромагнітні імпульси, щоб потім прийняти відбитий від цілі сигнал. Натомість, «Кольчуга» виявляє ціль за випромінюванням бортових радіо- та електротехнічних приладів, встановлених на цілі.

Оскільки одна станція здатна визначити лише напрям на ціль, для локалізації цілі (відстань, висота, напрям, швидкість) необхідне використання одночасно не менше трьох станцій.

Технічні характеристики

Радіус дії: 600 км у глибину території, 150 км по фронту. Для повітряних цілей на висоті до 10 км радіус дії в глибину території становить до 800 км.

Чутливість радіотракту становить від 110 до 155 дБ/Вт у смузі панорамного огляду. Це забезпечують п'ять антенних систем, розрахованих на різну довжину хвилі. Кольчуга-М, контролює імпульсне та безперервне випромінювання на частотах 135—170, 230—470 та 750-18000 Мгц.[6]

Модифікації

  • Кольчуга-М;
  • Кольчуга RDF-360.

Скандал 2002 року

У квітні 2002 року колишній майор держохорони Микола Мельниченко дав свідчення Великому журі Сан-Франциско, розповівши, що в його записах зафіксовано розмову дворічної давності: президент Кучма і керівник Укрспецекспорту Малєв (згодом він загинув у таємничій автокатастрофі) нібито, обговорюють деталі «спецоперації» щодо можливого продажу в Ірак, в обхід міжнародних санкцій, чотирьох станцій «Кольчуга». Скандал завдав потужного удару не тільки по Кучмі, але й міжнародному іміджу України[7].

Оператори

Азербайджан

В 2012 році було підписано угоду на постачання станцій «Кольчуга». Скільки саме комплексів отримав Азербайджан наразі не відомо, адже у 2014-у році, коли контракт ще не був завершений бойовики російсько-терористичних військ захопили підприємство «Топаз», виробник станцій «Кольчуга» та комплексів РЕБ типу «Мандат».

В серпні 2020 року стало відомо, що Україна провела ремонт та модернізувала «Кольчуги» для міністерства оборони Азербайджану[9].

Україна

В лютому 2022 року заступник директора ТОВ "Науково-виробничий комплекс «СКБ „Таргет“» Віталій Яковлев повідомив, що компанія отримала від Міноборони контракт на ремонт і модернізацію станції радіотехнічної розвідки «Кольчуга». За його словами, йдеться про те, щоб суттєво підвищити характеристики станції пасивної радіоелектронної розвідки[10].

Див. також

Примітки

  1. «КОЛЬЧУГА-М» ТА «ПОЛОЖЕНІЄ-2» У ПРІОРИТЕТАХ ДК «УКРОБОРОНПРОМ». Defense Express. 16 січня 2016.
  2. Україна реанімує виробництво станцій розвідки «Кольчуга» і створює власний комплекс ППО. Фото. Військова панорама. 28 Dec 2015.
  3. "Кольчуга RDF-360" від НПК СКБ "Таргет": нова інкарнація легендарного комплексу на YouTube
  4. Олег Катков (10 грудня 2020). Армія України вже у наступному році отримає оновлену "Кольчугу": побачити все від Пскова до Кавказу. defence-ua.com. ТОВ "Інформаційно-консалтингова компанія "Діфенс Експрес". Процитовано 11 грудня 2020.
  5. Люксіков Михайло (19 квітня 2021). Цикл виробництва нової станції «Кольчуги» складає від 9 до 12 місяців. Український мілітарний портал.
  6. Станция радиотехнической разведки Кольчуга-М, military-informer.narod.ru
  7. 10 топ-скандалов 20 лет независимости / УНИАН, 23 августа 2011
  8. Dylan Malyasov (30 грудня 2018). Israel received Kolchuga-M passive radar system from Ukraine. Defence Blog.
  9. Україна модернізувала «Кольчуги» Азербайджану. Український мілітарний портал. 27 серпня 2020.
  10. ЗСУ модернізують станцію розвідки «Кольчуга». Ukrainian Military Pages. 3 лютого 2022.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.