Комашник ґедзеносний

Комашник ґедзеносний[1], офрис оводоносна[2], офрис оводоносний[3] (Ophrys oestrifera M.Bieb., Ophrys cornuta Stev.) реліктовий середземноморсько-передньоазійський вид роду комашник з родини орхідних.

Комашник ґедзеносний
Біологічна класифікація
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні (Angiosperms)
Клада: Однодольні (Monocotyledon)
Порядок: Холодкоцвіті (Asparagales)
Родина: Зозулинцеві (Orchidaceae)
Рід: Комашник (Ophrys)
Вид:
Комашник ґедзеносний (O. oestrifera)
Біноміальна назва
Ophrys oestrifera
M.Bieb., 1808

Загальна біоморфологічна характеристика

Багаторічна рослина 25–40 см висоти. Листів 2–5, сизувато-зелені. Суцвіття рідкісне, з 3 — 8(13) квітками. Квітки до 2,5 см, рожеві з довгими густо-волосистими ясно-коричневими виростами біля основи губи, що надає їй схожості з самкою ґедзя. Зовнішні листочки оцвітини довжиною до 14 мм, спочатку рожево-зелені, з 3 зеленими жилками, потім рожево-лілові; внутрішні — дрібніші зовнішніх, 2 верхніх листочка короткі, тупі, рожево-лілові, оксамитові, рожкоподібні. Губа спрямована вниз, бархатиста, широко-овальна, біля основи і на кінці звужена, трилопатева, темно-коричнева, з відверненим догори придатком; бічні лопаті її з догори стирчать, тонкими, волосистими довгими виростами (рогами); краю середньої лопаті губи підвернуті всередину, і тому губа опукла, на поверхні її голий підковоподібний синювато-коричневий знак, оточений подвійною жовтуватою облямівкою, нижче якої 1–2 невеликих жовтуватих плями (іноді їх немає). Зав'язь слабо скручена. Цвіте в кінці квітня-початку травня. Плодоносить у червні — липні. Розмножується переважно насінням.

Поширення

Гірський Крим (за винятком яйл), Південний берег Криму. Вид поширений також у Центральній Європі, Середземномор'ї, на Кавказі, у Малій та Західній Азії.

У Криму зустрічаються два підвиди, що незначно відрізняються будовою губи: комашник ґедзеносний підвид ґедзеносний (Ophrys oestrifera subsp. oestrifera) і комашник ґедзеносний підвид рогатий (Ophrys oestrifera subsp. cornuta).

Місця зростання

Світлі ялівцеві та листяні ліси (серед чагарників на кам'янистих схилах). Росте невеликими групами або поодинокими екземплярами.

Чисельність

В Криму було виявлено 6 місцезнаходжень (163 особини). З 70-х рр. 20 ст. чисельність виду різко скоротилася.

Причини зміни чисельності

Освоєння земель (зокрема під курортне будівництво), рекреаційне навантаження, зривання на букети, викопування рослин.

Заходи охорони

Занесений до Червоної книги МСОП, додатку Бернської конвенції, СІТЕС, Червоної книги Української РСР (1980), Конвенції з міжнародної торгівлі видами дикої фауни та флори, що перебувають під загрозою зникнення (1973). Охороняється у Криму, зокрема, в природних заповідниках: Мис Мартьян, Ялтинському гірсько-лісовому, Карадазькому, Кримському; у заказниках загальнодержого значення Мис Айя і Бандарському, заповідному урочищі місцевого значення «Скелі Ласпі». Необхідно взяти на облік усі місця зростання, закартувати їх, здійснювати постійний контроль за станом популяцій.

Примітки

  1. Ophrys oestrifera // Словник українських наукових і народних назв судинних рослин / Ю. Кобів. — Київ : Наукова думка, 2004. — 800 с. — (Словники України). — ISBN 966-00-0355-2.
  2. Доброчаева Д. Н., Котов М. И., Прокудин Ю. Н., и др. Определитель высших растений Украины. К. : Наук. думка, 1987.
  3. Російсько-український словник ботанічної термінології і номенклатури. — К. : Вид-во АН УРСР, 1962. — 340 с.

Література

  • Флора СССР, 1935;
  • Смольянинова Л. А. Сем. Orchidaceae Juss. — Ятрышниковые // Флора европейской части СССР. Л., 1976. Т. 2.
  • Декоративные травянистые растения для открытого грунта СССР, 1977;
  • Редкие и исчезающие виды флоры СССР, нуждающиеся в охране, 1981;
  • Красная книга СССР, 1984;
  • Редкие растения и животные Крыма, 1988;
  • Орхидеи нашей страны, 1991.

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.