Конденсаційна електростанція
Конденсаці́йна електростанція (КЕС) — теплова електростанція, що виробляє лиш електроенергію. Свою назву цей тип електростанцій отримав завдяки особливостям принципу роботи. Історично отримала назву «ДРЕС» — державна районна електростанція[1]. З плином часу термін «ДРЕС» утратив своє первісне значення («районна») й у сучасному розумінні означає, як правило, КЕС великої потужності (тисячі МВт), що працює в об'єднаній енергосистемі поряд з іншими великими електростанціями.
КЕС розрізняють за типом енергії, що відпускається (енергетичним призначенням).
Історія
Першу ДРЕС — «Електропередача», сьогодні ГРЕС-3 ім. Р. Классона, споруджено під Москвою в м. Електрогорську в 1912–14 рр. за ініціативою інженера Р. Классона. Основне паливо — торф, потужність — 15 МВт. У 1920-х рр. планом ГОЕЛРО передбачалося будівництво декількох теплових електростанцій, серед яких найвідоміші Каширська ДРЕС і Шатурська ДРЕС.
Принцип роботи
На КЕС тепло, яке отримали спалюванням палива, передається у парогенератори водяної пари, яка потрапляє до конденсаційної турбіни. Внутрішня енергія пари перетворюється в турбіні у механічну енергію, а потім електричним генератором в електричний струм. Відпрацьована пара відводиться у конденсатор, звідки конденсат пари насоси перепомповують знов у парогенератор. У 50–70-х рр. XX ст. в електроенергетиці з'явилось електроенергетичне устаткування з газовою турбіною.
Вплив на довкілля
Вплив на атмосферу
Під час спалювання палива споживається велика кількість кисню, викидається в повітря значна кількість продуктів горіння: летка зола, оксиди карбону, сульфуру та нітрогену, які мають велику хімічну активність, радіоактивні елементи, які містяться у власне паливі. Також виділяється значна кількість важких металів, зокрема ртуть і свинець.
Вплив на гідросферу
Перш за все, скидання води з конденсаторів турбін, а також промислові стоки.
Вплив на літосферу
Щоб захоронити великі маси золи потрібно багато місця. Ці забруднення знижуються за використання золи та шлаків як будівельних матеріалів.
Примітки
- ГРЭС // Большая советская энциклопедия : в 30 т. / главн. ред. А. М. Прохоров. — 3-е изд. — М. : «Советская энциклопедия», 1969—1978. (рос.)