Космічна погода
Космі́чна пого́да (англ. Space weather) — сукупність явищ, що відбуваються у верхніх шарах земної атмосфери, в іоносфері і навколоземному космічному просторі. Включає в себе стан Сонця та сонячного вітру, магнітосфери, іоносфери та термосфери, які в свою чергу впливають на ефективність та надійність роботи бортових космічних апаратів та наземних технологічних систем, а також на людське життя та здоров'я. Вперше це поняття використав радянський вчений, академік Євгеній Костянтинович Федоров.[1]
До геомагнітних ефектів космічної погоди в основному відносяться магнітні суббурі і магнітні бурі.
Прогнози ефектів космічної погоди
Точні математичні моделі, які описують процеси сонячно-земної фізики, відсутні. В основу прогнозів покладені феноменологічні, імовірнісні моделі, які описують послідовність фізичних явищ, кожен крок якої може виконуватися з деякою ймовірністю (< 100 %).
Використовують 27-45-добовий, 7 — добовий, 2 — добовий і 1 — часовий прогноз. Кожен з цих типів прогнозів використовує різницю у швидкості електромагнітного сигналу і швидкості розповсюдження збурення та спирається на дистанційне спостереження явища на Сонці або локальний вимір поблизу Землі.
1-годинний прогноз спирається на прямі вимірювання параметрів плазми і магнітного поля на космічних апаратах, розташованих, як правило, в передній лібраційній точці L1 на відстані 1.5 млн км від Землі поблизу лінії Сонце-Земля.
Надійність 2-добового і 1-годинного прогнозу складають, відповідно, близько 30-50 % і 95 %. Решта прогнозів має лише загальний інформаційний характер та мають обмежене практичне застосування.
У 2019 р. для передбачення космічної погоди запропоновано використовувати динамічну модель β плазми у сонячній атмосфері[2]
Сфери впливу космічної погоди
- Супутники
- Космонавти
- Телекомунікації та навігація
- Авіація
- Наземні системи
- Електроніка і транспорт
- Клімат
- Біосфера
- Страхування
Галерея
- Полярне сяйво
- Полярне сяйво над Європою
- Сонячний вітер
- Схема впливу Сонця на магнітосферу Землі
- Радіаційні пояси Землі
Примітки
Література
- Кременецький І. О., Черемних О. К. Космічна погода: механізми і прояви. За ред. д. фіз.-мат. н. О. П. Федорова. К.: Наукова думка, 2009, 144 с. ISBN 978-966-00-1020-6.
- Jean Lilensten and Jean Bornarel, Space Weather, Environment and Societies, Springer, ISBN 978-1-4020-4331-4
- Mark Moldwin: An introduction to space weather. Cambridge Univ. Press, Cambridge 2008, ISBN 978-0-521-86149-6
- Ioannis A. Daglis: Effects of Space Weather on Technology Infrastructure. Springer, Dordrecht 2005, ISBN 1-4020-2748-6
Посилання
- Космічна погода онлайн. Стан Сонця та прогноз геомагнітних збурень. — Science Ukraine
- Космічна погода у реальному часі. spaceweather.com (англ.)
- Космічна погода[недоступне посилання з липня 2019]
- Космическая погода. Институт Космических Исследований
- Космическая Погода
- Научно-популярные материалы по Космической погоде (рос.)
- Центр космической погоды ФИАН
- ACADEMIA. Гелий Жеребцов. «Космическая погода» (рос.)
- ПостНаука, Космическая погода (рос.)