Кошехабльський район

Кошеха́бльський райо́н (рос. Кошеха́бльський райо́н; адиг. Кощхьэблэ къедзыгъо) — адміністративна одиниця республіки Адигея.

Кошехабльський район
рос. Кошехабльський район
адиг. Кощхьэблэ къедзыгъо
Герб Прапор
Основні дані
Суб'єкт Російської Федерації: Адигея
Утворений: грудень 1934
Населення: 30 359 осіб (2012)
Площа: 606 км²
Густота населення: 42 осіб/км²
Населені пункти, округи та поселення
Адміністративний центр: Кошехабль
Влада
Вебсторінка: http://www.admin-koshehabl.ru
Голова місцевої думи: Нальбій Хаджіретович Тхаркахов

Адміністративний центр аул Кошехабль. Розташований на лівому березі річки Лаба за 70 км від столиці Республіки Адигея — міста Майкопу і за 150 км від міста Краснодару.

Географічне положення

Кошехабльський район розташований в східній частині Республіки Адигея. Протяжність території району з півночі на південь — 74 км, а із заходу на схід — 20 км. На півночі і сході він межує з Курганінським районом, на південному сході з Лабінським і на півдні — з Мостовським районами Краснодарського краю, на заході — з Шовгеновським і Гіагінським районами Республіки Адигея.

Район займає територію 606 км².

Історія

Кошехабльський район заснований в грудні 1934 року на підставі Ухвали Президії ВЦВК «Про розукрупнення районів Азово-Чорноморського краю».

Адміністративно-територіальне поділ

У районі є 9 сільських округів.

Сільське поселення Населені пункти
Блечепсінське
Вольненське
Дмитрієвське
Єгерухайське
Ігнатьєвське
Кошехабльське
Майське
Натирбовське
Ходзиновське

*Адміністративні центри вказані товстівкою

Органи влади і суспільно-політична ситуація

Адміністрацію муніципального утворення «Кошехабльський район» очолює Тхаркахов Нальбій Хаджіретович.

Представницька влада — Рада народних депутатів з 23 депутатів. Голова Ради народних депутатів Кошехабльського району — Володимир Лежепеков.

У районі зареєстровані:

  • районне відділення КПРФ;
  • районне відділення партії «Єдина Росія»;
  • громадська організація Адыгэ-Хасэ;
  • районна Рада ветеранів війни, праці, Озброєних сил і правоохоронних органів.

Демографія

Населення району — 30,9 тисяч осіб. У районі проживають представники 54 національностей в 24 населених пунктах, з них 15 459 осіб адигейці, 13 457 осіб росіяни, 624 осіб вірмени, 601 осіб татари, 263 осіб українці, а також представники інших національностей, яких в районі налічується більше 54.

Економіка

Сільське господарство

Сільгоспугіддя району займають 47,6 тисяч га, зокрема рілля — 33,1 тисяч га. У Кошехабльському районі налічується більше 500 КФХ і понад 8 тис. особистих підсобних господарств, які мають значний досвід сільськогосподарського виробництва.

Торгівля і громадське харчування

У Кошехабльському районі функціонує 160 об'єктів торгівлі і громадського харчування. Найбільшу питому вагу в загальній структурі торгової мережі району займають приватні підприємства — 95 %.

Промисловість і малий бізнес

4 основних підприємства району, що представляють 2 основні галузи виробництва: будівельну — ЗАТ «Кошехабльський комбінат нерудних матеріалів», ВАТ «Адигеянеруд», ТОВ «Завод залізобетонних виробів»; харчову — ТОВ «Мамруко».

У районі працює більше 50 малих підприємств всіх форм власності. Малі підприємства забезпечують робочими місцями близько 300 осіб.

Паливо-енергетичний комплекс

Нафтобаза «ГПОЙЛ» і 13 автозаправних станцій.

Будівництво

Найбільші підприємства ЗАТ «Кошехабльський КНМ», ВАТ «Адигеянеруд», ТОВ "Завод ЗБІ «Кошехабльський», ТОВ «Каскад», ДУП «Кошехабльське ДРСУ». Основним напрямом діяльності будівельних підприємств є виробництво будівельних нерудних матеріалів, виробництво залізобетонних виробів, дорожнє будівництво.

Інвестиційна привабливість району

Аул Кошехабль є єдиним аулом в республіці, через який проходить Північнокавказька залізниця «Ростов-на-Дону Бєлореченськ Адлер», відстань до федеральної траси Ростов-на-Дону Баку близько 50 км, шлях на чорноморське узбережжя через Шаумянський перевал становить близько 150 км.

Транспорт

Пасажирські і вантажні перевезення по всій території району, а також за його межами значною мірою здійснюється АТ «ДАТП Кошехабльське». Також транспортні послуги з перевезення пасажирів виявляються мережею приміських маршрутних таксі.

Соціальна сфера

У районі є 13 загальноосвітніх установ і 13 дошкільних освітніх установ, функціонує філія Адигейського державного університету. Працюють 2 факультети: «Педагогіка і методика початкової освіти» і «Економіка і управління на підприємствах (по галузях)».

У Кошехабльському районі функціонує 17 клубних установ, 15 бібліотек, 1 кінотеатр, досуговий центр, 2 дитячих школи мистецтв, центр народної культури.

Відомі за межами району і республіки: хор «Калина» Травневого ДК, призер багатьох конкурсів, ансамбль народного танцю «Золотий кинджал», хор ветеранів Натирбовського дома культури, дитячий ансамбль «Псинедах».

Охорона здоров'я

2 лікарні: МУ «Кошехабльська Центральна районна лікарня» і МУ «Елітовська районна лікарня» в сукупності на 265 койко-місць, а також мережу фельдшерсько-акушерських пунктів і амбулаторій.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.