Крекінг-установка в Одесі

Крекінг-установка в Одесі — колишнє підприємство нафтохімічної промисловості на заході Техасу, розташоване за сімсот кілометрів на північний захід від Х'юстона неподалік кордону з Нью-Мексико.

Техаська Одеса знаходиться в одному з найважливіших нафтогазоносних регіонів США — басейні Перміан, який на початку 21-го століття повторно набув особливої відомості завдяки розробці своєї сланцевої формації. Враховуючи наявність поблизу сировини, в 1960 році компанії El Paso Natural Gas (володіє однією з найбільших газопровідних систем на південному заході США) та Dart Industries розпочали в місті спільний нафтохімічний бізнес, який управлявся через компанію Rexene. В 1979-му Dart Industries продала свою частку партнеру,[1] який в свою чергу вже за кілька років поступився всім хімічним підрозділом групі інвесторів під керівництвом одного з засновників El Paso Natural Gas. У 1987-му Rexene викупила інша приватна група інвесторів[2], котра в 1997-му перепродала компанію Huntsman Corporation, а та вже за десять років поступилась нею Flint Hills Resources.[3]

Для забезпечення виробництв сировиною з 1965 року на площадці працювала установка парового крекінгу (піролізу) вуглеводневої сировини,[4] яка споживала сировинну суміш з рівними частками етану та пропану. Станом на середину 1990-х її потужність складала 230 тисяч тонн етилену на рік[5], а до середини наступного десятиліття була доведена по цьому показнику до 360 тисяч тонн на рік.[6]

Продукція установки окрім виробництва поліетилену спрямовувалась на кілька ліній з полімеризації пропілену загальною потужністю 95 тисяч тон на рік[7], а також на завод етилбензену (важлива сировина для синтезу стирену).[8]

Весною 2008-го спеціально для роботи крекінг-установки в Одесі спорудили трубопровід довжиною 70 миль від розташованого по той бік кордону зі штатом Нью-Мексико газопереробного заводу Гоббс, котрий міг постачати на виробництво етан або етан-пропанову суміш.[9][10] Втім, того ж року на тлі економічної кризи все нафтохімічне виробництво Flint Hills в Одесі, і крекінг-установку в тому числі, зупинили (залишивши в роботі новішу на чверть століття установку в Порт-Артурі, так само викуплену в Huntsman Corporation). Лінії з виробництва поліпропілену продали компанії REXtac, котра розгорнула тут виробництво полі-альфа-олефінів.[11] Flint Hills у 2013-му розглядала можливість відновлення робіт на одеській площадці,[12] проте ці плани наразі так і не реалізувались.

Примітки

  1. Harrigan, Kathryn Rudie (1985). Joint Ventures, Alliances, and Corporate Strategy (англ.). Beard Books. ISBN 9781587981951.
  2. Smart Admin | Homepage. badlandsngls.com (англ.). Процитовано 15 травня 2018.
  3. A future at Flint Hills?: Former Rexene head looks to reopen plant. sip-trunking.tmcnet.com (англ.). Процитовано 15 травня 2018.
  4. Fuels and Lubricants Handbook (англ.). ASTM International.
  5. Energy Use and Energy Intensity of the U.S. Chemical Industry Ernst Worrell, Dian Phylipsen, Dan Einstein, and Nathan Martin.
  6. ERNEST ORLANDO LAWRENCE Energy Efficiency Improvement and Cost Saving Opportunities for the Petrochemical Industry.
  7. REXtac to build PDH plant, PP lines at former Flint Hills site (en-GB). Процитовано 15 травня 2018.
  8. A combination process for manufacturing ethylene, ethylbenzene and styrene. 5 серпня 1998. Процитовано 15 травня 2018.
  9. Enterprise Products Partners L.P. Analyst Conference New York March 29, 2007.
  10. Enterprise Products Partners L.P. Analyst Conference New York March 26, 2008.
  11. REXtac plans to build integrated PP plant in Texas. www.melitek.com (англ.). Процитовано 15 травня 2018.
  12. Back from the brink?. Odessa American. Процитовано 15 травня 2018.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.