Кремниста бронза

Кремниста бронза бронза, в якій основним легуючим компонентом є кремній, присутній у сплавах в кількості 3...4%[1], іноді до 5%. Найбільша розчинність кремнію у міді становить 6,7% при температурі 726 °C, з пониженням температури розчинність зменшується і при 350 °C становить 3,9%. механічні властивості міді, яка містить до 3% Si, покращуються, збільшується міцність і пластичність, але при подальшому підвищенні вмісту кремнію зменшується деформівність.

Хімічний склад

Кремнисті бронзи (за ГОСТ 18175–72[2])

Марка сплаву за ГОСТ Марка сплаву за ISO Si Mn Ni Призначення
БрКМц 3–1 CuSi3Mn1 2,75...3,5% 1,0...1,5% Пружини, труби, втулки у суднобудуванні, авіації, хімічної промисловості.
БрКН 1–3 0,6...1,1% 0,1...0,4% 2,4...3,4% Втулки, клапани, болти, та інші деталі для роботи в морській і стічних водах.

Додавання нікелю і марганцю підвищує корозійну стійкість та покращує механічні властивості, а свинцю — антифрикційні властивості.

При збільшенні вмісту кремнію проявляється тверда і крихка фаза, котра приводить до зменшення пластичності.

Механічні властивості

Хімічні властивості

Кремнисті бронзи стійкі в сухому хлорі, бромі, фторі, фторо- і хлороводню, сірчистому газі, аміаку, в розведених розчинах лугів, в сірчаній кислоті (до 92%-ної) при температурі 50 °C і стійкі до атмосферної корозії.

Використання

Кремнисті бронзи постачаються у вигляді аркушів, смуг, стрічок, прутків, профілів, дроту, поковок.

Загартування бронзи БрКН1-3 проводиться за температур 850...875 °C, відпуск при 450...475 °C. Обробка тиском проводиться в інтервалі температур 800...960 °C. Бронза БрКМц3-1 має структуру однорідного твердого розчину і легко обробляється тиском. У нагартованому стані застосовується для пружин і пружних деталей, а також замість олов'янофосфористих і олов'яноцинкових бронз для деталей різного призначення. З бронзи БрКН1-3 виготовляються зносостійкі деталі, що працюють при підвищених температурах. Кремнисті бронзи, додатково леговані марганцем, в результаті значної холодної деформації набувають підвищеної міцності та пружності і у вигляді стрічок чи дроту використовуються для виготовлення різноманітних пружних елементів.

Див. також

Примітки

  1. Міжнародна інженерна енциклопедія. Термінологічний словник. Метали. I том. Архівовано 10 січня 2014 у Wayback Machine. / За ред. Б.О. Прусакова, М. С. Блантера, В. Я. Кершенбаума, В. О. Богуслаєва, С. Б. Бєлікова, А. Д. Коваля. МоторСіч, 2005. С.342
  2. ГОСТ 18175-78 Бронзы безоловянные, обрабатываемые давлением. Марки.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.